Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бизнесът с ток е донесъл 24 млрд. лв. приходи миналата година

Бум на печалбите в строителството през кризисната 2020 г.

2 коментара
Бизнесът с ток е донесъл 24 млрд. лв. приходи миналата година

Бизнесът с ток е отчел приходи от продажби пред Националната агенция за приходите в размер на 24 млрд. лв. за периода януари – ноември 2021 г., сочи докладът на данъчната агенция за миналата година. Това е ръст от 85% или 11 млрд. лв. спрямо същия период на кризисната 2020 г., сочат данните.

Драстичният скок на постъпленията започва към май-юни миналата година и се дължи на значителния ръст на цените на свободния пазар на електроенергия през есента. Компаниите, занимаващи се с производство на електроенергия, са отчели продажби за 8.5 млрд. лв., което е ръст от 4 млрд. лв. спрямо януари-ноември 2020 г. Търговците обаче са завъртели доста по-големи обороти. Те отчитат продажби за 15.5 млрд. лв., което е със 7.1 млрд. лв. повече в сравнение с 2020 г.

Докато борсата за ток приключи 2020 г. със средна цена от 111 лв./МВтч, година по-късно тя вече е 430 лв., като в определени моменти през 2021 г. таванът надхвърляше и 700 лв.

Ръстът на приходите и печалбите в енергетиката до голяма степен е допринесъл за изпълнението на плана за приходите на НАП миналата година, става ясно още от отчета. През ноември 2021 г. се отчита драстичен скок на постъпленията от корпоративен данък – 1.1 млрд. лв., което е с около 600 млн. лв. повече от плана за месеца – най-вероятно заради високи авансови вноски в енергетиката. През трудната в политически план 2021 г. НАП е събрала общо 28.2 млрд. лв. приходи, което е с около 770 млн. лв. или 2.8% над заложения план.

Част от ръста на постъпленията миналата година се дължи и на бума на официално декларираните печалби в строителството през кризисната 2020 г. Именно това е секторът, който е обявил пред данъчните най-висок ръст на печалбата през 2020 г. в сравнение с предкризисната 2019 г. в абсолютна сума. Декларирана е печалба в размер на 2.5 млрд. лв., което с 810 млн. лв. повече в сравнение с 2019 г.

От друга страна, операциите с недвижими имоти са отчели спад на печалбата с 3.9% до 995 млн. лв. през 2020 г.

Най-печелившият бранш у нас през 2020 г. е бил търговията (5.9 млрд. лв. печалба), следван от преработващата промишленост (5.2 млрд. лв.).

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Нато Натов
    #2

    Ами, честито на печелившите.

  2. John Doe
    #1

    Ако и електропроизводството беше дадено на руска компания като Лукойл, целият този милиарден оборот щеше да бъде завъртян през руска посредническа търговска фирма в Швейцария "на загуба", милиардите печалба щяха да потънат в джобовете на Путин и неговата руско-българска олигархия, а България щеше да получи един голям среден пръст, каквато е схемата на Лукойл. Крайно време е всички руски фирми да бъдат ивспектирани и взети под оперативен контрол от българската държава с пряк мониторинг от Европейския

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.