Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Байдън приема по-строга имиграционна политика, за да деблокира военната помощ за Украйна

2 коментара
 Председателят на Камарата на представителите на САЩ Майк Джонсън говори пред медиите пред Белия дом във Вашингтон, САЩ, 17 януари 2024 г. ЕПА/БГНЕС

В Сената на САЩ се подготвя имиграционна сделка, която да удовлетвори настояването на републиканците за затягане на имиграционната политика, поставена от тях като условие за отпушване на военната помощ за Украйна.

Американският в. "Уолстрийт джърнал" съобщава, че лидерите на Конгреса са провели в сряда среща с ръководството на Белия дом и са изразили предпазлив оптимизъм за постигането на споразумение за реформа на имиграционната политика. Това от своя страна ще позволи приемането на закон, с който над 100 млрд. долара се заделят за национална сигурност. От тези средства 61.4 млрд. долара са предназначени за Украйна и ако тя не ги получи, заяви пред конгресмените президентът Джо Байдън, "целият свят ще се промени, защото хората ще си помислят, че Съединените щати са абдикирали от отговорностите си" като световен лидер.

Байдън е готов да направи отстъпки пред републиканците, които настояват за по-строг граничен контрол и поставят това като условие за отпускане на пари за Украйна, пише "Уолстрийт джърнал".

Според високопоставени конгресмени законопроектът може да бъде договорен през следващите седмици.

Сделката, която се подготвя в Сената, ще ограничи възможността на мигрантите да искат убежище в САЩ на южната граница (с Мексико).

По този начин президентът Джо Байдън променя позицията, която отстояваше по време на кампанията през 2020 г., за това колко е "важно да се защити и подобри системата за искане на убежище", недоволства Хесус Гарсия, член на Камарата на представителите от Демократическата партия.

Председателят на Камарата на представителите Майк Джонсън, който е републиканец, заяви след срещата си с Байдън, че са обсъждали "реформирането на неефективните системи за искане на убежище и влизане [в САЩ без виза] по хуманитарни причини." Джонсън окачестви разговорите с Белия дом като "продуктивни" и изрази "предпазлив оптимизъм"
относно постигането на сделка, пише "Уолстрийт джърнал".

На срещата Байдън е заявил, че е готов да направи значителни промени по отношение сигурността на границите."Той каза, че системата е счупена, той го знае и трябва да бъде поправена", каза републиканецът Майк Маккол, председателя на комисията по външни отношения в Камарата на представителите.

Той изрази увереност, че през следващите седмици ще бъде постигнато споразумение, което ще позволи да се деблокира помощта за Украйна.

Законодателите обсъждат реформата на имиграционната политика от седмици. През това време Пентагонът изчерпа парите, предвидени преди това за доставка на оръжия за Украйна.

На Световния икономически форум в Давос президентът Владимир Зеленски призова да не се допуска замразяване на военния конфликт през тази година. Режимът на Владимир Путин съществува, докато воюва, "а ние, всички в свободния свят, съществуваме, докато можем да се защитаваме". Трябва да се защитаваме още сега, а за да го направим, на Украйна трябва да бъдат предоставени ракети с голям обсег, модерни системи за противовъздушна отбрана и оборудване, което ще ни позволи да "осигурим превъзходство във въздуха, така както осигурихме превъзходство в Черно море", настоя Зеленски.

Според лидера на републиканското малцинство в горната камара на парламента Мич Макконъл гласуването на законопроекта за миграционната реформа и отпускането на средства за Украйна (както и за Израел и Тайван) може да се състои в Сената още през следващата седмица. Най-гласовитият застъпник на подкрепата за Украйна в Републиканската партия предупреди колегите си консерватори от Камарата на представителите, блокиращи помощта, да не очакват повече отстъпки.

"Дори да имахме 100-процентово републиканско правителство - президент, [мнозинство в] Камарата на представителите, Сената - вероятно нямаше да получим нито един глас от демократите, за да приемем това, което [конгресмените, обсъждащи реформата на граничния контрол] се опитват да договорят", каза той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Гьорче Петров Н
    #2

    Е нали Това разправям от миналата година насам, То беше Ясно, че в един момент Неизбежно ще трябва да се Съгласи с републиканците които застанаха Твърдо на 120% зад Исканията си! Кому беше нужно всичко това, Цялото това Забавяне, и най вече Несигурност и Унижение на СЛАВНИЯТ УКРАИНСКИ НАРОД!? То още Нищо Не е станало де, Старческият(Бял) Дом тепърва започва да Говори и Обсъжда, Евентурално......

  2. sloth
    #1

    Win-win.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.