Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Армията също започва антитерористични учения

Ограничаването на права с новия закон цели опазването на човешки животи, обясни Бъчварова

0 коментара
Армията също започва антитерористични учения

Армията трябва да започне антитерористични учения, за да е подготвена да се включи в подобни операции, както предвижда предложеният от управляващите закон за противодействие на тероризма. Това стана ясно от думите на министър на отбраната Николай Ненчев след заседанието на Съвета за сигурност в МС във вторник, в което участваха колегите му от външното министерство, МВР, МФ и ръководителите на службите.

Според предложения законопроект за противодействие на тероризма на заподозрените в такава дейност ще може да се забранява достъпа до интернет, да напускат страната, да се срещат с определени лица и ще може да им се отнемат личните документи. В случай на засечена опасност премиерът ще сформира национален оперативен щаб, който ще се води от вътрешния министър. Военните пък получават полицейски функции и ще могат да проверяват, обискират и задържат.

"Ако законът бъде приет, военните ще имат право да обискират, да проверяват вещи, да задържат, да използват оръжие, което ме кара да мисля, че незабавно трябва да започнем подготовка на нашите военнослужещи, защото те не са изпълнявали такива мисии и ангажименти", коментира Ненчев.

В следващите няколко дни той ще издаде заповед за организирането на подобна подготовка. По повод намеренията да бъдат ограничавани правата и свободите на граждани при провеждането на антитерористични операции военният министър обясни, че подобни мерки и техният обхват ще зависят от конкретната заплаха.

"Мерките, които сме разписали в законопроекта за антитероризма, са от извънреден характер, но основната им цел, смисълът е да можем да гарантираме живота на гражданите, дори това да е свързано с ограничаване на правата на някои от хората, които са въвлечени в терористични актове", коментира и вътрешният министър Румяна Бъчварова при тържественото отбелязване на 137-годишнината от създаването на МВР.

"Очаквам професионалната общност да застане зад закона, защото той регулира действия и отношения в ситуации, които застрашават българските граждани. Само с добре координирани действия можем да противостоим на тероризма, който в последните години стана една от най-големите заплахи в световен мащаб, и създаването на модерна и интегрирана система за сигурност е от първостепенно значение", коментира още Бъчварова.

По думите ѝ, подготвеният закон е още една крачка в тази посока. Целта му е именно да регламентира механизма, който ще позволи ефективното взаимодействие и обмен на информация между специализираните органи, местните власти, чуждестранните партньори и неправителствения сектор за превенция и противодействие на тази заплаха.

"В основата на всичко е опазването на човешкия живот. Терористичният акт отнема основно право на човека – правото на живот. Обстоятелството, че на някои хора, които планират такива действия, ще бъдат нарушени права, е несъпоставимо", посочва Бъчварова по повод критиките на правозащитници към разпоредбите в законопроекта.

Законопроектът определя три нива на заплаха от терористичен акт и четири нива на готовност на компетентните органи за противодействие. Предвижда се Министерският съвет да ръководи дейността по противодействие на тероризма, да приема стратегия и национален план за противодействие на тероризма. Националният контратерористичен център се разполага в ДАНС и предоставя информация на компетентните органи и структури, необходима за предотвратяване и пресичане на заплахи от тероризъм, в непрекъснат денонощен режим.

По отношение на лицата, за които има данни, за да се състави обосновано предположение, че са свързани с подготовка на терористичен акт, се прилагат превантивни мерки, отнасящи се до ограничаване на движението им и отнемане на документи. Законопроектът въвежда и основни правила за антитерористична операция при наличието на данни за конкретна заплаха от или при извършен терористичен акт. В тези случаи е допустимо частично и временно ограничаване на отделни права на гражданите. Допуска се и обявяването на извънредно положение с решение на Народното събрание или с указ на президента.

По този повод известният правозащитен адвокат Михаил Екимджиев коментира пред Mediapool, че "има една глава от закона, посветена на превантивните мерки, от която става ясно, че едни хора в МВР и ДАНС, вероятно със съдействието на прокуратурата, се опитват със закон да ни откраднат конституцията, да ограбят наши основни конституционни права".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.