Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

АКФ: ДПС отново има най-много гласове в рисковите секции

1 коментар
снимка: БГНЕС

Търговище, Благоевград, Плевен, Монтана и Варна са първенци по рисков вот на последните парламентарни избори, показва анализ на Антикорупционния фонд (АКФ) с автори политолога Марио Русинов от АКФ и д-р Никола Тулечки от сдружение "Данни за добро".

Анализът проследява вота на предсрочните избори на 2 април в 1738 устойчиво рискови секции, идентифицирани от АКФ след статистически анализ на резултатите от всички избори в периода 2013 – 2021. Проучването показва и кои са новите секции в риск.

Какво се случи в рисковите секции през април 2023?

И на тези избори се затвърждава тенденцията на траен спад в активността в рисковите секции – от около 318 000 през април 2021 на около 218 000 сега.

"Резултатите от тези избори могат да се тълкуват като намален интерес на политическите играчи да ползват механизмите на купен вот в променливата политическа обстановка и на фона на предстоящите местни избори. Последните са ключови за осигуряването на клиентела и стабилност в резултатите за парламент", коментира Марио Русинов.

Къде се рисковите гласове в страната?

Най-много с контролиран и купен вот на предсрочния вот през април се наблюдава в Търговище, където са концентрирани 8.01% от рисковите гласове в страната, следван от Благоевград (7.75%), Плевен (6.17%), Монтана (5.97%) и Варна (5.67%).

Особено сериозни проблеми на тези избори се наблюдават в общините Омуртаг, където 79.34% от всички гласували са гласували в секции в риск, както и общините Якимово (40.90%), Завет (39.48%), Бойчиновци (38.93%), Вълчедръм (33.97%) и Якоруда (33.54%). Прави впечатление и натрупването на рискови секции в Северна България.

За кого гласуваха секциите в риск през април 2023?

На предсрочния вот през април тази година най-много гласове в риск отново получава ДПС – 82 449 гласа, което е с около 6 хиляди гласа по–малко спрямо октомври 2022 г. Сегашниято вот за Движението е 37.85% от гласове в риск в страната.

На 4 април ГЕРБ отбелязва ръст с над 5 хиляди гласа в рисковите секции спрямо октомври миналата година, получавайки 54 000 гласа или 24.83% от гласовете в риск.

"Продължаваме промяната-Демократична България" получава 10.39% от гласовете в риск или 22 635 гласа. Този резултат е съпоставим с дела на "Демократична България" - 2.89% и "Продължаваме промяната" - 9.3% на предходните избори.

За БСП се отчитат 18 269 от подадените гласове в риск или 8.22% от всички гласове в риск. Това е увеличение от около 1200 гласа спрямо октомври 2022 г.

"Възраждане" получава 4.02% или 13 217 гласа в риск на изборите през април 2023, на фона на 9128 гласа през октомври 2022 (близо 30% ръст в рисковите секции). Това се случва на фона на 40% увеличение на резултатите на "Възраждане" в страната.

"Български възход" получава 4588 гласа или 2.11% от гласовете в секциите с устойчиво рисково поведение.

"Има такъв народ" отчита 3964 гласа в такива секции през април 2023 или 1.82%, в сравнение с 4166 през октомври 2022 г.

Рисков вот в преференциите

В 167 секции се наблюдава необичайно голяма концентрация на преференции - над 85% от всички подадени гласове за дадена политическа сила се насочват като преференциален вот към конкретен неин кандидат. По този индикатор за рисков вот се идентифицират общо 14 991 преференции.

За пореден път лидер по този показател е община Симитли. Отклонения се наблюдават в общините Якоруда и общините Раковски и Любимец. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Rolo Tomassi
    #1

    Хубаво е, че най-накрая се публикуваха обобщените резултати, за да стане ясно за сетен път кои са лидерите при купения и контролиран вот. Когато става въпрос за подмяна на вота на избирателите, то това е главният механизъм, с който това става възможно. ГЕРБ и ДПС държат много от избирателите, гласували за тях, в икономическа зависимост, а за останалото количество гласове - просто си плащат. Тенденцията за спад на въпросният вот се дължи отчасти на работата на МВР, но до голяма степен и на това, че финансовият ресурс, предвиден за това, се пази за наесен.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.