Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

БЕХ вдига летвата на планирания облигационен заем до 400 млн. евро

НЕК, "Булгаргаз" и ЕСО остават на загуба, холдингът като цяло е с малка печалба

12 коментара
Снимка: БГНЕС

"Българският енергиен холдинг" (БЕХ) очаква в средата на януари 2013 г. да получи кредитен рейтинг от агенция Фитч (Fitch) и да подготви емисия от облигации, която може да стигне и до 400 млн. евро., в зависимост от търсенето. Това съобщи изпълнителният директор на БЕХ Михаил Андонов в четвъртък, когато дружествата в системата на държавния холдинг представиха резултатите си за 2012 г. Средствата ще отидат за погасяване задължения на "Национална електрическа компания" (НЕК).

Обявените от Андонов през август намерения бяха за търсене на облигационен заем от 250-300 млн. долара, после бе взето решение сумата да е 250 млн. евро. Сега става ясно, че няма да се фиксира твърда сума, а според интереса на външните инвеститори парите, които холдингът ще вземе за изплащане на дълговете на дъщерната си "Национална електрическа компания", може да стигнат 400 млн. евро.

Дълговете на НЕК, която тази година ще приключи с около 87 млн. лв. загуба, възлизат на 483 млн. евро. Те са към девет банки кредиторки и от тях само 68.5 млн. евро са за модернизация и развитие на енергийната мрежа. 160 млн. евро дължи електрическата компания на "Креди Суис" за строежа на хидровъзел "Цанков камък", а 250 млн. евро - на банков консорциум, воден от френската БНП-Париба, по синдикиран заем, отпуснат за предпроектните проучвания за строеж на АЕЦ "Белене". Падежът на ядрения заем бе отложен с година за май 2013 г.

Тези заеми са обезпечени с енергийната мрежа, но поради изискванията на третия енергиен либерализационен пакет на Европейския съюз тя трябва да премине в активите на "Електроенергийния системен оператор" (ЕСО) , който е дъщерно дружество на НЕК. За разделянето на двете дружества бе нает консорциум от четири фирми, който да предложи как да стане това и как са се преструктурират заемите на НЕК. Консултантът трябва да приключи анализа си до края на февруари 2013 г.

"Вече е свършена две трети от работата на консултанта, навлиза се във фазата на преговори с банките за преструктуриране на заемите на НЕК", каза Андонов. Той обаче не пожела да коментира какви са възможните варианти, тъй като първо трябвало да се обсъдят с кредиторите.

След това вече трябва да се изготви и самият модел за разделяне на НЕК и ЕСО и той да бъде представен за одобрение в Европейската комисия.

Макар и като цяло дружествата от групата на БЕХ да отчетоха подобряване на финансовото си състояние, НЕК и "Булгаргаз" продължават да са на загуба. Електрическата компания очаква да преодолее в средата на следващата година отрицателния си резултат, който вече е значително снижен от отбелязаната за първите шест месеца на 2012 г. загуба от 142 млн. лв., отбелязаха Андонов и шефът на НЕК Крум Анастасов. Тя е била натрупана заради това, че е трябвало да плаща на ВЕИ-централи повече от определеното ѝ от регулатора.

Загубата на "Булгаргаз" също е свита от постигнатите от 114 млн. лв. през октомври до 100 млн. лв. към момента, като намалението е заради дадената 11 на сто отстъпка в цената на газа от страна на "Газпром". Газовото дружество обаче поне още няколко години ще е на минус заради регулаторната рамка, която потискаше в последната година значително ръста на цените на природния газ в страната, стана ясно от думите на изпълнителния му директор Димитър Гогов.

През 2012 г. също така е спаднал износът на електроенергия до 7.7 млрд. кВтч в края на ноември, което е с 21 на сто по-малко спрямо същия период на миналата година, когато експортът е бил над 9.6 млрд. кВтч, каза директорът на ЕСО Иван Йотов. За сравнение през 2012 г. страната постигна рекорден износ от 10.7 млрд. кВтч. Според Йотов спадът се дължи на свитото потребление на електроенергия в региона, което от своя страна намалява цената на износната електроенергия. По думите му много търговци, които са били закупили капацитет за експорт на електроенергия, са били принудени да откажат пренос. ЕСО също ще приключи годината на загуба от 30 млн. лв., посочи шефът му.

Положителни финансови резултати отчитат от АЕЦ "Козлодуй", която за единадесетте месеца на годината е постигнала 152 млн. лв. печалба. Нейният директор Валентин Николов съобщи, че дружеството е преизпълнило плановата си производствена програма, което е станало възможно заради съкратения срок за годишния планов ремонт на двата реактора. Ядреният оператор е успял да изпълни 80% годишната си инвестиционна програма от 200 млн. лв. заради забавени преговори по поръчка.

 

Следващ по добър финансов резултат в БЕХ е газовият оператор "Бултартрансгаз", чийто директор Кирил Темелков прогнозира печалба от 115 млн. лв. за 2012 г. Дружеството е пренесло в рамките на националната газова мрежа около 3 млрд. куб. м, колкото и през 2011 г. Количествата транзитиран руски газ обаче са намалели леко. Докато през 2011 г. до Турция са транспортирани 12.02 млрд. куб. м, сега те са 12 млрд. До Гурция са транзитирани 2.5 млрд. куб. м при 2.9 млрд. през миналата година. За Македония обемите се запазват на 140 млн. куб. м.


Финансовият директор на ТЕЦ "Марица Изток 2" Боян Боев прогнозира, че топлоцентралата ще приключи годината с 450 млн. лв. печалба, което се дължи на подобрената работа на въглищните блокове и увеличената мощност на някои от тях.

Мини "Марица Изток" също ще отчетат положителен финансов резултат от 3 млн. лв., каза директорът на предприятието Теодор Дребов.

Най-малкото и най-слабо познато дружество от холдинга – "Булгартел", което държи комуникациите на енергийната група, отчита загуба от 300 хил. лв. "заради наследени стари проблеми", посочи неговият директор Никола Василев. Той обаче очаква това да се преодолее.

Михаил Андонов прогнозира, че компанията-майка ще завърши годината с 36 млн. лв. печалба, което е по-малко от миналата година. Холдингът, който има активи за 12.8 млрд. лв. обаче очаква от следващата година също да подобрява състоянието си и от финансов холдинг, който само събира дивиденти от дъщерните си дружества за тяхното управление, да се превърне в оперативен холдинг със собствени приходи.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #12

    Дали сте во потрага за заем! А долго или краткорочни заеми со ниски
    Каматна стапка, ова е вашата шанса.
    Ние Airke заем инвестиции и кредит ограничени тука во Велика Британија, Шпанија, Индија ви даде
    Сите што сакаат во добивање на кредит со следните предности подолу.
    * Аранжмани да позајмите до $ 2000000000
    * Изберете од 1 до 25 години рок на отплата.
    * Изберете помеѓу месечни и годишни отплата план.
    * Флексибилни заем услови се применуваат.
    * Каматните стапки толку ниско, како 3%.
    Сите овие планови

  2. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #11
  3. Анонимен
    #10

    Само ако по- голямата част от работещите българи за по 400 лева разберат за какво става въпрос в БЕХ, или ще плачат напоително или ще искат да откъснат главите на управляващите БЕХ!Поради каква причина губещия Булгаргаз и ненужния никому Булгартел си раздават за Коледа по 4-8 хил. лева на човек като коледни бонуси?Поради каква причина същото важи и за ЕССО ?Защо синчето на другаря Гегов, най- дълго управлявалия номенклатурчик е шеф на борда на Булгартрансгаз и на Набуко също така и колко парички получава за това?Защо има паралелен свят на света на страдащите от кризата и умиращите от глад и студ?

  4. Анонимен
    #9

    Не се чува нищо за предстоящия референдум за Беляне, Тиквата клекна ли на Путя окончателно? Колко ли е комисионното?

  5. Анонимен
    #8

    България изнася по-малко ток поради три причини: Намаления капацитет на българската енергетика, икономическата криза в Европа и на Балканите и лошата външна политика по отношение на съседите ни, които са и консуматори на българския ток.

  6. Анонимен
    #7

    На печелившите честито - БЕХ пуска облигации, после ще реве, че не може да ги изплаща и накрая токи и парно отново ще литнат към небето и както се казва по народно му БАХ тоя БЕХ. Жалка картинка.

  7. Анонимен
    #6

    До №5. Нова АЕЦ трябва да строим защото имаме всички разрешения и трябва да изпреварим турците, защото след време ще внасяме от тях ток вместо да им изнасяме. Сериозните промишлени инвеститори без наличието на сериозни мощности в едни бъдещ гарантиран период поне от 35 години няма да инвестират с производства у нас, а там където може да си планират нуждата от ел. енергия . Белене трябва да се строи независимо дали от руснаци, американци или французи.

  8. Анонимен
    #5

    България изнася по-малко ток заради спад на търсенето в региона? Като има спад защо се натискаме да строим нова АЕЦ в Белене?

  9. Анонимен
    #4

    http://www.mediapool.bg/фитч-прогнозира-рискове-пред-банките-в-централна-и-източна-европа-news200980.html

  10. Анонимен
    #3

    Като се има предвид, че Андонов рядко казва истината...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.