Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Антителата на ваксинираните и на преболедувалите по различен начин реагират на коронавируса

6 коментара
Антителата на ваксинираните и на преболедувалите по различен начин реагират на коронавируса

Израелски медици установиха, че най-жизнените щамове на коронавируса не реагират еднакво на антителата в кръвната плазма на хората, преболедували Covid-19 или получили ваксина срещу SARS-CoV-2, става видно от публикация в електронната библиотека medRxiv.

"Ние проследихме как реагира кръвният серум на преболедували пациенти и на имунизирани хора с ваксината Pfizer на частици от различни щамове на коронавируса, включително на британската и южноафриканската му разновидност", пишат изследователите. "Тези опити доказаха, че антитела, породени от ваксината, много по-активно се справят с всички разновидности на SARS-CoV-2".

Израелският медицински екип под ръководството на Ран Таубе от университета "Бен-Гурион" в град Беер Шева е провел изследванията си с образци от кръвна плазма от преболедували или получили ваксината BNT162b2, разработена от специалистите на компанията Пфайзер. Събирайки кръв от десетки доброволци, преминали през тежка форма на коронавирусната инфекция, а също така и от ваксинирани хора, учените извлекли техните антитела. След това проследили как си взаимодействат с белтъците на обвивката на няколко щама от SARS-CoV-2, в това число с британските и южноафриканските разновидности на коронавируса.

Опитите доказали, че и единият, и другият набор от антитела е бил способен да се справи с онези вариации на коронавируса, които преобладаваха по време на лятото и пролетта на миналата година. По аналогичен начин те въздействали и на британската разновидност на SARS-CoV-2, въпреки че действието на кръвния серум намалявало 1,5 пъти.

От друга страна южноафриканските щамове се оказали необичайно устойчиви към антителата на преболедувалите. За потушаването на тази разновидност на SARS-CoV-2 са били нужни минимум 6-7 пъти повече антитела на преболедувалите, в сравнение с борбата срещу британската или класическата версия на патогена. В някои случаи на учените се налагало да повишат концентрацията 80 пъти за пълното неутрализиране на вируса.

В другата крайност се проявявали антителата на ваксинираните, които на подобни щамове реагирали много по-предсказуемо. Тяхната ефикасност също рязко се понижила, но никога не падала до такава степен, както при изкаралите заболяването.

Учените стигнали до извода, че при подобна разлика в действието на антителата е препоръчително да се имунизират и хората, които вече са преболедували. Ваксината ще повиши концентрацията на антитела в организма им и те ще бъдат защитени от новите щамове.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. o.petti
    #6
    Отговор на коментар #5

    Няма сериозни статии? Има, и то много. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/?term=t cell covid

  2. rusonefil
    #5
    Отговор на коментар #4

    Да ли са забравили т-клетките или не е било цел? Както виждаме по лаициистична логика, т клетките не спасяват милиони хора нито от ежегодни настинки, нито от Ковид. За твоите твърдения няма нито една сериозна медицинска студия. Така че твърденията ти за сега могат да се квалифицират като пожелания, но не и като реалност

  3. o.petti
    #4
    Отговор на коментар #3

    Ма ти сериозно ли си мислиш че си успял да разбереш написаното на много достъпен език от мен? На практика не казваш нищо различно от това което казах и аз. Ако моето е "тъпотия" то твоето е двойна - едно се излагаш с неразбиране, второ с обиден език. Разбира се че има антитела след боледуване и ваксина (не и преди това). Кои са по-ефективни ще покаже бъдещето. Антителата не са вечни - от 2-3 до 24-7 месеца съществуват (според различни изследвания). Това което съществува дълги години, дори цял живот

  4. Real ''Mickey''
    #3
    Отговор на коментар #2

    Ма ти сериозно ли си мислиш, че си снесъл "златно яйце" плескайки тази тъпотия?:):):) Че си се разкудкудпкал гордо?Разбира се че не за всичко човек има анти-тела! Но в случая с ковид 1984 тези които са го преминали(повечето безсимптомно) ДОКАЗАНО ИМАТ АНТИТЕЛА ЗА НЕГО! И то по-надеждни от ваксините.

  5. o.petti
    #2

    Ако човешкото тяло ползваше единствено антитела, за да се пребори с вирусите, щяхме да сме изчезнали много преди появата на хомо сапиенс. Като се замисля - идеята не е лоша.

  6. Real ''Mickey''
    #1

    "Учените стигнали до извода, че при подобна разлика в действието на антителата е препоръчително да се имунизират и хората, които вече са преболедували"............... ЕЕЕЕееееее, най-после дочаках тая "научна статия". Аз отдавна го знаех и без да съм правил научни изледвания "ЧЕ Е ТАКА". Напразно са харчили пари и време. Че у толкова закъсняха.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.