Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бизнесът застрашен от двойно плащане за отпадъците си

3 коментара
Бизнесът застрашен от двойно плащане за отпадъците си

Фирми и организации, които по силата на вече действащо законодателство плащат продуктови такси за оползотворяване на отпадъците от дейността им, са заплашени от нови финансови ангажименти към държавата за отговорността за предотвратяване и отстраняване на екологични щети. Това се посочва в становище на Българската стопанска камара (БСК), разпространено в понеделник, прието при дискусията на внесения в началото на февруари 2008 г. проектозакон.

Те настояват за промени в проектодокумента по време на обсъждането му в парламентарната комисия по околна среда, тъй като в сегашния си вид той поражда колизия на нормативната база. Тя вменява отговорност за сключване на застрахователни полици или учредяване на банкова гаранция в полза на Министерството на околната среда и водите при предизвикване на екощета от страна на бизнеса, който вече е задължен да плаща за оползотворяване на техните отпадъци.

Реално отговорността за бъдещи поражения върху околната среда вече не е на фирмите, а на лицензираните организации или на държавата, на които са платени съответните такси за оползотворяване и рециклиране на отпадъците – автомобилни гуми и масла, електроуреди и др., които са потенциално опасни за екологията. Минните отпадъци, за които тепърва ще се регламентират таксите заради договорения отлагателен период с ЕС, също попадат в обсега на новия проектозакон.

Според БСК опасността от двойното плащане идва от недостатъчно прецизен текст, който посочва като задължени да правят съответните обезпечения всички производства, които трябва да имат комплексни разрешителни за дейността си. В обсега на закона обаче трябва да влизат само онези, които генерират и внасят опасни отпадъци, смятат от браншовата организация.

Оттам посочват и че не е редно задължителните финансови обезпечения, които ще се правят, да се учредяват единствено в полза на Министерството на околната среда и водите (МОСВ). Екоминистерството провежда държавната политика в областта на околната среда, а не е финансов орган, аргументират се от БСК.

Според организацията акумулирането на средства, с които да се финансират оздравителни мерки за преодоляване на екощета, трябва да става в обособена за целта партида в Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС). Бизнесът предлага там да влизат 30 на сто от от санкциите и дължимите такси за покриване на разходите по почистване на щетите, направено от общините и/или областните управи за собствена сметка.

Отделно членовете на БСК настояват отговорни за прилагането на закона да са само регионалните екоинспекции, а не както сегашният проект предвижда да са и МОСВ, и басейновите дирекции и шефовете на националните паркове.

Резервираните с течение на времето средства могат да се ползват за финансиране на оздравителни мерки, когато причинителите са били обявени в неплатежоспособност и други оператори са били задължени да отстранят екощетите. Необходимо е да се гарантира също така прозрачност на управлението и разходването на тези средства, смятат от БСК.

От организацията посочват като положително постигнатото споразумение за характера и вида на финансовите обезпечения, които трябва да направят задължените лица, както и предоставянето на преходни периоди за прилагането на закона.

Така била елиминирана опасността от "обездвижване на стотици милиони до няколко милиарда лева от оборотните и капиталови средства на предприятията".

Записаният в проектозакона текст предвижда операторите да учредят застрахователна полица или банкова гаранция в размер на 50 хил. лв. в полза на МОСВ за покриване на риска от възникване на непосредствена заплаха или настъпване на екологична щета.

Според камарата трябва има "ясно и неподлежащо на субективно интерпретиране определяне на понятието за непосредствена заплаха за екологични щети”. Сегашната дефиниция ще предизвика многобройни спорове за определяне на такива случаи и затова от БСК предлагат да се опишат конкретно потенциалните заплахи за възникване на екощети.

"Щета" може да е налице само при пряко и непосредствено увреждане на даден компонент на околната среда, иначе операторът може да бъде обвинен дори по косвен начин за причиняването на замърсяване, смятат от организацията. Според нейните членове предявяването на искове за отстраняване на екологична щета трябва да става на базата на убедителни доказателства, че съответната фирма има вина за замърсяването.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Deutschamm
    #4

    Na sapad, vsyaka butilka, dali ot staklo ili plast-masova se salaga predvaritelno pri kopuvaneto sas 0.25 centa !!! Ako tova stane v BG ili ciganite shte gi sabirat i ishranvat s deposita ili vseki shte si gi nosi obratno v magasina !Plastmassovite torbitshki koito negniat a se pileyat po prirodata tryabva da se sabranyat ! Samo tova e reshenieto !

  2. Автори
    #2

    Задълбочен анализ и прогнози за българската икономика можете да видите в статията "Българската икономика пред колапс" в сайта nationalistbg.com

  3. babka
    #1

    shte si potanem v sobstvenite bokluci!?!Kade e bate vi Boiko s golemite obeshtania, a!!!!!!!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.