Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Атентатите в Париж засилват разделението в ЕС за бежанците

Полша може и да изпълни ангажимента си да приеме 9000 бежанци

1 коментар
Атентатите в Париж засилват разделението в ЕС за бежанците

Атентатите в Париж и сирийският паспорт, намерен край тялото на загинал камикадзе, засилиха напрежението в ЕС по повод политиката за приемане на мигранти - настояващите за твърд курс решиха, че страховете им са по-обосновани отвсякога, пише в понеделник Франс прес. Агенцията прави преглед на реакциите в европейските столици по темата след трагичните събития на 13 ноември.

В отговор на страховете председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер защити в неделя досегашната линия с уверението, че "е неуместно да преразглеждаме като цяло европейските политики спрямо бежанците". "Извършителите на атентатите са точно хората, от които се спасяват бежанците, а не обратното", увери Юнкер преди срещата на върха на Г-20 в Анталия (Южна Турция).

"Не може да бъде сравняван виновникът за нападенията в Париж с истинските бежанци, търсещи убежище", каза той и допълни, че не бива човек да се поддава на "първични" реакции.

Атина и Белград потвърдиха, че сирийският паспорт, открит край трупа на атентатор от "Стад дьо Франс" (още не се знае със сигурност дали е бил негов), е издаден на мигрант, пристигнал на 3 октомври от гръцкия остров Лерос и минал после през Сърбия.

"Не всички бежанци са терористи от ИД. Наивно е обаче да се смята, че сред бежанците няма нито един техен боец", изтъкна в германския неделен печат Маркус Сьодер от ръководството на баварската консервативна католическа партия Християнсоциален съюз. "Париж промени всичко" и "вече няма място за безконтролна имиграция", отсече функционерът, чиято партия от седмици вече критикува гостоприемната политика на канцлерката Меркел към бежанците.

Словашкият премиер Роберт Фицо пък обрисува в неделя "сценарий с огромни рискове за сигурността вследствие на миграционната вълна".

Дясната партия "Право и справедливост", спечелила изборите в Полша през октомври, винаги се е обявявала против приемането на мигранти и в замяна е предлагала финансова помощ за страните, откъдето идват, напомня АФП. Невстъпил още в длъжност, бъдещият полски министър по европейските въпроси - консерваторът Конрад Шимански, заяви в събота, че страната му, бездруго настроена твърдо против приемането на бежанци, "няма да има политическа възможност" да спази европейските договорености за преразпределяне на имигрантите.

Бившият президент на Полша и нобелов лауреат за мир Лех Валенса обаче заяви в неделя, че е "категорично несъгласен" с тази позиция, и припомни, че "поляците са получавали много помощ от други" и трябва "да бъдат солидарни с нуждаещите се".

За разлика от бъдещия си колега в кабинета Конрад Шимански, който ще отговаря за европейските въпроси, Витолд Вашчиковски, бъдещият полски външен министър, увери, че Полша ще изпълни ангажиментите, поети от либералното правителство - да приеме над 9000 бежанци в рамките на европейския проект за преразпределение на мигрантите.

Затова пък холандският популист Герт Вилдерс, чиято партия е начело на сондажите, настоя в Туитър: "Г-н премиер, моля ви - затворете нашите граници още сега!".

Според първия дипломат на Холандия Берт Кундерс, "да затворим границите, ще означава да създадем илюзия, че сме на сигурно място - вълшебна приказка, безполезна за всички ни". "Не бива да сме наивни, трябва да контролираме мигрантите, за да знаем с кого си имаме работа, но и много да внимаваме, търсейки причинно-следствени връзки", изтъкна той.

"Разбирам този страх и не може да се изключи напълно", че сред мигрантите има джихадисти, но "тероризъм е имало и преди, и след голямата мигрантска вълна", отбеляза Кундерс.

Германското ислямофобско движение ПЕГИДА прецени, че атентати неизбежно ще има и в Германия, "ако не бъде спряна лавината от търсещи убежище, ако не се осигури подходяща защита на границите".

Над 800 000 мигранти, главно от Близкия изток, са пристигнали в Европа по море от 1 януари досега и Германия предвижда тази година само тя да приеме близо един милион бежанци. Германският вътрешен министър Томас де Мезиер предупреди обаче да не се "свързват прибързано" терористичните нападения в Париж и миграционната криза в Европа. Колежката му от отбранителното ведомство Урсула фон дер Лайен прикани да се приемат "с резерви твърденията за сливане между тероризъм и бежанци".

В Хърватия, станала основна транзитна страна за мигранти, минаващи през Балканите, премиерът Зоран Миланович също заяви, че "затваряне (на границите) и бодлива тел няма да сложат край на драмите от този род". "Не желая да свързвам мигрантската криза с трагедията в Париж", подчерта той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. VlGri
    #1

    Ако бежанците шътуват и живеят с атентатори и не предупредат за тях - носат вина!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.