Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Аферата Уотъргейт сложи край на сляпата вяра в правителството

0 коментара

Диана Иванова разговаря с журналиста от вестник Ню Йорк Таймс Питър Грийн*

Зачестилите сравнения между скандала с подслушването в България и аферата Уотъргейт - довела до първата в американската история оставка на действащ президент - ни кара да си зададем отново въпросите -какво промени тази афера в американското общество?

На 8 август 1974 година Ричард Никсън подава оставка, което е краят на скандала, започнал през юни 1972 година. Тогава петима души са заловени, след като нахлуват през нощта в главната квартира на демократическата партия - комплексът Уотъргейт хотел във Вашингтон. Аферата показва, че президентската администрация е знаела за взлома, покривала е и освен това - че незаконно са били подслушвани всички разговори в президентския офис.

Цялата история става известна на обществеността преди всичко благодарение на разследванията на Вашингтон поуст.

Какво промени аферата Уотъргейт в американското общество?

Това, което Уотъргейт промени в САЩ, беше краят на сляпата вяра, която хората имаха дотогава в своите правителства - че те ща направят най-доброто, че те знаят най-правилните решения, че ще спазват закона.

След Уотъргейт - по-трудно ли е да се случат отново скандали с подслушване?

Скандалите с подслушване продължиха да се случват и продължават да се случват. Сега например правителството се опитва да даде ФБР по-широки правомощия да подслушва най-различни групи хора по най-различни причини. И не е ясно дали това ще ги спре да подслушват политик, който да кажем, няма да е много в подкрепа на война срещу Ирак. Например ФБР може да реши, че този политик, който е против е бил финансово или политически мотивиран да подкрепя Садам, те могат да го подслушват. И има много малки шансове някой да разбере какво точно се случва.

Ако сравните времето на Никсън и времето сега - каква е голямата промяна?

Наистина има голяма промяна. Има много по-голям надзор, много повече агенции вътре в Конгреса и правителството, които наблюдават какво правят останалите части на правителството. Има цял трети сектор от неправителствени организации, който е специализиран в наблюдение на правителството, на начина, по който се спазват или не се спазват гражданските свободи.

Журналистите станаха много по-активни- това е една от най-големите промени след Уотъргейт.

Едно от най-важните неща след Уотъргейт беше мястото на свободната преса - защото именно журналистите бяха тези, които разследваха историята и само благодарение на журналистите се стигна до слушане в Конгреса. Само благодарение на журналистите американското общество научи истината.

В много източноевропейски страни, включително в момента в България, в така наречените крехки демокрации -скандалите с подслушване са част от ежедневието на хората. Има ли голяма разлика между скандалите в САЩ и източноевропейските - в начина, по който обществото реагира на тях и къде те са по-опасни?

Демокрацията навсякъде е крехко цвете, за което човек трябва да се грижи постоянно. Особено това ми се струва важно в новопоявилите се демокрации, където гражданите все още не знаят съвсем точно какви са техните права, какви са техните привилегии и че правителствата и тайните служби са отговорни пред тях. Всеки скандал с подслушване, със злоупотреба на властта от страна на полицията, може да бъде много по-опасен в страна, където хората все още не си дават сметка какви са техните права, където те все още на са напълно разбрали какви са техните лични и граждански права.

*Излъчено по Радио "Свободна Европа"

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.