Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Байдън лиши Русия от над 1 милиард долара от внос на уран в САЩ

2 коментара
На руския обогатен уран се падат около една пета от доставките за американските ядрени реактори, сн. GettyImages

Президентът на САЩ Джо Байдън подписа закон за забрана на вноса на руски обогатен уран, съобщи Белият дом, цитиран от Ройтерс. Преди това инициативата беше подкрепена в Камарата на представителите и Сената.

Съветникът по националната сигурност Джейк Съливан обясни, че забраната има за цел да "укрепи енергийната и икономическата сигурност" на Съединените щати чрез "елиминиране на зависимостта от Русия за гражданската ядрена енергия".

Съливан каза, че новоотделените 2.72 милиарда долара за ядрена енергия "ще осигурят тласък на новия капацитет за обогатяване в САЩ и ясен сигнал към индустрията, че сме ангажирани с дългосрочен растеж в нашия ядрен сектор".

Законът, подписан от Байдън, ще влезе в сила след 90 дни. Според документа до януари 2028 г. Министерството на енергетиката на САЩ ще може да издава разрешения за внос на уран от Русия, ако няма други източници на доставка. Очаква се ограничението да остане в сила до 2040 г.

Делът на доставките на уран от Русия за САЩ в момента е около 20%. Цената на тези доставки през последните години се оценява на около 1 милиард долара годишно.

През 2023 г. покупките са се увеличили до 1.2 милиарда долара, съобщи Министерството на търговията на САЩ през февруари. Това може да се дължи на американските компании, които трупат запаси в очакване на ембаргото.

В Съединените щати реакторите обикновено се зареждат с гориво на всеки година и половина до две, а покупките се правят предварително. Това означава, че повечето, ако не всички, атомни електроцентрали вече са осигурени с гориво за следващите години, отбелязва Bloomberg.

На Русия се падат около 45% от световния капацитет за обогатяване на уран и около 36% от световния пазар на услуги за обогатяване. Но пазарът на ядрена енергия е различен от пазара на петрол, който Русия успя бързо да пренасочи от Европа към Азия, така че няма да е възможно "прехвърлянето" на уран от американския пазар към други пазари.

"Смятаме приетия в САЩ закон за забрана на вноса на руски обогатен уран за дискриминационен и непазарен. Очевидно е, че подобни решения, които имат политически подтекст, са деструктивни за устойчивото функциониране на глобалния пазар на стоки и услуги в областта на ядрения горивен цикъл", заявиха в своя позиция от "Росатом".

Още по темата

Превратът в Нигер повиши цената на урана

Превратът в Нигер повиши цената на урана

"Конкуренцията с руската ядрена индустрия, една от най-напредналите в света, не е лесна и това е причината за забраната на САЩ за внос на уран от Руската федерация", коментира на брифинг и говорителят на руския президент Дмитрий Песков.

"На американците им е трудно да се конкурират на международния пазар. Това каза на брифинг прессекретарят на руския президент Дмитрий Песков. "Веднага щом им стане трудно да се конкурират, те не пренебрегват нищо, включително мерки, които всъщност изкривяват, извращават и бият всички норми на международната търговия", допълни той. Според него това не е нищо друго освен недобросъвестна конкуренция.

"Това не е критично за руския атомен отрасъл, който е един от най напредналите в света и изключително конкурентноспособен", каза още представителят на Кремъл.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Г. Димитров
    #2
    Отговор на коментар #1

    По-съществен въпрос, драги, би бил защо въобще има такава ситуация, където Русия продава уран на САЩ. Защо Обама/Клинтъница даде на Русия тази възможност? Я виж колко топло се коткат Хиларица и Путин на тази снимка, след като Бил Клинтън получи 750 хиляди долара да "изнесе реч" някъде си. https://www.congress.gov/116/meeting/house/109694/documents/HHRG-116-II06-20190625-SD004.pdf

  2. ABV
    #1

    Добро решение! Защо трябваше да се чака толкова време?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.