Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

АКФ обяви фиктивна сделка на родителите на Делян Добрев с ТЕЦ "Марица 3"

Депутатът на ГЕРБ: Не е Пелетигейт, а Поръчкагейт, според централата твърденият аса манипулативни

11 коментара
Според АКФ ТЕЦ "Марица 3" през фиктивна сделка с родителите на Делян Добрев е плащала на депутата за лобиране

Депутатът от ГЕРБ Делян Добрев, който през 2017 г. се наложи да напусне парламента заради разигралия се в родния му град Хасково "Кумгейт", уличаващ го в роднински назначения в общината, сега е замесен в "Пелетигейт", разкрит от Антикорупционния фонд (АКФ) в четвъртък, но определен от самия народен представител като "Поръчкагейт".

Според публикацията на АКФ фирмата "Визьор" ООД на родителите на Делян Добрев - Александър Добрев и Златка Добрева, е имала сключен договор за доставка на дървесни отпадъци от пелети на свързваната с бизнесмена Христо Ковачки ТЕЦ "Марица 3", по които били плащани фиктивни суми. Въглищната централа обаче в свое изявление за медиите определи голяма част от твърденията за неверни или силно преувеличени. Делян Добрев пък заяви, че ще съди АКФ за манипулативните внушения.

Отпадъци ли са или пелети

Изводите на АКФ са направени по доклад (както те го наричат) с резултати от проверка в ТЕЦ "Марица 3", извършена от Регионална дирекция по горите – Кърджали през декември 2022. От видеото по темата се разбира, че всъщност става въпрос за отчет към Изпълнителна агенция на горите за извършена от дирекцията проверка по заповед на директора ѝ Стоян Тошев. Проверката е била по сигнал за доставка на дървесина без превозен документ. На инспекторите били предоставени осем фактури за доставка на дървесен чипс от фирма "Визьор", средно по около 3000 тона месечно, на цена от 95 лева на тон. Превозни билети за чипса не са представени, а на територията на ТЕЦ-а не е констатирано наличие на дървесина, цитират от АКФ данни от проверката.

От ТЕЦ "Марица 3" посочват обаче, че на 7 декември 2022 г. (когато явно е била проверката на горската дирекция) централата е била в планов ремонт и е логично да няма биомаса за горене там точно в този момент.

Фиктивната според статията на АКФ сделка е на база сравнение на взетите от сайта на фирмата "Визьор" данни за производствения ѝ капацитет, който е 2600 тона пелети на месец и доставките за ТЕЦ-а от 3000 т месечно.

Заради което от фонда питат как дружеството произвежда повече дървесни отпадъци, отколкото пелети, при положение, че самите пелети се произвеждат от дървесни отпадъци.

Това е и ключовото, което оспорват от ТЕЦ"Марица 3" и от фирмата "Визьор" – че не става въпрос за отпадъци, а за дървесен чипс, от който всъщност се произвеждат пелетите и сравненията на АКФ са некоректни.

Фондът цитира служител на "Визьор", записан със скрита камера при посещение на екип на АКФ в цеха на фирмата за производство на пелети до с. Сушево, според когото "Визьор" не произвежда дървесен чипс или поне не в обемите, които се фактурират към ТЕЦ "Марица 3".

Всъщност обаче предприятието не произвежда, а ползва дървесен чист за производството на пелети, уточняват от фирмата в отговори на АКФ, които обаче не са цитирани в статията, а са публикувани отделно като прикачени файлове, заедно с отговори на Делян Добрев и ТЕЦ "Марица 3" на поставени от организацията въпроси преди публикацията.

Съмнения за дървесина на хартия и пари за лобиране

Според фонда сведенията за недостатъчния капацитет на фирмата на родителите на Добрев хем да произвежда пелети, хем да доставя на централата дървесен чипс се потвърждават и от проверка на дневниците за постъпващата дървесина на фабриките на "Визьор". "Те показват, че в цеховете на фирмата за 2022 година са влезли около 11 000 тона дървесина – в пъти по-малко от твърдяното като доставено на ТЕЦ "Марица 3" количество дървесен чипс", посочва се в публикацията на АКФ.

"Съпоставянето на тези доказателства повдига сериозни съмнения, че дървесината, за която "Визьор" е получавала пари от ТЕЦ "Марица 3", е съществувала само на хартия. Което повдига въпроса – за какво са били изплатени парите от ТЕЦ "Марица 3" към "Визьор"?", пита в статията Лора Георгиева, координатор на правната програма на АКФ.

"Цитираните от нас официални документи показват, че през 2022 година около 285 000 лева на месец - или около 3 милиона лева на година – са отивали от ТЕЦ "Марица 3" АД към фирмата на родителите на Добрев", коментира тя и допълва: "Въпросът е какво е била заплащано с тази сума? Тъй като множество свидетелства ни карат да се съмняваме, че дървесината, за която се твърди, че е доставяна за тези пари, реално е съществувала."

Фондът припомня, че ТЕЦ "Марица 3" неведнъж е замърсявала въздуха със серен двуокис, но в последните години използва биомаса като допълващо гориво за производството на ток, което ѝ позволява да пести разходи за закупуването на въглеродни емисии, защото те административно се намаляват.

Отбелязва се, че в доклада за годишните си емисии през 2022 г. ТЕЦ "Марица 3" е декларирала почти двойно повече емисии от биомаса (80 888 тона) спрямо фосилни емисии (46 339 тона), за които е длъжна да закупи парникови квоти. Припомня се също така, че в края на февруари 2023 г. европейската прокуратура разкри, че пет централи, свързани с Ковачки, сред които и "Марица 3" бяха уличени, че са укрили документално чрез фирма за верифициране на изхвърлените им въглеродни емисии 2 млн. т вредни газове, за които си е спестила плащане на 76 млн. лв. По случая обаче засега няма развитие.

Сигнал до КПКОНПИ и прокуратурата

От АКФ питат дали сделката на родителите на Делян Добрев с въглищната централа влияе на неговите публични позиции относно запазването дейността на българските ТЕЦ и задължаването по него искане на енергийния министър да предоговори с Брюксел плана за възстановяване и устойчивост с отпадане на ангажиментите за намаляване с 40% на парниковите газове до 2026 г.

"В качеството си на депутат и председател на комисията по енергетика Делян Добрев е една от движещите сили, които настояват за предоговаряне на Плана за устойчивост и възстановяване в посока на това животът на въглищните централи да бъде удължен до 2038 година. Известни са негови публични позиции, в които той заявява, че е по-добре Планът за възстановяване и устойчивост да не бъде изпълняван, но да бъдат запазени централите на въглища. Една проста сметка показва, че ако документираните през 2022 година доставки от "Визьор" към ТЕЦ "Марица 3" продължат със същата честота и през следващите 13 години – предложеното от Делян Добрев удължаване на живота на въглищните централи - фирмата на родителите му би получила около 44 460 000 лева", пише още в публикацията.

АКФ ще сигнализира за случая КПКОНПИ, прокуратурата и министъра на околната среда и водите.

Добрев: Това е манипулация и поръчка

"АКФ, с цялото ми уважение, това не е разследване! Това са внушения и манипулации. Поръчка е! Знам и името на поръчителите! Целта - да ми затворят устата, но няма да стане!", написа в отговор Делян Добрев във Фейсбук профила си. А в отговорите, дадени преди това на въпросите на АКФ, праща поздрави на бившия екоминистър Борислав Сандов.

"Стоя зад всяка своя позиция, която съм защитавал в комисията по енергетиката! Само един детайл като за начало - ако имах частен интерес, щях да искам централите да работят на дървесен чипс, а не на въглища. Но за това се иска акъл, който авторите или нямат или не се вързва с поръчката. Останалите детайли ще изяснят адвокатите ми! И не, не е “пелетигейт” , “поръчкагейт” е!", допълва той.

Пред Mediapool депутатът посочи, че "няма нито една вярна цифра в тоя пасквил – нито по отношение на количествата, нито по отношение на парите". Той също така уточни, че последните доставки от фирмата на родителите му за ТЕЦ "Марица 3" са били извършени през лятото на 2022 г. Допълни също така, че ще води дело срещу Антикорупционния фонд.

Такова той заведе и срещу депутата от БСП Елена Йончева заради нейните коментари по "Кумгейт", но го загуби миналия декември.

Mediapool поиска от Регионалната дирекция по горите – Кърджали доклада с извършената проверка в ТЕЦ "Марица 3", който цитира АКФ, а след препращане към Изпълнителната агенция по горите се оказа, че не става въпрос за доклад, а за информация, която дирекцията е изпращала към агенцията за извършени проверки.

Какво казват страните по сделката

В своите отговори на въпросите на АКФ Делян Добрев посочва, че фирмата на родителите му е най-големият производител на дървесен чипс и пелети в южна България и има стотици доставчици и клиенти. От "Визьор" пък заявяват, че доставките за ТЕЦ "Марица 3" не са по договор, а по месечни заявки, правени по телефона, и на електроцентралата е продаван дървесен чипс, произведен в нейните обекти, а не дървесен отпадък, както твърдят от АКФ.

Посочва се още, че в периода от 2020 до края на 2022 г. приходите на дружеството от доставките ца ТЕЦ "Марица 3" представляват 33.9 на сто от общия оборот и че от началото на 2023 г. не са постъпвали заявки от централата и не са извършвани доставки.

От ТЕЦ "Марица 3" пък казват, че работят с много доставчици на биомаса и също обясняват, че става въпрос за суровини като слама, дървесен чист, дървесни кори и и дървесни остатъци от мебелната индустрия.

За доставката, превозните билети, транспорта и горенето

По-късно в четвъртък в разпространено до медиите изявление от въглищната централа потвърждават думите на "Визьор", че нямат директен договор помежду си, но фирмата е доставяла на"Марица Енерджи" ЕООД – дружеството, което обработва, смесва и транспортира горивата за ТЕЦ "Марица 3".

Законът не задължава въпросната фирма да съхранява и превозни билети за дървесния чипс и прилежащите документи, тъй като изпращачът фактурира и поема разходите за доставка, посочват от централата. "Визьор" също така е извършвала транспорта.

Според нея е невярно и изключително силно преувеличено твърдението на авторите на статията и видеото, че доставките се извършват с 13-15 камиона на ден, като всъщност въпросното количеството се транспортира с 4-5 камиона.
Централата твърди, че 3000 т дървесен чист месечно е пренебрежимо малко количества за работата ѝ, тъй като денонощно и трябват 3000 т микс от въглища и биомаса в съотношение 80:20, а въпросните 3 хил. т. ще ѝ стигнат за 5-6 дни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Des
    #11

    Делянчо е еманация и олицетворение на типичния гербер@ст. Осъден лъжец с нисък морал. Алчността, схемите за крадене, наглостта, безочието са без граници. Лъжата е начин на живот. Чувството за срам и мярка е ампутирано. Пълен психоп@т.

  2. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #10
  3. Един препатил
    #9

    "Месечни заявки правени по телефона".....За по 285 хил. лв.? ...... Ама кой какво е заявявал по телефона - "Марица 3" дървесината или Делян Добрев парите?

  4. Един препатил
    #8
    Отговор на коментар #3

    Като са ясни поръчителите защо никой не ги посочва? А и на кого са ясни? На мен например не са ми ясни - искам да ги науча.

  5. Коментарът е изтрит в 12:34 на 8 октомври 2023 от автора.
    #7
  6. The Time
    #6

    Нагличък мамин сладък Делянчо. Ни лук ял, ни лук мирисал. Имам усещане, че след това разследване ще стане много тих и сговорчив.

  7. Коментарът е изтрит в 12:34 на 8 октомври 2023 от автора.
    #5
  8. Калико Джо
    #4

    Той искал централата да работи на въглища, а не на чипс и това е доказателство за невинност! Този избор никога не е разглеждан. Алтернативата беше да се премине на газ, а после на водород, а не на друго твърдо гориво. Въпросът е - може ли една газова централа да си допълва газовото гориво с чипс, както може една въглищна или не може? А и бащината му мощна фирма със стотици клиенти, зависи от 1 от тях за повече от една трета от продажбите си! Това как изглежда - незначително нали?

  9. ефрейтора
    #3

    Поръчителите са ясни . Но защо , медиятаа , се оцапвате с тех...

  10. кривак
    #2

    Гарантирано от ГРОБ!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.