Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Агенция към Велчев оспорва осигурителните прагове на Шулева

0 коментара

Въвеждането на минимални осигурителни прагове може да затрудни създаването на нови работни места. Това заяви днес Цветан Манчев, изпълнителен директор на агенцията за икономически анализи и прогнози, цитиран от БНР. Изявлението на Манчев бе по време на представянето на национален план за икономическо развитие до 2006 г., който трябва да служи за основа за ползването на предприсъединителните фондове.

Досега нито министерството на финансите, нито икономическото министерство са оспорвали предложените от министъра на труда и социалната политика минимални осигурителни прагове. Те ще бъдат въведени от 1 януари догодина, а размерът им за различните браншове и професии бе приет преди две седмици. Повече от 3 месеца бе необходимо, за да се уточнят осигурителните прагове на поредица от срещи между работодателите, синдикатите и държавата-инициатор в лицето на Шулева.

Още при обявяване на идеята си за въвеждане на минималните осигурителни прагове Шулева обясни, че това се прави с цел да излязат на светло част от плащаните на ръка и неотчитани сега заплати, както и с цел в резултат на това да се увеличат осигурителните вноски. Едновременно с тази мярка, в парламента е внесена и промяна в Кодекса на труда, според която от 1 януари 2003 г. работодателите ще са длъжни да регистрират всички трудови договори на своите работници в Националния осигурителен институт.

Осигурителните прагове и регистрацията на договорите бяха разкритикувани от редица бизнес анализатори, според които това затруднява администрирането на частния бизнес и дори може да доведе до обратния ефект - вместо намаляване, увеличаване на неотчитаните пред държавата заплати, плащани на ръка. Българската стопанска камара също изрази, макар и не шумно, недоволство от размера на осигурителните прагове в някои браншове, за които работодателите не успяха да постигнат съгласие със синдикатите. Мярката, въведена от Шулева, се приема най-безболезнено именно от профсъюзите.

От Нова година Главната инспекция по труда, наред с другите си дейности, при проверките си във фирмите ще контролира и дали работодателите са регистрирали трудовите договори в НОИ, съобщи днес шефът на инспекцията Тотю Младенов. Глобата за работодател, който не сключи договор със своя работник, е от 250 до 1000 лв. за всяко открито работно място. Младенов се закани, че хората му ще затегнат контрола върху спазването на трудовото законодателство.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.