Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Америка за България" ще продължи да инвестира по 20 млн. долара годишно

"Време е да говорим високо и гордо", заяви президентът на фондацията пред първия форум на общността й

12 коментара
"Америка за България" ще продължи да инвестира по 20 млн. долара годишно

Над 600 партньори на Фондация "Америка за България" от над 75 български градове и села се събраха на първата по рода си среща на общността. "Времената се променят, ние също трябва да се променяме. Вече няма да сме толкова тихи. Време е да говорим високо и гордо. Това е началото на усилията ни да изградим наша общност, да сглобим парченцата на пъзeла за една по-добра България", заяви в словото си президентът на фондацията Нанси Шилър.

Тя изтъкна, че фондацията е независима, неправителствена и политически необвързана.

"Америка за България" потвърди дългосрочния си ангажимент към страната ни и ще продължи да инвестира по около 20 млн. долара годишно у нас.

Над 186 милиона долара е инвестирала фондацията за развитие на българския потенциал от 2009 г. досега. По този начин "Америка за България" е най-голямата благотворителна организация у нас, която подкрепя развитието на различни каузи.

Изградената през осемте години от основаването на фондацията мрежа от организации и личности тепърва осъзнава ролята си на общност, която ще има активна роля в утвърждаването на ценностите и постиженията си, както и във взаимното подпомагане на усилията на всеки от настоящите членове, а също при приобщаването на нови.

Срещата, която се провежда във вторник и през цялото време се излъчва на живо във Фейсбук страницата на фондацията, бе открита от посланика на САЩ у нас Ерик Рубин. Той, както и Нанси Шилър, припомниха как започна всичко. През 1991 г., само две години след падането на Берлинската стена, администрацията на президента Джордж Буш-старши прокарва Закона за подкрепа на източноевропейските демокрации. С отпуснатите за България 55 милиона долара се основава Българо-американският инвестиционен фонд, който инвестира у нас, подпомагайки с мениджърски опит и финансиране прохождащото българско предприемачество.

България е една от 17-те държави, в която се инвестират пари на американски данъкоплатци с цел развитие на пазарната икономика и подпомагане на икономическия растеж. Българският фонд обаче се оказва най-успешен и чрез добри бизнес практики съумява да превърне тези 55 милиона долара в над 400 милиона. Макар че тези средства е можело да бъдат върнати обратно на американското правителство, решението е те да останат в България и именно с тях през 2009 г. е създадена фондацията "Америка за България".

Фондацията не е част от американското правителство и се управлява от независим борд на директорите, посочи посланик Рубин.

Той допълни, че вече почти една година е в България и е изключително оптимистично настроен: "Има наистина големи предизвикателства пред България - криза с мигрантите, изтичане на мозъци, войната в Близкия Изток, конфликтът между Русия и Украйна, притесненията за бъдещето на ЕС, но аз съм оптимист относно европейския проект, който САЩ винаги са подкрепяли."

Българите за мен са направили правилния избор с това, че се свързват с Европа и трансатлантическия алианс, отбеляза той.

"Ние ще помагаме на "Америка за България" и българите да постигнат своите цели и стремежи", заяви още Ерик Рубин.

Президентът на фондацията Нанси Шилър също припомни, че дейността на Българо-американския инвестиционен фонд генерира 400 милиона долара печалба, което е най-успешният резултат от чуждестранните инвестиции на американското правителство в региона. След като се основава през 2009 г., Фондация "Амарика за България" е инвестирала 186 милиона долара в България, като всяка година влага около 20 милиона долара.

Предложения за проекти се приемат целогодишно в шестте сфери, в които се фокусира организацията – образование; изкуство и култура; гражданско общество и демократични институции; културно наследство и туризъм; земеделие и частно предприемасчество; социална сфера.

През изтеклите осем години фондация "Америка за България" е направила дарения за 710 инициативи.

Сред над 350-те партньорски организации, подкрепени от фондацията, има неправителствени организации, национални и местни институции, обществени и частни медии, социални и бизнес предприемачи, училища и университети, библиотеки, читалища, театри, опери и балети, симфонични оркестри, музеи и галерии.

Сред големите проекти на фондацията е детският музеен комплекс "Музейко", реставрирането на голямата базилика в Пловдив с уникални мозайки от 4-6 век, финансирането на българските олимпийски отбори по природни науки, оборудване на училища в провинцията и пр.

По време на първия форум на общността партньори на "Америка за България" разказаха за своята дейност.

Промените в президентската администрация в САЩ не оказват влияние на нашата работа, тъй като сме неправителствена организация, посочи Нанси Шилър в отговор на журналистически въпрос.

На форума беше представена новата визуална идентичност на "Америка за България" – лого, мото, уебсайт us4bg.org и мобилните му версии, както и профилите на организацията в социалните мрежи.

"Новата ни визуална идентичност отразява уникалното партньорство между нашите две страни – именно това е целта и на новото ни мото "Американският оптимизъм среща българския потенциал", каза Нанси Шилър.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. beggins
    #12

    "Америка за България" финансира производството на фалшиви новини. httsp://www.pravoslavie.bg/Документи/америка-за-българия/

  2. Nikola Nikolov
    #11

    Ха-ха-ха! треска ги разтресе комуноидните майкопродавци!Започнаха да хвърчат жълто-зелени слюнки от вмирисаните им зурли... Ха-ха-ха-ха!

  3. lindentown
    #10

    Най-съществената промяна ще бъде рязкото намаляване на участието на гастролиращите другари от тролския сектор, които също заработват хонорари по линията на програмата "Подпомагане на свободните медии". Такива като Мони Либерало например. Интереса клати феса и Мони от един момент нататък няма да го виждаме с по 50 "коментара" всеки ден, защото никой вече няма да му плаща по досегашния начин.

  4. lindentown
    #9

    Защо се задават тежки финансови времена за "Дневник" и "Медиапул"?! Има едно нещо, което се нарича "автоцензорен рефлекс" АБ не е независима организация, а е проводник на интересите на америкаската държава. В момента тези интереси се променят с идването на новата администрация. АБ по стар обичай на първо време ще се опита да се сниши и да се приспособи към новите условия, за да отговори на задаващите се одити и последващи критики. Неизбежно ще смени финансиращата си политика - повече грантове за

  5. lindentown
    #8

    АБ просто продължи политиката на "Отворено общество" в България. Новата американска администрация скоро ще бъде съвсем наясно с какво финансиране точно се е занимавала АБ - основно с финасиране на неолиберални "неправителствени" организации и медии, които са проводници на доктрината на Сорос за отворено, глобално, мултикултуралистично общество. НПО-та, които се явиха като основни проводници на анти-Тръмп кампанията. И това няма как да не бъде променено. Тежки и трудни финансови времена се задават, другари!!!

  6. Коментарът е изтрит в 15:18 на 3 декември 2021 от автора.
    #7
  7. Проданов
    #6

    Едно повтаряно до втръсване на обвинение към Москва и Путин е,че финансират партии и движения в Европа в своя полза.А това от Америка за България какво е. Има изнесени данни ,преди няколко години ,че в годините на прехода тази сума е 700 милиона долара. При това голяма част от тези НПО -та често заемат антибългарска позиция .Има бракониерска и безконтролна сеч на огромни площи гори ,без "зелените" да вдигат шум но за няколко километра ски съоръжения побъркаха България.

  8. Stanimir Petrov
    #5

    "Америка за България" ще продължи да инвестира по 20 млн. долара годишно" Инвестициите ги знаем. Антибългарския хелзинкски ХОМИтет, Отровено общество, Институт за пазарна икономика, Център за изследване на демокрацията, Център за либерална стратегия, Иво Минджев и пр. противодържавна и антинационална измет.

  9. trezwomislesht
    #4

    _"Над 600 партньори на Фондация "Америка за България" от над 75 български градове и села се събраха на първата по рода си среща на общността...Тя изтъкна, че фондацията е независима, неправителствена и политически необвързана"_Добре ще е да излезете със списък на всички тези партньори и местопребиваването им. 100% от тях са концентрирани в големите областни градове, а 90% в София. Само там има умни и красиви, останалите са \"стадо\", наричащо се народ. Колкото до политическата и необвързаност, тя се видя съвсем явно през 1997 и 2013 г.

  10. анита хегерланд
    #3

    Парите са само пари и не продават ценности. Американският интерес на Балканите е друг и ние не го виждаме ясно.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.