Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Амнести" отчете леко подобрение на условията за бежанците в България

2 коментара
"Амнести" отчете леко подобрение на условията за бежанците в България

Условията за приемане на бежанци в България частично са се подобрили, но продължава да има опасения за достъпа им до българска територия и интеграцията им в обществото, се казва в годишния доклад на международна неправителствена организация "Амнести интернешънъл", която се занимава със защитата на човешките права.

Оценката бе очаквана. В края на септември организацията критикува налагането на строг сухоземен контрол на ЕС, особено по гръцката и българската граница с Турция. Тогава "Амнести" отчете, че всичко това принуждава мигрантите да предприемат опасно пътуване през Средиземно море.

Докладът припомня развитието на ситуацията с бежанците, насочили се към България. През 2014 г. броят на бежанците и мигрантите рязко се е понижил заради правителствената политика, приета през ноември 2013 година.

"Редица неправителствени организации документираха нарушения, включително незаконно експулсиране на хора обратно в Турция, без да им се даде възможност да поискат убежище, отчитат от "Амнести интернешънъл". На този фон тези, които все пак са получили бежански статут в България, са изправени пред проблеми в достъпа до образование, жилищно настаняване и здравеопазване.

В доклада си "Амнести" припомня и проблемите, с които се сблъска Българският хелзинкски комитет - данъчни проверки и нападки от крайно десни групи. Остават и опасенията, свързани с ефективността и независимостта на разследванията по обвинения в полицейско насилие.

"Амнести интернешънъл" обръща внимание и на престъпленията от омраза срещу етническите малцинства и имигрантите. Между юли и септември организацията е проучила 16 случая на предполагаеми престъпления от омраза, като този мотив е бил разследван само в един от тях. В доклада отново се отчита, че в българските власти не предприемат адекватни действия за разследването на тези престъпления.

Преди две седмици делегация на "Амнести интернешъл" се срещна с правосъдния министър Христо Иванов. Организацията поиска промени в Наказателния кодекс, за да бъдат включени в него всички възможни разновидности на престъпленията от омраза.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Борис
    #2

    Интересно какво отчита "Амнести" за правата на българите в Р.Македония, Сърбия, Албания, Гърция, Румъния, Турция, Молдова, Украйна и Русия?

  2. И какво от това
    #1

    Аз отчитам влошаване условията на живот на българите! С тенденция към трайно и засилващо се влошаване!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.