Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Америка е раздвоена в оценката си за управлението на Буш

0 коментара

Година преди президентските избори разделението в Америка се задълбочава. Последното проучване на общественото мнение показва картина, сходна на тази от изборите през 2000 година. Тогава американците се разделиха почти по равно в гласуването за Джордж Буш и за неговия опонент Ал Гор. Големият кредит на доверие, който Буш натрупа в годината след терористичните нападения от 2001 се стопи и в момента общественото мнение е отново разделено наполовина. Това сочат резултатите от проучването на "Вашингтон поуст" и Ей Би Си.

Националното единство на американците, регистрирано в месеците след 11 септемвриq е вече в историята. Огромните неизвестности около американската мисия в Ирак и все още малкото нови работни места са темите, които прокарват сериозна разделителна линия сред населението. Най-обезпокоителното нещо за социолозите е, че поляризацията е на стриктно партийна основа. Докато републиканците виждат в Буш силния и решителен лидер, демократите са на мнение, че той води страната в грешна посока.

Независимо от срива на доверието към настоящия президент, в национален мащаб обаче проучването на общественото мнение показва, че той все още няма силен опонент срещу себе си. Самите демократи смятат, че в средите на тяхната партия няма достатъчно силен кандидат, който да може да се противопостави успешно на Буш, показва още проучването на "Вашингтон поуст" и Ей Би Си. Почти никой от деветимата претенденти за президентската номинация не е впечатлил привържениците на Демократическата партия. Повечето от избирателите дори не могат да посочат повече от две имена на претенденти за номинацията.

Въпреки всичко на въпрос "за кого бихте гласували, ако изборите се проведат днес", Буш получава 48 на сто от гласовете срещу 47 процента в полза на произволен кандидат на демократите. Малко по-различна е картината при изброяването на всеки един от претендентите за президентската номинация. Резултатите от проучването показват, че най-трудно Буш би се справил със сенатора от Масачузетс Джон Кери. При тази двойка гласовете се разпределят 50% на 44% в полза на Буш. Що се отнася до другите големи претенденти - Уесли Кларк и Хауърд Дийн, там съотношението на силите е съответно 51 на 40 и 54 на 39 отново в полза на настоящия президент.

Като цяло проучването показва, че поне за момента Буш не е успял да разшири електоралната си подкрепа в сравнение с изборите през 2000 година. Обратното - той е загубил потенциални гласове на симпатизанти, подкрепили неговата политика в месеците след 11 септември.

Темата, която в най-голяма степен предизвиква срива на доверието към Буш,е Ирак. Въпреки че като цяло американците одобряват водената от Буш война срещу тероризма /63 процента са "за"/, на въпрос "Одобрявате ли настоящата ситуация в Ирак" 47 % отговарят с "да", а 51 % - с "не". Това е първата негативна оценка за действията на САЩ в Ирак от март насам, когато започна войната срещу Саддам Хюсеин. Според анализаторите с най-голям "дял" за тази негативна оценка е фактът, че американците продължават да дават жертви в Ирак вече шест месеца, след като Буш обяви края на мащабните военни действия.

Другият сериозен проблем, довел до спада на доверието към президента, е икономиката на страната. Независимо, че през миналата седмица статистиката отчете най-силното тримесечие от 1984 година насам, избирателите продължава да са крайно недоволни от темповете, с които икономиката се възстановява. В момента 45 % от анкетираните заявяват, че харесват начина, по който икономиката на страната се развива, а 53 на сто твърдят обратното. Мнозинството от американците са недоволни от данъчната политика на управляващите /става дума за 53 %/, а цели 61 на сто изразяват недоволство от огромния бюджетен дефицит на страната.

Така или иначе, като цяло рейтингът на Джордж Буш продължава да е положителен. Последните данни показват, че 56 на сто от анкетираните одобряват действията му. Това е дори с три на сто повече в сравнение с одобрението от миналия месец.

Според наблюдателите причината за това е липсата на ярко изразен претендент за поста на Буш от страна на демократите. Тази картина обаче може да се промени с началото на първичните избори.

Милен Минчев, РСЕ
Вашингтон

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.