Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Април е бил 11-ят поред най-горещ месец в историята

6 коментара
Април е бил 11-ят поред най-горещ месец в историята

Светът е преживял най-горещия си април в историята, удължавайки 11-месечната поредица, в която всеки един месец е поставил температурен рекорд, съобщава службата за мониторинг на изменението на климата на Европейския съюз.

Всеки месец от юни 2023 г. насам е класифициран като най-горещ на планетата, откакто има записи. Средната температура в света е най-високата, регистрирана за период от 12 месеца – 1.61 градуса по Целзий над средната за прединдустриалния период 1850-1900 г.

Учените започват да проучат дали човешката дейност не е предизвикала повратна точка в климата, отвъд която няма връщане назад.

“Много учени вече си задават въпроса дали може да има промяна в климатичната система“, каза Жулиен Никола, старши учен по климата.

Емисиите на парникови газове от изгарянето на изкопаеми горива са основната причина за изменението на климата. През последните месеци природният феномен Ел Ниньо, който затопля повърхностните води в източната част на Тихия океан, също повиши температурите.

Климатолозите  вече потвърдиха, че изменението на климата е причинило някои специфични метеорологични крайности през април, включително гореща вълна в Сахел, която уби хиляди хора в региона.

Хейли Фаулър, климатолог от университета в Нюкасъл, допълва, че светът е опасно близо до нарушаване на целта на Парижкото споразумение от 2015 г. за ограничаване на глобалното затопляне до 1.5 градуса по Целзий.

"В кой момент можем да заявим, че сме загубили битката за поддържане на повишението на температурата под 1.5 градуса? Моето лично мнение е, че вече сме загубили тази битка и наистина трябва да помислим много сериозно за поддържане под 2 градуса по Целзий и намаляване на нашите емисии възможно най-бързо“, каза тя.

В рамките на Парижкото споразумение държавите постигнаха съгласие да ограничат глобалното затопляне до 1.5 градуса по Целзий по време на срещата на върха на ООН за климата през 2015 г.

Това е нивото, което според учените ще помогне на човечеството да избегне най-катастрофалните последици от затоплянето, като смъртоносни жеги, наводнения и необратима загуба на екосистеми.

Технически, целта от 1,5C все още не е пропусната, тъй като се отнася за средна глобална температура за десетилетия.Но някои учени твърдят, че целта вече не може реалистично да бъде постигната и призоваха правителствата да намалят емисиите на CO2 по-бързо, за да намалят пораженията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Kaktus
    #6
    Отговор на коментар #5

    Препоръчителното е "единадесет" и е по-официалното. За 11-ят не си прав. И не ми тикай кривилата на БАН след 1992 година. Вкарват всяка грешка като правило, наложило се било като израз и хората го използвали повече, а не вкарват "преценям" и "оценям", които се използват много повече. Например. Не е въпрос на личен избор. Пиши правилно! Правилата важат за всяка писана реч, че и говорима. Пишел на разговорен език - оле-мале!

  2. Bлaдo
    #5
    Отговор на коментар #4

    "единайсет" и "единадесет" са дублетни форми, като препоръчителното е "единайсет" ;-), неграмотен Ивайло (възползвай се сега от собствения си съвет :-))) ... ... ... А малката буква, с която почва всяко мое коментарче, е мой личен избор... ... ... Още повече... че аз не пиша официални заглавия и забележки (като горното с правописната грешка и като твойта #4 с невярното твърдение), а дребни закачливи коментарчета на разговорен език...

  3. ivofixzone
    #4
    Отговор на коментар #2

    Когато критикуваш, поне пиши грамотно. Изреченията почват с главна буква и числата се пишат "единадесет". Не знае да говори и пише, акъл взел да дава !

  4. Bлaдo
    #3

    corrigendum: "буквичко" = "буквичкА"

  5. Bлaдo
    #2

    когато се изписва с цифри, членуваното редно числително 'единайсет' (членувано - 'единайсетият'), се пите '11-ият', мили авторчета на горното заглавие... .... .... Да! - за една буквичко става дума..., но! който не може да брои до 11, не пише заглавия по медиите, а .... кОпа канавки на Околовръстното... ;-)))

  6. Изследване на СЗО: Лекарите са лекували Ковид-19 погрешно
    АКТУАЛНО
    08.05.2024
    Автор:
    Обективно
    Изследване на СЗО: Лекарите са лекували Ковид-19 погрешно
    Снимка: Pixabay
    Експертите на СЗО са анализирали глобални данни за пациенти, хоспитализирани с Ковид-19 през 2020-2023 година. Резултатите показват, че масовата прекомерна употреба на антибиотици по време на пандемията в световен мащаб може да е изострила „тихото“ разпространение на антимикробна резистентност, съобщи СЗО.

    Антимикробната

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.