Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Българският център за енергийна политика се отлага с година

0 коментара

България няма да стане Център за регионална енергийна политика поне още една година. На среща на енергийните министри от региона гръцкият министър на развитието Апостолос-Атанасиос Цохадзопулос, председателстващ форума, е възложил българското предложение да бъде разгледано от експерти на високо ниво и по него да бъде взето решение едва на следващата среща на министрите в края на 2003 г.

Преди две седмици кабинетът одобри предложението България да стане Център за регионална енергийна политика и министър Ковачев съобщи, че то е подкрепено от ЕС. Междувременно гостуващият наскоро у нас румънски премиер Адриан Нъстасе лансира идеята за създаване на регионална енергийна борса в Румъния. Според български експерти именно това бил първоначалният замисъл на България - да използва електропреносната си система и развит потенциал, за да извършва тази дейност.

Българското правителство не е обсъждало създаването на Балканска енергийна борса в Букурещ и въпреки изказването на министър-председателя на Румъния господин Адриан Нъстасе този въпрос не е бил на дневен ред по време на официалното му посещение на 29 октомври тук, заяви министър-председателят Симеон Сакскобургготски по време на парламентарния контрол на 8 ноември.

На 13 ноември румънската агенция Ромпрес съобщи, че румънските власти са спечелили подкрепата на България за създаването на регионална енергийна борса в Букурещ.

Според румънския вестник "Зиарул финанчиар" създаването на енергийна борса в Букурещ e възможно през следващата година, като стойността е изчислена на около 5 милиона долара.

На срещата в Атина днес Румъния не е повдигнала въпроса за създаването на енергийна борса.

"Намерението на министерството на енергетиката винаги е било да работим за създаването на институт, занимаващ се с проблемите на енергетиката, обясни за mediapool.bg пресаташето на ведомството Валери Маринов. Според него не е стоял въпросът да се лобира за създаването на енергийна борса у нас.

Засега българското правителство не е съобщило какъв ще е очакваният икономически и финансов ефект за България от създаването на подобен институт за енергийна политика, каквото всъщност било българското предложение.

Министрите днес подписаха в Атина Меморандум за разбирателство за регионалния електроенергиен пазар.

В съобщение до медиите на Пакта за стабилност в Югоизточна Европа от Атина се казва, че чрез подписания меморандум се поема ангажимент за създаване на регионален електроенергиен пазар, който да бъде интегриран във вътрешния енергиен пазар на Европейския съюз.

Министрите на енергетиката на Албания, Босна и Херцеговина, България, Гърция, Македония, Румъния, Турция и СР Югославия са се договорили да достигнат стандартите на ЕС в енергийния сектор до 2005 г, като отворят националните си пазари.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.