Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Американски анализ: 860 млн. евро са необходими за модернизирането на "Топлофикация София"

Оборудването на дружеството е старо и крие риск от аварии

7 коментара
Американски анализ: 860 млн. евро са необходими за модернизирането на "Топлофикация София"

860 млн. евро капиталови разходи ще са необходими за цялостен ремонт на "Топлофикация София", изграждане на нови мощности за производство на ток и инсталиране на нови котли, които да се реализират в рамките на 3 години. Това е заложено в план с мерки за оздравяване на дружеството, финансиран с близо 1 млн. долара, осигурени от Американската агенция за търговия и развитие (USDA). Планът е разработен от американската компания Black & Veatch Management Consulting. Една от основните цели в него е значително увеличаване на производството на електроенергия с цел увеличаване на приходите на дружеството. Анализът акцентира и върху лошото техническо състояние на дружеството, което е над 70 години, а гаранционните срокове по него са изтекли преди 40 години.

Преди ден избухна скандал с доклада след като на сесията на Столичния общински съвет (СОС) Демократична България предложи същият този план за модернизация на "Топлофикация" да бъде предоставен на общинските съветници, но управляващото мнозинство от ГЕРБ гласува против,а "патриотите" - "въздържал се" и така докладът не стана публичен. След като медиите разказаха за скандала привечер в четвъртък изненадващо Столична община реши да направи извънредна пресконференция, а в петък дори публикува доклада.

Старо и рисково за аварии

Голяма част от съществуващото оборудване и инфраструктура на "Топлофикация – София" ЕАД е остаряла или остарява след своя полезен живот, което представлява риск за безопасността на работниците и има неблагоприятен ефект върху надеждността и разходите за експлоатация, посочват консултантите. Експертите на "Black & Veatch" е извършила посещение на топлоцентралите на място от 29 юни до 1 юли 2021 г.

"Въз основа на надземните визуални наблюдения, направени по време на посещението на обектите, "Black & Veatch" е на мнение, че състоянието на повечето от централите отразява тяхната възраст и следователно причинява повишен риск от аварии", пише в доклада.

Американските експерти уточняват, че основното оборудване е над 70 години, а гаранционните срокове са изтекли преди повече от 40 години.

Статистическите данни за наранявания на служителите са събрани от доклад, обхващащ времето от януари 2015 г. до август 2021 г. От 35-те регистрирани травми, над 60% са настъпили на терен и сред тях има: наранявания на главата, наранявания на гърба от вдигане, химическо натравяне и счупени крайници, причинени от падане главно в ТЕЦ-София.

Въпреки че нито една от травмите не е фатална, сградата на ТЕЦ-София, където са се случили по-голямата част от паданията, изглежда във влошено състояние, се отбелязва в доклада.

Проблеми и решения

Ниският дял на произвежданата електрическа енергия е причина за ниската ефективност на дейността на дружеството и нарастващите финансови загуби - 245 млн. лв. за последните 5 години, отбелязват консултантите. Посочва се, че текущите загуби водят до огромна задлъжнялост - само задълженията към Български енергиен холдинг възлизат на над 700 млн. лв. и не може да бъдат обслужвани.

Като първи стъпки за модернизиране на дружеството и осигурянане на по-високи приходи американските консултантите предлагат - Изграждане на нова високоефективна ко-генерация в ТЕЦ "Люлин" с мощност 240 MW. Изграждане на нова високо ефективна когенерация в ТЕЦ "София-Изток" отново с мощност 240MW. Изграждане на завода за изгаряне на боклуци в ТЕЦ"София".

Консултантите уточняват, че изграждането на нови когенерационни мощности ще осигури стабилен ръст на приходите.

И още инсталиране на нови котли, които да заменят високорисковото остаряло оборудване. Предлага се голяма част от съществуващото оборудване да се използва за резервни мощности с цел повишаване на надеждността. И също осигуряване на свързаност между ТЕЦ-овете и подобрения на топлопреносната мрежа. Залага се и безпроблемен преход към водород, когато това бъде възможно.

В обобщение, планът обхваща топлинна и електрическа енергия, произведена от централата RDF в ТЕЦ-София, топлинна и електрическа енергия, произведена от двете нови когенерационни централи в София-Изток и в Люлин, топлинна и електрическа енергия, произведена от котли EK-1 и EK-2 и техните паротурбинни генератори в София-Изток и др.

Проектът предвижда и доизграждане на съществуващата топлопреносна мрежа, така че да осигури - непрекъсваемост на услугата 24/7, независимо от планови и аварийни

ремонти. А също и възможност за включване на 15% повече домакинства, което ще доведе и до ръст на приходите на дружеството.

В доклада се посочва, че финансирането на проекта ще бъде структурирано и осигурено от водеща международна финансова институция. Предлага се международна компания - лидер в областта на инженеринга и строителството да бъде избрана след търг, за да изпълни проекта.

"Това ще минимизира риска и ще гарантира постигането на заложените цели", посочват експертите.

Планът не изисква държавна гаранция от правителството. Финансовата структура на проекта предвижда реализацията му да бъде съчетана с минимизиране на цените на услугата за софиянци.

Предисторията

Още в края на април Столичният общински съвет даде зелена светлина за сключване на споразумението. То даде "зелена светлина" Американската агенция за търговия и развитие (USTDA) да финансира безвъзмездно с 921 554 долара проучване за модернизация на "Топлофикация София" и изготвяне на конкретен план с мерки. Изпълнител на задачата ще е американската компания Black&Veatch Management Consulting.

Проучването включва разработването на пътна карта за надграждане на общинското парно, конкретни препоръки относно цялостното преустройство на експлоатацията, финансовото състояние и правната и управленска структура на дружеството. Уточнява се, че безвъзмездното финансиране се предоставя за привличането на екип от висококвалифицирани американски експерти в областта на инженеринга, финансите и правото. Американската агенция ще е само финансиращ орган, но не и страна по договора.

Наред с изработването на цялостен план с конкретни мерки за техническа модернизация се залага и понижаване на емисиите на азотни оксиди съгласно евродирективта 2012/27.

В доклада трябва да сапредложени и стъпки за стабилизиране на управлението и финансовите резултати и за подобрения на топлопреносната мрежа и системат за обслужване на клиенти на "Топлофикация София".

Изпълнителят Black & Veatch е международна компания с над 11 000 служители с над 110 офиса в целия свят, стана ясно от презентация за дейността ѝ, предложена на общинските съветници. В 100-годишната си история компанията е работила в сферата на проектиране, управление на активи, консултантство и изграждане на иновативни проекти за устойчива инфраструктура.

Чрез многобройни екипи компанията успява да осигури най-високо качество в структурното и гражданското проектиране, машиностроене, инженерна химия, електроинженерство, ядрено и екологично инженерство, както и много други.

Black & Veatch предлага консултантски дейности при реализирането на проекти в ютилити сектора, телекомуникациите, центрове за данни и други.

Посочено бе, че компанията е носител на множество награди. В годишната класация на ENR Black & Veatch заема 11-а позиция сред Top 500 Design Firms. В отделните сектори, компанията е в челната десетка на почти всички категории. През 2018 г. реализацията на проект за международното летище в Хонконг ѝ донесе няколко награди, сред които и трето място в HSBC x HKET Innovative Business Award 2018.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #7
  2. И какво от това
    #6

    5.5% лихва на 1.7 милиарда са 100 милиона към сметките само от лихви. За 10 години трябва да се изплати и главницата-което значи 270 милиона отгоре към сметките за инвестиционните разходи на топлофикация. Висок корупционен риск във високо корумпирана страна и община! И разбира се печалба за банките. И работа за производителите на тръби.

  3. т€еритория на Мики Маус
    #5
    Отговор на коментар #1

    тръбите няма как да ги построиш "на зелена поляна".

  4. т€еритория на Мики Маус
    #4

    Вместо големи газови централи в Марица Изток или другаде-в големите градове. Загубите-минимални. Отпадната толина-за отопление. Една стая се отоплява с 1 кофа въглища. Или с 3 кофи въглища, изгорени в ТЕЦ на въглища. Заради загуби от преобразуване и други. Това също се спестява при ТЕЦ в самия град.

  5. Един препатил
    #3

    860 млн. евро са 1,7 млрд. лева. Нищо пари за София.

  6. Мони Монев Тиранофоб
    #2

    Цените на газа в Европа паднаха под 800 долара за хиляда кубически метра

  7. Нато Натов
    #1

    Глупости.За тези пари може да се построи наново на зелената поляна, а не да се "модернизира".

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.