Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Асен Василев притиска БЕХ за 1 млрд. лв. - изчезнали счетоводно (обновена)

6 коментара
Асен Василев, Снимка: БГНЕС

Четете бюлетина Денят с Mediapool

Финансовият министър Асен Василев настоява енергийният министър Румен Радев да поиска от "Българския енергиен холдинг" да увеличи счетоводната си печалба за 2022 г. с 1 млрд. лв., които да бъдат преведени в бюджета като дивидент и данък върху печалбата.

Това става ясно от писмо на Асен Василев до Румен Радев от 13 юни, с което Mediapool разполага и чиято автентичност бе потвърдена от два независими източника.

Във вторник финансовият министър обяви, че една от мерките за свиване на бюджетния дефицит от 6.4% на 2.5% (на касова основа) ще бъде въвеждане на изискване за разпределяне на 100% от дивидента на държавните предприятия в полза на държавата вместо 50%, както предлагаше служебното правителство със свое решение от април 2023 г. С новата мярка в бюджета трябва да влязат допълнителни 780 млн. лв.

Идеята за събиране на 100% от дивидента на държавните фирми беше обсъждана и от служебното правителство, но впоследствие бе отхвърлена заради висок риск от проблеми. "Доколкото над 90% от очаквания дивидент за държавата е от "Българския енергиен холдинг" (БЕХ), е отчетено приоритетно становището на Министерството на енергетиката, съгласно което отчисления в размер над 50% от размера на печалбата поставя под риск поддържането на енергийните мощности от държавните енергийни дружества в изправност, застрашава енергийната и национална сигурност, както и сигурността на доставките на енергийни ресурси и не на последно място ще ограничи достъпа на дружествата от Групата на БЕХ до външно финансиране, което е необходимо за реализация на инвестиционните им програми и предстоящо плащане на главниците по емитираните от БЕХ облигационни емисии", заяви през април екипът на тогавашният министър Росица Велкова.

Асен Василев обаче следва друга политика.

В писмото си до Радев от 13 юни той пише, че до момента "Българският енергиен холдинг" (БЕХ) е внесъл 291 млн. лв. дивидент за 2022 г. Според него обаче тази сума е "значително под разчетената в бюджета". "Това се дължи основно на начислени обезценки от страна на БЕХ, които са намалили печалбата по предварителния му финансов отчет с 1 млрд. лв., за който риск бе информиран и служебният министър на енергетиката, но без резултат", пише Василев.

Затова той настоява министър Радев като принципал на БЕХ да отмени решението на служебния енергиен министър за одобряване на годишния финансов отчет на холдинга и годишния отчет за дейността, както и решението за разпределяне на печалбата за 2022 г. Василев настоява още за вземане на решение за "неначисляване на обезценки за финансовата 2022 г." и представяне на ГФО за 2022 г. за нова заверка от регистриран одитор. След това от БЕХ се очаква да коригира и данните за печалбата си пред НАП за данъчни цели до 30 юни тази година.

МФ: Изчезнали са 1 млрд. лв. със счетоводни еквилибристики

В отговор на запитване на бТВ по време на брифинг във вторник Асен Василев заяви, че няма право да иска нищо от БЕХ. "Това, което е в предвидено от БЕХ в проекта на бюджет, е това, което беше заложено от служебния кабинет – да се събере 100% от дивидента по мярка и по оценка на служебния кабинет. Това, което съм поискал от Агенция за държавна финансова инспекция, е да влезе във всички дружества, които отчисляват дивидент и да провери счетоводната политика, че отговаря на българските и международните стандарти", каза тогава Василев.

В сряда от МФ отговориха на Mediapool, че има грандиозно разминаване в два от публикуваните индивидуални финансови отчета на БЕХ на сайта на Агенцията за публичните предприятия - единият, публикуван през февруари 2023 г., а другият - през май 2023 г. Към една и съща дата (31 декември 2022 г.) активите на БЕХ според февруарския отчет са били 8.4 млрд. лв., а според майския - 7.4 млрд. лв. 

По-детайлната справка показва, че разликата идва основно от две графи. В графата "Текущи активи" предоставените заеми на свързани лица към 31 декември 2022 г. са били 1.13 млрд. лв., а във втория към същата дата те са записани като 369 млн. лв., тоест с близо 800 млн. лв. по-малко. Отделно, вземанията от "Топлофикация" в първия отчет са около 260 млн. лв., а във втория - около 46 млн. лв., тоест с около 200 млн. лв.

Именно това намаление на активите според МФ е счетоводна еквилибристика, с която от активите на БЕХ са изчезнали около 1 млрд. лв. между февруари и май 2023 г.

Освен това МФ посочва, че печалбата на БЕХ според първия индивидуален финансов отчет за 2022 г. е била 1.588 млрд. лв., а платените 291 млн. лв. дивидент на държавата очевидно не са 50% от 1.588 млрд. лв., а от намалена с около 1 млрд. лв. счетоводно печалба.  

Обезценките са основно от дълговете на "Топлофикация"

Според счетоводители, с които Mediapool се свързва, в случая най-важното е дали решението за корекция в отчета на БЕХ се взима по политически причини (например за да се напълни държавния бюджет) или наистина има експертни основания и съмнения за допуснати грешки в отчета, който вече е одобрен от министерството и заверен от одитор.

Mediapool научи, че действително обезценките на БЕХ са за 1 млрд. лв. и както предходни години те се дължат предимно заради обезценка на вземания от "Топлофикация София" ЕАД с оглед сключените договори за цесии с дружеството и забавата в обслужването на задълженията от страна на топлофикационното дружество по вече сключени договори за кредит с БЕХ. През 2021 г. например обезценките са били за 527.058 млн. лв., докато през 2020 г. са за 217.709 млн. лв.

Годишният финансов отчет на БЕХ за миналата година вече е заверен от одитор, който по неофициална информация на Мediapool дори е предложил обезценката да е още по-голяма от въпросните 1 млрд. лв., но в крайна сметка се е съгласил с аргументите на холдинга.

БЕХ има две облигационни емисии, листнати на ирландската и българската финансова борса за общо 1.2 млрд. евро с падеж през 2025 и 2028 г., поради което компанията спазва международните счетоводни стандарти.

Не е ясно дали заверен вече годишен финансов отчет може да се преразглежда и променя заради нареждане на финансов министър.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Стилиян
    #6

    Изземването на печалбата на дружествата ги обрича на унищожаване. Пари за инвестиции няма. Свръхпечалба имаха и частните енергийни играчи, но наказани бяха само държавните. Според мен, това не е точно пазарна икономика. Енергийните дружества не са само бордове. Всеки желае повишаване на доходите му, но при отнемане на инструмента за това няма как да се случи.

  2. The Rock
    #5

    Много нагло от страна на БЕХ!!! Даваш заеми после ги обезценяваш защото не ги връщат. Кога БЕХ стана банка???

  3. полк. Дрангов
    #4

    Браво Асенчо, тук те подкрепяме!

  4. nikolovaleksandar1988
    #3

    За икономист, като Асен Василев, само можем да си мечтаем. Безкрайно благодарен съм, че не се поддава на меко казано прости опорки от страна на статуквото.

  5. Des
    #2

    От позицията на икономист смятам, че този ход е правилен. Защо са им тези пари по сметките на дружествата? За да си разпределят бонуси към заплатите директорските бордове. Ако им трябват за инвестиции да си защитят проекто инвестициите, както е в частните компании. Даже трябва да се огледат всички държавни предприятия и тези които са на загуба, като Топлофикация София да се закриват/ приватизират и т.н. От къде на къде ние тука в провинцията не стига, че плащаме на малките заплати 2 пъти по високи сметки на Ковачки, дишам мръсния въздух на ТЕЦа му, aми спонсорирам топлото на софиянци.

  6. ефрейтора
    #1

    За всички тъпотии на некадърника Кокорчо , който нищо не разбира от публични финанси , отговорност носи неговия най-добър приятел-предателя Борисов , който лично го лансира за този пост в правителството...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.