Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Адвокат води дело за обнародването на Устава на ООН

Има куп съдебни спорове заради грешки в наредби на Столична община

7 коментара
Централата на ООН в Ню Йорк. България все още не е обнародвала най-важния международен договор - Уставът на ООН. Снимка: ЕПА/БГНЕС

Проблемът с непубликуваните и необнародваните международни договори на България, за който Mediapool сигнализира, е сериозен и е предмет даже на съдебни дела, алармира пред Mediapool адв. Юлиан Дацев от Софийската адвокатска колегия. В момента той води дело за обнародване в "Държавен вестник" на "договора на договорите" в международното публично право – Уставът на ООН.

В своя публикация от 1 юни Mediapool сигнализира, че никой в България, включително отговорното по въпроса Министерство на външните работи, не знае къде са международните договори на страната. Оказва се, че България няма публичен регистър дори на наименованията на договорите, а какво остава за пълните им текстове.

Според действащата конституция на България от 1991 г. "международните договори, ратифицирани по конституционен ред, обнародвани и влезли в сила за Република България, са част от вътрешното право на страната и имат предимство пред тези норми на вътрешното законодателство, които им противоречат". Уставът на ООН, който е в сила за България от 14 декември 1955 г., обаче не е обнародван и до ден днешен, което съобразно практиката на Конституционния съд означава, че разпоредбите му нямат предимството, гарантирано от основния закон.

Причината е, че вече 20 години Министерският съвет не изпълнява задължението си по Закона за международните договори - в шестмесечен срок от влизането му в сила през 2001 г. правителството да осигури "обнародването в "Държавен вестник" на действащите необнародвани международни договори, утвърдени по съществуващия правов ред при влизането им в сила".

"Атакували сме бездействието на правителството да обнародва в "Държавен вестник" Устава на ООН, който, както се оказва, не е обнародван", съобщи пред Mediapool адв. Дацев.

По думите му подобен проблем съществува с редица важни международни договори, за чието обнародване той се е наложило да води дела. Става дума например за Конвенцията за пътните знаци и сигнали, Конвенцията за пътното движение и Европейската спогодба, допълваща последната конвенция. Мигащият зелен светофар, например, е уреден именно от тази конвенция.

С решения на Административен съд – София град от 2021 г. правителството е осъдено да изпълни задълженията си за обнародване на посочените международни договори, които произтичат пряко от закона. Вместо да разпореди обнародването обаче, кабинетът е атакувал решенията пред Върховния административен съд на основание, че жалбоподателят – адв. Полина Велчева, нямала правен интерес от обнародването на текстовете на конвенциите. Тя обаче поддържа, че има правен интерес, защото с бездействието си правителството лишава гражданите от важно средство за правна защита, каквото е предвиденото в конституцията действие на международните договори.

В регистъра на Държавен вестник не се открива и ключовата Конвенция за договора за международен автомобилен превоз на стоки (CMR), която е ратифицирана от Държавния съвет през 1977 г., в сила е за България от 1978 г. и е публикувана единствено в сборник на международни договори на България от 1995 г.

Не са обнародвани и Международните здравни правила, приети от 58-та Международна здравна асамблея.

Друг проблем е, че липсва официален портал със свободен достъп с актуалните консолидирани версии на нормативните актове, което също създава несигурност.

Столичната община е възложила дейностите по публикуване на нормативните ѝ актове на частно дружество. Това вече е създавало и проблеми по дела срещу общината, става ясно от данни на адв. Дацев. По думите му Столичният общински съвет предоставя на посетителите на интернет страницата си достъп до правно-информационна система, съдържаща консолидирани версии на наредбите на СОС. В тях обаче, както се оказва, понякога има и грешки.

"Наскоро се стигна дотам, че поради допусната грешка в консолидираната версия състав на Върховния административен съд (с решение № 6174/27.05.2020 г. по адм.д. № 12737/2019 г.) обезсили едно (според мен) допустимо решение на Административен съд - София град", посочва адв. Дацев.

Неточно отразяване съществува в момента и в Наредбата за управление на отпадъците и опазване на чистотата на СОС. "В чл. 45, ал. 1 и чл. 46, ал. 6 от наредбата би следвало да е отразено последното постановено от АССГ решение по оспорване на наредбата. Силно се съмнявам, че съдебният състав би припознал в актуалната консолидирана версия резултата от осъществената от него контролно-отменителна дейност", посочва адв. Дацев.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. SILENCE
    #7
    Отговор на коментар #5

    Сам ли го измисли, или ти помогнаха, БЕ? Кой ще ти позволи да не спазваш международен договор? Заради такива "тълкувателни" криминални действия нямаме никакви чужди инвестиции... Така и путлеристите останаха без инвеститори - за неспазване на международните договори. Но на вас, путлеристите, не ви пука, нали? "Тълкувате" си, на пушек се вдига! Резултатът е, че ние инвестираме и себе си навън. Ще останете само търтеи и пиявици, но без реално работещи, БЕ, мисиркови мозъци ...

  2. SILENCE
    #6
    Отговор на коментар #4

    Което също е противоконституционен акт. Поръчковото правообслужване, което ни пробутват за съдилище, отказва да прилага Европейското право, въпреки че е за дължено по КРБ - чл. 4 и чл. 5.

  3. Борис
    #5

    За съжаление, Законът за международните договори (ЗМД) не предвижда задължение за обнародване на необнародвани преди приемане на ЗМД международни договори, по които България е страна, но и не съдържа забрана за тяхното обнародване - така, че въпросът за обнародването е оставен на инициативата на отговорните държавни чиновници. Също така, ЗМД, чл.25 (2), предвижда, че някои международни договори може да не се обнародват, което съгласно Конституцията, ги изключава от вътрешното право, но това не се отнася за международни договори сключени преди приемане на Конституцията.

  4. Борис
    #4
    Отговор на коментар #1

    Текстът на Устава на ООН и на други международни договори, по които България е държава-страна, но не са обнародвани, може да се намерят, те не са тайна. Проблемът е, че ако не са обнародвани (т.е. публикувани в "Държавен вестник"), съгласно разпоредбите на Конституцията, те не са "част от вътрешното право на страната".

  5. John Doe
    #3

    Истинската причина, поради която българските правителства са крили и продължават да крият международните актове, конвенции и регламенти и особено тези на ООН, които са ратифицирани в България е, че ако бъдат публикувани ще лъсне истината за това, че Русия наистина е империята на злото, а реториката на про-руските партии в България като Атака и Възраждане ще трябва да бъде класифицирана като език на омразата, а тези партии да бъдат забранени така както навсякъде са забранени фашистките и нацистки

  6. дреалист
    #2

    Следва и дело за законността на приемането им, след като не са минали обществено обсъждане.

  7. soevsous
    #1

    Аз намерих текста на Устава, но ноистина няма данни дапе бил обнародван официално в ДВ За съжаление тукне е дадена възможност да се прикачват файлове, така че няма как да кача целия текст на Устава...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.