Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Българската икономика вече е една от най-неконкурентните в Европа

8 коментара
сн. БГНЕС

Политическата нестабилност в България, правителствената ефективност, която в последната година бе поверена на служебни правителства, излъчени от президента Румен Радев и инфраструктурата бележат най-голямо изоставане по отношение на конкурентоспособността на българската икономика през 2023 година. Това показва 35-ото издание на Световната класация за конкурентоспособност за 2023 г., организирано от Института за развитие на управлението (IMD, Швейцария), чийто партньор в България е Центърът за изследване на демокрацията. През 2023 г. конкурентоспособността на страната ни бележи спад от четири места - заема 57- мо място от 64 държави.

Ситуацията е още по-обезпокоителна в по-дългосрочен план. Наблюдава се продължителен спад от девет позиции спрямо 2020 г. и 19 позиции спрямо 2009 г. Това прави българската икономика една от най неконкурентоспособните в Европа, става ясно от данните.

Спешни действия

Българската икономика остава устойчива само благодарение на предприемачите и издърпващата сила на Европейския съюз, става още ясно от данните в доклада. Тази тенденция обаче вероятно ще се промени с повишената опасност от настъпване на рецесия в Еврозоната през 2023.

Именно затова се препоръчва българското правителство да предприеме спешни действия до края на годината за противодействие. Част от тях трябва да са свързани с приемане нова стратегия и политики за инвестиционна и икономическа сигурност, включително ефективни механизми за скрининг на инвестициите. А също така и контрол над чувствителни стоки и засилване на публичната инвестиционна активност в инфраструктура, като активира допълнителния заемен ресурс по Плана за възстановяване и устойчивост до края на август 2023. Както Mediapool вече писа България може да получи евтини кредити по Плана за възстановяване и устойчивост. Страната ни може да изтегли до 9 млрд. евро.

Лихвата по финансовите инструменти на Плана за възстановяване и устойчивост е около 3%. За сравнение България изтегли през септември 2.25 млрд. евро нов дълг при лихва от над 4%. През октомври обаче се отказа заради високата лихва от над 5%.

Ясен хоризонт за присъединяване към еврозоната

Другите препоръки за мерки към българското правителство са възстанови фискалната дисциплина и определяне на ясен хоризонт за присъединяване към Еврозоната - най-късно на 1 януари 2025 година. И още да активизира прехода към нисковъглеродна енергетика и икономика. Не на последно място, да реализира отдавна забавени възможности като инвестиции в нови източници на енергия от офшорен вятър в Черно море и също да продължи активното дигитализиране на администрацията, икономиката и образованието.

В доклада са откроени и основните предизвикателства за подобряване на конкурентоспособността на България през 2023 г. Сред тях са преодоляване на продължителна политическа нестабилност, слабо върховенство на закона и стратегическа
неяснота по отношение на Украйна. Преодоляване и на забавеното влизане в еврозоната и Шенген, риск от загуба на средства от ЕС. И още справяне с фискална несигурност, свиваща се работна сила и значителна неформална икономика. Препоръчва се и задълбочаване на социално-икономическите неравенства и висок риск от бедност.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Цвети Антова
    #8
    Отговор на коментар #4

    Когато имате голям бизнес, ще дойдете ли в България да си го развивате като знаете, че могат да ви го вземат насила после, да трябва да бутате рушвети, за да стартирате, да плащате като поп но държавните структури и регулатори да не защитават ничии интереси - нито фирмени нито на работниците... Ще дойдете ли в такава държава да правите бизнес? Или ще я подминете и ще отидете в Румъния, Гърция и навсякъде около нас? Ето това общо имат правителствата и държавните политики с бизнеса. Бизнеса, за да работи, минава първо през държавна цедка, така е у нас. Частен е, но държавата ни съсипва почти всеки бизнес с малки изключения.

  2. Бугараш
    #7

    Проблема и решението е единствено ОБРАЗОВАНИЕТО! Образованието трябва да се реформира изцяло, да се реформират програмите, учебниците, учителите да се преквалифицират. С образование от съветски тип и зубрене на остаряла информация няма как да имаме конкурентни кадри и модерна икономика!

  3. Коментарът е изтрит в 17:06 на 20 юни 2023 от автора.
    #6
  4. ABV
    #5
    Отговор на коментар #2

    Zадунаеца упорито отказва да се адаптира към съвремения свят; съпротивлява се на всяка модернизация; продължава носталгично да бленува за "Убавото време" на бай'тошо-тъпото; превъзнася потурите, цървулите, чалгата и пилоните; напълно безсмислено се заяжда със съседите; вярва, че успех се постига с тарикатлък, измами, а не с със знание и упорит труд; възхищава се на кървав диктататор-Zлодей. Нация с такава народопсихология и манталитет ненинуемо ще става "най-неконкурентна" не само в Европа, но и в Африка!

  5. Нато Натов
    #4
    Отговор на коментар #2

    Какво общо имат тук Радев и правителствата въобще? Бизнесът в България е частен. Пазарна икономика. Така наречените бизнесмени вместо да хленчат непрекъснато за помощи и преференции, да запретнат ръкави и да повишат производителността си, конкурентноспособността си, да привличат, обучават и задържат кадрите си и т.н. А то на калпава ракета, Космосът и пречи.

  6. мила
    #3

    Некомпетентността в управлението до това води. Да питаме Радев, нарочно ли назначаваше такива хора или е по заповед на Москва, за да не напредваме, заедно с другите. Защото ние не сме по-глупави от румънците. Просто избираме неправилните хора от години.

  7. ABV
    #2

    Правителствата на гадев наистина бяха изключително вредоносни, но в статията погрешно се прави извод, че те са причината за трагичното състояние на икономиката, обществото и държавата. Ако погледнете статистиката ще видите, че страната изостава по най-малоумен начин и губи конкурентноспособност още от 2001, когато с идването на мутроцарО влста директно бе "поета на ръчно управление" от мутромафияата. ЕС бе единственият фактор, чиято инерция ни "теглеше" по някакъв начин. За съжаление мутротиквениците откраднаха всяка една стотинка от огромните евросубсидии и те не оказаха абсолютно никакво положително въздействие.

  8. anton nikolov
    #1

    И ще става още по-скапана.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.