Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Българската позиция за Ирак не е проблем за ЕС

0 коментара

В процеса на европрисъединяването България ще бъде оценявана по изпълнението на конкретните критерии. Участието ѝ в коалицията срещу Ирак няма да се отрази на европейската ѝ интеграция. Не се очакват проблеми от Гърция и за ратификацията на споразумението ни за НАТО.

Такива уверения е получил българският президент Първанов при срещите си в Атина, по време на работното си посещения в гръцката столица. Георги Първанов се срещна с гръцкия министър-председател Костас Симитис, с външния министър Георгиос Папандреу и с колегата си - държавен глава Константинос Стефанопулос.

Ирак не би трябвало да създаде какъвто и да е проблем за обединението на Европа, категоричен бе външният министър Папандреу след срещата си с Първанов. Той отбеляза, че всяка държава е взела своите решения, оценявайки националните си интереси.

На срещата не е била коментирана конкретно българската позиция по Ирак, предаде БНР. Дискутирана е целта на ЕС да изгради единна позиция на съюза за развитието на Ирак в следвоенния период като неделима държава, с централна роля на ООН във възстановяването. И двете страни са констатирали необходимост от активизиране на диалога между ЕС и САЩ като основни стълбове на международния ред и сигурност.

По-рано през деня агенциите предадоха, че на заседание на изпълнителното бюро на управляващата в Гърция социалистическа партия ПАСОК лидерът ѝ и премиер Костас Симитис е заявил, че следвоенното възстановяване на Ирак трябва да се осъществи под егидата на ООН. Според Симитис ЕС съюз е проявил безсилие във връзка с иракската криза. Междувременно в телевизионно интервю гръцкият външен министър Папандреу изказал опасения, че евентуално дългосрочно американско управление на Ирак ще има негативен ефект.

По време на днешните си срещи българският президент Първанов е повдигнал въпроса за мястото на България в новата финансова рамка на ЕС, като една сериозна гаранция, че ще спазим датата 2007 за пълноправно членство. Констатирано е било известно забавяне на затварянето на преговорните глави, което според Папандреу се дължи на натоварената програма на съюза за приемането на 10-те нови членки.

Според българският президент, една от най-трудните глави - "Правосъдие и вътрешни работи", има индикации да бъде затворена по време на гръцкото председателство, което завършва през юни т.г.

В края на визитата си Първанов сложи подписа си под споразумение за олимпийско примирие.

При завръщането си в София Първанов повтори думите на гръцкия външен министър, че ако има проблеми в преговорния процес с ЕС, те не произтичат от българската позиция за Ирак. Той обаче не пропусна да заяви, че сигурно има напрежение по отношение на нашата позиция в по-широк обществен и политически план в Гърция, а вероятно и в цяла Европа. "Не бива да си затваряме очите пред това", каза президентът.

Въпреки че отрече проблеми с ЕС заради Ирак, пред медиите Първанов потвърди, че днешната му 3-часова визита в Атина може да се възприеме като нов подход за възстановяване на доверието със страните - членки на съюза и заяви, че ще има и други подобни визити.

На въпрос за обвиненията от страна на управляващите и СДС, че тъкмо президентът създава напрежение и повод за нееднозначно тълкуване, Първанов заяви, че в контактите си с международните партньори отстоява позиция, която не акцентира на неговите различия с правителството. Всички публични изявления на президента рязко се различават от позицията на правителството и парламента по кризата в Ирак, а по темата за АЕЦ "Козлодуй" миналата година държавният глава написа писмо до колегите си президенти от ЕС, с което им обясни, че ангажиментът на правителството да затвори 3 и 4 блок през 2006 г. всъщност не е ангажимент на българската държава.

С думите "Не знам кой от ДПС се е изказал по въпроса и дали е упълномощен да изразява някаква обща позиция", Първанов отхвърли наличието на подобни критики към него и от страна на Ахмед Доган.

По повод тези обвинения, Първанов сравни тона на СДС-лидера Надежда Михайлова със стила на "ранния Филип Димитров или късния Костов". Президентът визира изявлението на Михайлова от вчера, с което тя обясни защо няма да отиде на организираната от него среща за ефекта върху българската икономика от войната в Ирак.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.