Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бъдещето на Брекзит сега зависи от осигуряване на отлагане, което позволява окончателен Народен Вот

4 коментара
Бъдещето на Брекзит сега зависи от осигуряване на отлагане, което позволява окончателен Народен Вот

Когато се случи, беше драматично и донесе голямо облекчение - Брекзит без сделка, толкова катастрофален, е изключен, и то напълно. Макар че Тереза Мей не посмя да го каже, от действията ѝ изглеждаше ясно, че тя все още се е вкопчила в представата, че някой ден, по някакакъв начин, нейната сделка в края на краищата ще спечели одобрение в Камарата на общините. Единствената ѝ политическа техника е да изчаква до последно, за да изненада депутатите, а единственият ѝ надежден съюзник - изтичащото време.

Оттук и привързаността ѝ към твърд краен срок. Нейното увъртане, защото по същество това беше именно увъртане, не сполучи. Макар и с минимално мнозинство (четири гласа) парламентът, най-сетне, показва признаци, че налага волята си, и (ако си присвоим една чужда фраза) "да си върне контрола".

Г-жа Мей беше съкрушително упорита (съкрушително за собствената ѝ позиция) - просеше си поражението отново и отново. Това обяснява защо с такава неохота позволи на депутатите да изключат Брекзит без сделка. Действително тя едва в последния момент склони да смекчи задължителната колективна отговорност на кабинета и да позволи свободно гласуване по нейната собствена, неискрена версия за изключване на "Брекзит без сделка" (в която изрично се "отбелязваше", че от юридическа гледна точка позицията по подразбиране остава Брекзит на 29 март без сделка).

Премиерът продължаваше да се опитва да възкреси мъртвата си сделка (оттук и хитруването с "вратичките" в правителственото предложение, внесено за гласуване). Всичко това беше толкова прозрачно и дори собствените ѝ министри от кабинета въстанаха срещу нея, като се въздържаха при ключовото гласуване. "Ходещ мъртвец" е фразата, която за пореден път веднага ни идва на ум.

Сега вниманието се пренасочва към отлагането на член 50 (неизбежност, дори и ако е само за практически цели), и към по-широкия подход на останалите 27 правителства в Европейския съюз. И ЕС, и Камарата на общините трябва да се погрижат г-жа Мей да не използва следващите няколко седмици просто за да печели време с поредица шаради за отвличане на вниманието и маневри за печелене на време. Тя има навик в това отношение. Тя не може да разбере, че "Брекзит без сделка" не е оръжие за преговори, ако всеки знае, че това е блъф.

Затова британското правителство тепърва ще трябва да обясни какъв е смисълът на отлагането, а ЕС ще трябва да се погрижи да не попадне в капана на вечното чистилище на Брекзит. Подготовката за изборите за Европейски парламент оставя датата 23 май като твърд краен срок, който не може да бъде отложен толкова лесно - и срок, който ще бъде използван от г-жа Мей, за да придума парламента да гласува за сделка, която вече на два пъти е отхвърлил с голямо мнозинство, или в противен случай да рискува да позволи тъкмо онзи твърд Брекзит, който депутатите биха изключили завинаги, стига да им позволят. Кашата продължава.

В идеалния случай Обединеното кралство би трябвало да разполага с много по-дълга отсрочка. Нацията се нуждае от необходимото време, за да постигне окончателно всеобхватно споразумение с ЕС, а после и за да спечели демократичното му одобрение чрез финален Народен Вот (референдум). Засега британският парламент фактически не гласуваше за "Брекзит със сделка" или "Брекзит без сделка", а по-скоро за половин сделка (само за споразумението за развода). Всичко, което постигна цялата драма около ирландския "бакстоп", правата на гражданите на ЕС и други подобни проблеми, беше да скрие факта, че по-важната част от бъдещите отношения - за търговския достъп и сигурността, напълно липсва. По тези ключови въпроси всъщност няма сделка, само необвързваща "политическа декларация".

Преди това парламентът ще трябва да постигне широк междупартиен консенсус какво наистина иска. Финансовият министър Филип Хамънд посочи пътя - смекчаване на позицията за митническия съюз.

Смесълът е следният: каквато и да било сделка, която бъде съгласувана в крайна сметка от парламента, ще има демократична легитимност само ако бъде ратифицирана чрез народен вот. Вече станахме свидетели на силата на настроенията у всички страни в дебата, както и на неприятните завуалирани заплахи, отправяни от някои във връзка с Финален Референдум.
Те не трябва да пречат на демократичен вот на хората по най-важните решения, които ще бъдат взети през целия живот на повечето от тях. Те го заслужават и го искат настойчиво.

Последните събития в парламента сочат, че депутатите постепенно започват да проумяват какво ще приеме или няма да приеме обществото, но те трябва да осъзнаят също, че през 2016 г. установеният британски обществен ред претърпя фундаментални промени, като суверенитетът премина от Камарата на общините и парламентарните лобита в ръцете на по-широкия електорат. Ако и когато бъде взето парламентарното решение за Брекзит (а това може да отнеме известно време), сега не е моментът да изключваме този електорат.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #4

    Дали това не означава, че са настъпили класови промени в английското общество, които се изразяват в обществена нетърпимост към стария ред и начините за взимане на обществено значими решения?!

  2. Real ''Mickey''
    #3

    От заглавието: "което позволява окончателен Народен Вот" (????) Ха-ха-ха:):):)

    И какво означава "окончателен Народен Вот" ??? Втори рефендум, след като първия не изпълнен ли??? И ли ТРЕТИ ако и втория не се вписва в директивите? Или ЧЕТВЪРТИ????....
    Ако спонСОРОСираните политици само се опитат за втори рефеферендум(без да са изпълнили първия) ОКОНЧАТЕЛНИЯ РЕФЕРЕНДУМ ще е по улиците на Беитания и жълтите жилетки от Франция ще излеждат като музикален карнавал в сравнение с това на което са способни

  3. Коментарът е изтрит в 18:11 на 14 март 2019 от автора.
    #2
  4. ivancho ivanov
    #1

    Референдума като "народен вот" е бил подходящ за древна Атина, днес не е защото мнозинството което може да гласува не може да бъде така добре запознато с всички подробности, помислете, връща се човек от напрегнат ден с работа и грижи и сяда да мисли за БРЕКЗИТ и какви ще са последиците за него и семейството му! Може да е трезвен когато гласува, може и да не е, но гласът му тежи наравно с този на подготвения - затова е и парламента(говорилнята на български), където е надеждата, че говорещият е почтен

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.