Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бисер Димитров и Красимир Стойчев се намесиха в сделката за Инкомс

0 коментара

От началото на януари сделката за "Инкомс телеком холдинг" стана тема не само на Агенцията за приватизация и американската компания "Си Пи Си", но и на прокуратурата и Върховния административен съд.

Зад елементарния на пръв поглед спор между АП и купувача за срока, в който е трябвало да бъде платена сделката, всъщност стои интереса на скандалния бизнесмен Бисер Димитров, известен покрай подозренията в източване на пари по проекта "Нева", и собственикът на "Трон" Красимир Стойчев, съобщиха добре информирани източници.

Бисер Димитров и Красимир Стойчев лобирали за малайзийската компания "Си Ес Метал Индъстрис", която заяви своя интерес към "Инкомс" и се представи официално в София в края на февруари - пет месеца след обявяването на американската фирма "Си Пи Си" за купувач на предприятието.

Още преди идването на малайзийците обаче, Димитров и Стойчев в поредица от срещи заявили интереса си към "Инкомс телеком холдинг". На поредица от срещи както тук, в София, така и по време на посещението на премиера във Виена, двамата обещавали да привлекат малайзийски партньори, огромни инвестиции, назначаването на много хора. На представянето на малайзийската компания "Си Ес Метал Индъстрис" в края на февруари бяха обещани инвестиции в "Инкомс телеком холдинг" от 50 млн.лв. за пет години и разкриване на 5 хиляди нови работни места.

Димитров и Стойчев оказвали натиск, за да не се позволи на американската "Си Пи Си" да закупи холдинга и искали да се обяви нова приватизационна процедура, твърдят източниците.

Дали заради техните настоявания или по друга причина, но Агенцията за приватизация сякаш действа именно в техен интерес.

Хронологията

На 21 септември 2001 г. американската "Си Пи Си" е обявена за купувач на "Инкомс телеком холдинг". На 19 октомври е парафиран проект за приватизационен договор, който е внесен за одобрение в Надзорния съвет на АП. След още месец - на 20 ноември, надзорът одобрява договора. Според документа, купувачът трябва до 60 дни след подписването на приватизационния договор да сключи споразумение с "Булгарлизинг" за уреждане на дълговете на "Инкомс", възлизащи на около 5 млн. лева. Така ще бъде прекратено и делото по несъстоятелност, което "Булгарлизинг" води срещу холдинга.

Приватизационният договор е подписан на 10 декември м.г., "Си Пи Си" трябва да плати 15 млн.лв. за "Инкомс телеком холдинг".

Според приватизационния договор, в деня на сделката купувачът трябва да плати 1,1 млн.лв., които се добавят към депозита по сделката от 400 хил.лева. Останалите 13,5 млн.лв. са в компенсаторни записи и се плащат в срок от 15 дни от подписването на договора.

Източници от АП твърдят, че купувачът се е притеснявал за времето между прехвърлянето на акциите, което става веднага след плащането, и провеждането на общото събрание на "Инкомс" на 25 януари. От "Си Пи Си" са искали да намалят до минимум този срок, през който мениджърите на дружеството вече не са контролирани от АП, но не са подвластни и на новите собственици.

Оттук тръгват и разногласията между АП и американската фирма

Американското дружество не превежда първоначалната сума по сметката на АП. Изпълнителният директор на агенцията Апостол Апостолов изпраща писмо до купувача с изходящ номер от 20 декември 2001 г., което е получено от "Си Пи Си" с обратна разписка на 8 януари 2002 година. В него Апостолов уведомява фирмата, че дължи законова лихва за забава по първоначалната вноска от 1,1 млн.лв. Купувачът е уведомен, че ако не плати парите в срок от 20 дни след получаването на писмото, приватизационния договор се прекратява едностранно.

На 15 януари "Си Пи Си" отговаря на АП, че ще плати накуп сумата по сделката и че срокът за плащането изтича на 28 януари. Крайният срок на практика е изтеглен три дни след провеждането на общото събрание на "Инкомс", което урежда новият собственик. На 21 януари от американската фирма отиват в обслужващата банка "Росексимбанк", за да внесат цялата сума по приватизационния договор за "Инкомс". Там обаче намират писмо от АП, получено същия ден, с което агенцията уведомява "Росексимбанк", че приватизационният договор е прекратен едностранно още на 10 януари - тоест два дни след получаването на писмото на Апостолов, в което той дава 20-дневен срок за извършването на плащането. Сметката, по която "Си Пи Си" е трябвало да преведе парите, е закрита.

Също на 21 януари Апостолов изпраща писмо и до "Си Пи Си", в което се казва, че срокът за плащане е изтекъл на 10 януари.

Между АП и американската фирма се разгаря спор кой е крайният срок на плащане - 10 януари, тоест 20 дни след подписването на писмото на АП от Апостол Апостолов, или 28 януари, тоест 20 дни след получаването на писмото на АП в "Си Пи Си".

Кандидат-купувачът внася жалба и до Върховния административен съд. В нея се твърди още, че протоколното решение на Изпълнителния съвет на АП от 18 януари, с което е развален приватизационния договор, не отговаря на задължителните основни правила, свързани с развалянето на такъв тип договори. Те предвиждат Изпълнителният съвет да внесе в Надзорния съвет мотивирано предложение, което да бъде одобрено. Такова действие не е извършвано.

И докато "Си Пи Си" чака решението на съда,

на 12 февруари АП определя нова приватизационна процедура за "Инкомс телеком холдинг"

- търг с явно наддаване с начална цена от 15 млн.лв. На 19 февруари "Си Пи Си" обжалва пред ВАС и това решение и уведомява АП, че обжалването спира процедурата.

АП обаче не я спира, а на заседание от 11 март ВАС оставя без разглеждане молбата на "Си Пи Си" за отмяна на търга. Съдът се обосновава с чл.15 от закона за ВАС, който определя, че с подаването на жалба срещу дадено решение, изпълнението на това решение автоматично се спира и не е необходимо нарочно решение на съда. От определението на ВАС на 11 март е видно, че АП не е имала право да обявява нова процедура за приватизация, след като е бил уведомена, че е подадена жалба.

Спорът между двете страни за крайния срок за плащане, естествено, стига и до Надзорния съвет на АП на 12 март. Още преди това надзорниците са поръчали становище от Юридическия факултет на Софийския университет. То е написано от доц. Ангел Калайджиев, който е категоричен, че крайният срок е не 10-ти, а 28 януари.

Надзорниците обаче не задължават изпълнителния директор на АП да даде право на "Си Пи Си" да плати, а му препоръчват да се съобрази със становището на Калайджиев и с определението на ВАС, че самият акт на обжалване спира новата приватизационна процедура.

Същият ден, когато излиза препоръката на надзорниците, АП прекратява процедурата за продажбата на "Инкомс". След няколко дни "Си Пи Си" е уведомен за това и на 28 март американската фирма кани агенцията да даде срок за плащане и да обяви номер на сметка в българска банка, по която плащането да се извърши. Само че от фирмата не знаят, че ден по-рано -

на 27 март, АП е взела ново решение за нова приватизационна процедура за "Инкомс Телеком холдинг".

Този път става дума не за търг, а за конкурс. Обявата за новата приватизационна процедура се появява в Държавен вестник на 1 април с краен срок за подаване на оферти 15 април. Крайната дата, обявена от АП за подаване на оферти, е две седмици по-рано от насроченото от ВАС заседание по жалбата на "Си Пи Си" за 22 април.

Мотив за бързането на АП би могъл да бъде фактът, че за 9 май е насрочено обявяването в несъстоятелност на "Инкомс" от неговия кредитор "Булгарлизинг". Ако дотогава дружеството не смени собственика и купувачът не се договори с "Булгарлизинг", задълженията на "Инкомс" по ЗУНК няма да бъдат отписани и на 9 май съдът ще има всички основания да го обяви в несъстоятелност. Тогава приватизацията ще стане невъзможен изход за дружеството.

Историята няма да е пълна, ако се пропусне фактът, че американската компания се е оплакала от действията на АП и до премиера. По искане на тогавашният директор на кабинета на министър-председателя Стоян Ганев, изпълнителния директор на АП изпраща своето становище по случая, което носи датата 24 януари.

В него Апостол Апостолов излага версията си за сроковете по плащането на сделката. Той твърди, че с изпращането на писмото на 21 декември в 12.01 ч. е започнал да тече 20-дневният срок за осъществяване на плащането. Апостолов се позовава на това, че освен чрез официалната поща, неговото писмо е изпратено до "Си Пи Си" и по факса и е налице потвърждение за пълнота и непрекъснатост на изпратеното съобщение. Изпълнителният директор на АП обаче пропуска да уточни, че получаването на "ОК" върху факс няма правна стойност. Представителите на купувача пък твърдят, че не са получавали никакъв факс.

Вместо финал

Преди повече от седмица mediapool.bg изпрати официално запитване до АП по случая с "Инкомс". След няколко дневно бавене, от агенцията изобщо не коментираха действията си. Оттам заявиха само, че ще се съобразят с решението на съда по случая. Но от АП не отговориха как точно ще го направят при положение, че Върховният административен съд ще се произнесе по казуса най-рано на заседанието си на 28 април, а крайният срок за подаване на оферти по последната приватизационна процедура изтича на 15 април.

Дали източниците, които подозират зад драмата с "Инкомс" апетитите на Бисер Димитров и Красимир Стойчев, ще се окажат прави, ще стане ясно в понеделник, на 15 април. Ако свързаната с тях малайзийска фирма се окаже единствен кандидат за "Инкомс телеком холдинг".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.