Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ако ВиК-ата не намалят загубите на вода, ще плащат данъци и за течовете

3 коментара
Ако ВиК-ата не намалят загубите на вода, ще плащат данъци и за течовете

Проф. Шушулов, кога Държавната комисия за енергийно и водно регулиране най-сетне ще заработи и в частта, отнасяща се за ВиК-услугите?

Вече са готови наредбите за ценообразуването на водата и качеството на услугата, които трябва да изготви Държавната комисия за енергийно и водно регулиране. Пускаме ги за междуведомствено съгласуване и до края на октомври очакваме да влязат в Министерски съвет за одобрение. Това, което Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) има като задължение – методологията за загубите на вода - да бъде така добро да внесе при нас и след това в Министерски съвет за одобрение.

Може ли да се каже каква част от цената на водата ще се формира от загубите, които естествено за всяко ВиК ще са индивидуални?

В Закона за  регулиране на ВиК-услугите е записано доколко може да се увеличава цената, ръстът е ограничен от доходите на населението, той не зависи толкова от загубите. Имам предвид изискването за социална поносимост на цената на ВиК-услугите", която при минимално месечно потребление от 2,8 куб. м вода на човек не надхвърля 4 на сто от средномесечния доход на домакинство в съответния регион. Ние сме се съобразили с тази препоръка, ще я спазим.

Загубите ще са определена част от цената на водата. Няма обаче да позволим тарифата на ВиК-услугата, по-скоро на водоснабдяването, защото канализацията малко я няма, да надвишава определените проценти от доходите на населението.

Какво намаление на загубите ще изисквате от водните дружества, за да им одобрите бизнес плана и съответно цената на услугата ?

Това е интересен и сложен въпрос, защото ако ние им постановим по-ниски от реалните загуби, Министерството на финансите няма да им ги признае и за сумите над тях фирмите ще трябва да плащат ДДС и данък печалба, въпреки че това реално са загуби. Имахме вече такъв случай с електроразпределителните дружества. Затова ние трябва да се придържаме към реалните загуби. Няма как да стане начисляването на до 25 на сто от загубите в цената, както предвиждаше Законът за водите и за което настояваше президентството. При реални загуби над този процент, дружествата загиват. Те ще се декапитализират, защото данъчните ще им броят, че са реализирали продукция над 25-те процента и ще трябва да внасят за тях данъци. Затова ще се стремим загубите да са отразени реално в цените.

Но от друга страна, с течение на времето и с инвестициите, които ДКЕВР ще признае на дружествата, те ще трябва да намаляват загубите си.  В бизнес плановете ще обвържем инвестициите с постигане на намаление на загубите. Ако ВиК-ата тогава не сторят това – ще плащат данъци и за течовете. Защото те ще са си виновни.

Заложеното намаление на загубите ще е строго индивидуално за всеки регион, защото в момента те с между 25 и 65-70 на сто и няма как да сложим среден процент за редуциране на загубите.

Независимо, че сме регулатор, ще направим всичко възможно, за да се докарат грантове за финансиране на рехабилитацията на ВиК-ата, ще ги признаваме, но в същото ще следим за реален ефект от тях.

Според вас, при приемане сега на методиката за загубите, ще стигне ли времето на ВиК-ата до края на годината да успеят да направят оценка на загубите си и да внесат в ДКЕВР адекватни цени на питейната течност за одобрение?

Загубите са задължение на МРРБ, да бъдат така добри да ги съгласуват с отделните дружества.  Но министерството дори не знае колко са ВиК-дружествата. Един път казаха 20, после 40, станаха 60, накрая се оказа, че са над 100 фирмите в сектора. Да съгласуват с тях проблема със загубите, който е основният.

Но проблемът със загубите на ВиК-ата е друг, не знаем увеличават ли се, намаляват ли се. Тръгваме в тази посока сега. Извървяното в енергетиката ще го приложим във водните дружества. Събираме данни за разходите и приходите им. Изискали сме годишните им отчети, те подготвят бизнес планове. Защото цените в регионален аспект са безкрайно различни. В София те са 80 ст., в Добрич – 1,80 лв., при това дружеството там има невероятно високи загуби. Дали това е нормално?

Много важен е и проблемът с разхода на електроенергия. В комисията имаме човек, който цял живот се е занимавал с разход на електроенергия, но сега излиза, че той не е компетентен, защото не е работил във ВиК като инкасатор, например. Ако беше събирал парите три години, щеше да става за член на комисията. Но понеже е бил доцент в МЕИ, нищо че се е занимавал цял живот с електроразходи на ВиК-ата – сега не става.

Колко водни дружества са подали отчетите си и са изготвили бизнес планове?

Около 60-70 дружества вече са подали отчети, като част от тях са общински, друга – с държавно и общинско участие в капитала, трета – с общински и частни капитали, четвърти са изцяло частни и осигуряващи най-разнообразни услуги за населението. С тях досега никой не се е занимавал, въпреки че на МРРБ това му е работата. Те не можаха да подадат никаква вярна информация – колко водни дружества има в България, какви са фирмите. МРРБ непрекъснато изменяха цифрите.

Но мисля, че в крайна сметка ДКЕВР ще се оправи. Изпратихме до областните управители и кметовете да ни предоставят данни и постоянно пристигат отчетите на дружествата.

Въпреки, че в частта си за водно регулиране комисията все още не е доокомплектована, работата тръгна и до Нова година ще се справим, за да може от догодина да имаме постановени цени за всички ВиК-а и те да бъдат обосновани. Безспорно е, че трябва да имаме водно регулиране, подобно на това в енергетиката. Но разликата е значителна, защото енергийните фирми подлежат и на лицензиране, което означава, че можем да им налагаме санкции. Докато за водните дружества това не е така.

Например за софийското ВиК има сключен концесионен договор със Столична община, който ние не можем да променяме. В него има клаузи, които е възможно да нанесат щети за общината, и в същото време е регламентирана промяна на цените при определени условия.

Например на 6 октомври “Софийска вода” ни прати писмо, че съгласно концесионния договор трябва да се променят цените на водата. Още не сме им пратили отговор, но в него ще поискаме от тях да си подадат при нас заявление за нови цени и да ги обосноват. Там положението ще е доста трудно.

Проблем ни е това, че ВиК-ата не подлежат на лицензиране и не можем да им поставяме условия, за които да ги контролираме дали ги изпълняват.

Тоест, за тях не можете да приложите регулаторна рамка, каквато в момента има за електроразпределителните и топлофикационните дружества?

Не можем, защото те едновременно са подчинени на МРРБ, като вид разрешителен режим, и на нас – ценово. Това, според мен, може да доведе до конфликт. Ние държахме да има лицензии от нас, но се оказа, че според българските закони не може да има концесионен и лицензионен режим, защото ще се въведе двойна зависимост на фирмите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. STEFAN D-r D TCHOLAKOV-SVERIGE
    #3

    МАФИЯТА е "На всеки километър" Реплика Автор: STEFAN D-r D TCHOLAKOV-SVERIGE Получено на: 25 Октомври 2005 21:11 . . . . . . ПЕСЕН . . . . . . "НА ВСЕКИ КИЛОМЕТЪР" - версия 2005 http://www.capital.bg/forum/index.php?page=myexpand&discussion=48&message=44434(мелодията и тези на които е посветена си остават същите, същите онези "другари", които направиха и "Великата социалистическа революция") 1.Нас червената параа ни родиии нас не нии плаши главен прокуроор. Ние сме в всеки мерцедееес ние сме в

  2. Водопроводчик
    #2

    Ачик работа-колкото повече вода тече по улиците, толкова по скъпо плащаме.До кога така?!

  3. Зъл
    #1

    Както вече припомних вчера, предишният парламент абсолютно незаконно гласува удължаване на срока, в които мошениците от "водните дружества" могат да си пишат загубите на гърба на потребителите. Това направиха нашите "избраници" - велчевци, дончевци, овчаровци. Понеже сега се задава европейската секира, която ще се разиграе по всички фактори, които формират икономическото състояние на заспалия народ (не защото европейците са заритали за нас, а защото искат с всичко да са наясно - какъв таралеж си слагат в гащите), шушулковците ще бъдат вадени един по един от сумрачните бърлоги. Жалко за измрелите и поболелите се от немотия и нерви българи.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.