Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бъдещият македонски премиер обещава активизиране на преговорите със София

98 коментара
Димитър Ковачевски, снимка ЕПА/БГНЕС

“Преговорите с България ще продължат и ще се активизират, защото сме приятелскастрана, която развива добросъседство и защото имаме изключителен стратегически интерес да започнем преговорите за членство в ЕС“, заяви кандидатът за премиер на Северна Македония Димитър Ковачевски по време на заседанието на парламента, на което трябва да се избере нов състав на правителството в Скопие.

Ковачевски каза, че македонските и българските граждани все повече се интересуват от икономика, култура, образование и младежки обмен, което означава и по-голямо сътрудничество по тези въпроси.

„Историята принадлежи на историците, но въпросите за идентичността се основават на хората и държавата. Няма дилема за правителството - никой не трябва и никой няма да преговаря за идентичността на македонския народ, и за исторически, и за научно потвърдената специфика и уникалност на македонския език“, каза той.

По думите му в областта на инфраструктурата основен приоритет е изграждането на Коридор 8 (Дуръс - Варна), който неоправдано закъснява с десетилетия.

"Връзката изток-запад с Албания и България е стратегически ангажимент и фокус на правителството до 2024 г. Продължаваме с изграждането на магистралата Кичево–Охрид и Скопие–Блаце. Предвижда се да започне цялостна модернизация на магистрала Тетово–Гостивар, както и на други четири магистрални участъка. Предвижда се текуща реконструкция и изграждане на местни пътища с дължина над 1000 км в 36 общини”, каза кандидатът за премиер.

Предполага се, че Северна Македония трябва да има ново правителство до полунощ в неделя.

По случай 30-годишнината от признаването на независимостта на тогавашна Република Македония от България премиерът Кирил Петков излезе с кратко изявление в събота.
 
"На 15 януари 1992 правителството на Филип Димитров беше първото, защитило правото на македонските ни приятели да имат собствена държава. Така България показа, че иска да има истински отношения на добронамереност и диалог между нашите две държави. Днес ние сме задължени да върнем климата на разбирателство между нас. Защото заедно можем повече", каза Петков.

Кирил Петков ще посети Скопие във вторник

Българският премиер ще замине на официално посещение в Северна Македония, както беше по предварителен план - на 18 януари (вторник), това става ясно от съобщение на пресслужбата на Министерския съвет в събота.

Карантината на премиера бе свалена след четири дни, тъй като е ваксиниран с три дози и е дал отрицателен PCR тест.

В състава на българската делегация за Скопие са министърът на външните работи Теодора Генчовска, министърът на транспорта и съобщенията Николай Събев и заместник-председателят на Народното събрание Кристиан Вигенин.

По-рано тази седмица Петков коментира, че посещението има за цел да покаже, че“през конструктивен диалог и диалогични действия можем да направим много повече от това, което се е случвало през последните години“.

В понеделник Консултативният съвет по национална сигурност при президента стигна до консенсус да продължи досегашната твърда политика към Северна Македония.

Правителството ще продължи да изпълнява рамковата позиция за Северна Македония от 2019 година, която е изпълнена с червени линии, и няма да обвързва напредъка на Скопие към ЕС със срокове, а с постигането на реални резултати.

Засега управляващата коалиция демонстрира единна позиция за отлагане на преговорите на Северна Македония към Европейския съюз и подкрепа за евроинтеграцията на Албания, която обаче остава блокирана, тъй като засега двете държави се движат заедно към ЕС.

През декември премиерът Петков си даде шестмесечен срок за регулиране на кризата и демонстрира далеч по-умерено отношение към Скопие.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

98 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #98

    eй, тавариши восточни полушиптери (дето се правите тука на мАке-та), отговорът на въпроса ви "какви сме?" не! е тука, а е в собствените ви чекмеджета: отговорете си на въпроса "на какъв език е Кръщелното на дедо ми? и, съответно - какъв е дедо ми?" ;-))) А когато полушиптърските ви мозъци осмислят отговора, може да се запитате и: "След като дедо и баба са българи, какви сме тогава мама, татко и аз....???" ;-) ......................................... Айде! - приятно мислене.... и ще оценя високо, ако имате смелостта да споделите отговорите в тоя форум, вместо да го затлачвате с опорките на руското посолство в Белград... ;-))

  2. Маке
    #97
    Отговор на коментар #93

    Голем дел од условите се понижувачки и неприфатливи. Може да се разговара за дел од условите. Но еве вашиот нов премиер е за разговор а на сите ваши форуми го нарекуваат предавник. Грците не бкокираа 30 години. Се договоривме со нив за името и ништо. Пак вето.Вашето вето нас ни покажа дека не вреди да се договара. И да се исполнат сегашниве услови утре ќе не блокира некој друг или вие пак ќе измислите некој нов услов.Прво беше проблем договорот, па историјата, па права на бугарите, па говор на омраза, па промена на устав.Утре којзнае што ќе барате.

  3. Тодор Станков
    #96
    Отговор на коментар #95

    Въпросите са прекрасни за всеки предател на българщината, но няма как да се търси отговор, ако поне малко носиш българското. Ясно е, че нямаш грам понятие за днешна РСМ, в която от 1944 досега няма братски, а вражески и мразещ българщината народ. Не включвам албанците в това число. Питаш кой печели - ами освен безродната аморфна маса,която се радва на сръбската милоост да се наричат северномакедонци, печелят гърци и малко руснаци. Други печеливши няма. Но теб това не те бърка, нали е важно да се наведеш на сърбомакедонците...

  4. Nikola Nikolov
    #95
    Отговор на коментар #91

    Не ти правя квалификация(както ти на мен) , защото много ще се обидиш. Бих те посъветвал да прочетеш неразбираемото нещо , което си сътворил по-долу(#91).Ще ти кажа само : 1) Нямам и не съм демонстрирал самочувствие на специалист. 2) Не съм споменавал за никаква версия , камо ли за “тяхна” и “истинска”. 3) Поздравявам те за прозрението , че пропагандата е сръбска и руШнЯшка. Само да те открехна , че тази манипулативна пропаганда е предназначена както за северномакедонците , така и за такива , като

  5. Jane1
    #94
    Отговор на коментар #90

    ти глупако, македонският език е български диалект защо не разбираш?

  6. Горскио
    #93
    Отговор на коментар #19

    Маке, не си прав. Ако ни ги прифатите условите ке сме повеке од срекни да ви пуснеме во ЕУ. Тражиме само повод да ви вуснеме и па да сме заедно, 140 годин после Берлинскиот договор.

  7. Обектив
    #92

    Мнозинството представители на по-новите поколения нямат задълбочени исторически познания. Какво остава за тези, израстнали в чужбина !
    Затова би следвало, преди започване на новия кръг преговори с РСМ, премиерът Кирил Петков да бъде информиран в дълбочина.
    Тъй като македонистката пропаганда спекулира с редица понятия, като например "македонска идентичност", "македонски език"
    "обща история" и др., е необходимо българският преговорен екип да дефинира и артикулира прецизно своите претенции.
    За коя

  8. Тодор Станков
    #91

    Айде поредният сърбомакедонист, Никола тоз път кръстен. Никой не за казуса как е решил синът да се определи, право човешко. Ама когато внукът променя гроба на дядото, без да пита, е там е проблемът. А ти като си специалист, що не обясниш, ако тяхната версия е истинска, какви сме 2 млн.наследници на българи от Егейска, Пиринска и Вардарска Македония? И как ще спреш тяхната пропаганда, която сърби, руснаци подкрепят явно? Никакви компромиси с тез, дето на всеки 20 години си сменят я име на държава, я история, я версия на идентичността. Да се самоопределят, албанците, нашите вековни приятели знаят как става това...

  9. Коментарът е изтрит в 19:40 на 18 януари 2022 от автора.
    #90
  10. Nikola Nikolov
    #89

    Имам настоятелен съвет към повечето “умници” тук , които влизат в глупашки диалог с някакви УЖ северномакедонци - потърсете интервюто с Президент Петър Стоянов в предаването “Лице в лице”. Ще ви станат ясни много неща.
    Имам невинни въпроси към патрЭотично настроените тук българчета :
    1) Да речем , бащиното ви име е Петров. Кой от вас би сторил истинско зло на брат си(сина си) , ако от утре той реши да се нарича Петрович и реши да говори на сръбски ? Ами , ако иска да е Петровидис и да говори на

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.