Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Блеър: Ако не се реформира, ЕС ще се провали

16 коментара
Блеър: Ако не се реформира, ЕС ще се провали

Британският министър - председател Тони Блеър призова Европейския съюз да се обнови чрез икономически реформи, за да посрещне предизвикателствата на глобалния век, като посочи, че кризата за бюджета и за конституцията на ЕС са шанс за неговата промяна.

В борбена реч пред Европейския парламент в четвъртък Блеър изложи приоритетите на британското председателство на Съюза, което започва на 1 юли. Той изтъкна, че е грешка изборът на ЕС да се определя като избор между политически съюз и свободен пазар, предаде Ройтрес.

Европейският съюз е изправен пред криза на политическо лидерство, поради което му е трудно да спечели подкрепа за конституционния договор във всички 25 държави, каза Блеър.

Германският канцлер Герхард Шрьодер и досегашният председател на ЕС, премиерът на Люксембург Жан- Клод Юнкер казаха, че задълбочаващият се разрив по въпроса какъв трябва да бъде Европейският съюз е основната причина за провала на срещата на върха миналата седмица, когато лидерите на Съюза не се споразумяха за дългосрочния Бюджет на ЕС.

“Сега, след близо 50 години, ние трябва да се обновим и в това няма нищо срамно. Всички институции трябва да направят това и ние можем, но само ако отново обединим европейските идеали, в които вярваме, с модерния свят, в който живеем”, посочи Блеър.

“Темата не е между Европа на свободния пазар и социална Европа, между тези, които искат да бъде сведена към общия пазар и онези, които вярват в Европа като политически проект”, каза британският премиер.

По думите му, “това е не само погрешно представяне на нещата. То е заплаха спрямо онези, които искат да променят Европа, като техният стремеж за промяна се представя като измяна на европейския идеал”

Инерцията може да доведе до крах на европейския идеал. Само чрез промяна ЕС може да възстанови своята сила, значение и идеализъм, които от своя страна ще предизвикат обществена подкрепа, заяви премиерът на Великобритания.

Неуспехът в модернизацията на ЕС и липсата на чуваемост за тревогите на хората може да бъде експлоатирано от онези, които залагат на национализма и ксенофобията, предупреди Белър.

Той добави:“Идеалите оцеляват чрез промяна, те умират, когато си инертен пред лицето на предизвикателството”.

Наричайки себе си "страстен привърженик на Европа" Блеър получи както аплодисменти, така и освирквания. Атмосферата в залата напомняше повече бурните пререкания в британския парламент, отколкото по- сдържаната дипломатичност на Брюксел, отбелязва Ройтерс.

ЕС спешно се нуждае от икономическа реформа, за да облекчи растежа и трябва постепенно да редуцира делът от бюджета, който харчи за селскостопански субсидии, каза Блеър.

Реалността е, че е трудно да се осигури положителен вот в референдумите за конституцията на ЕС в повечето страни – членки, отбеляза той и обясни, че избирателите са отчуждени от Съюза заради икономическите неуспехи и отказа от “истински дебат” за това как Европа да заработи по-добре.

Сериозен прогрес в структурната икономическа реформа би създал обществена подкрепа за смислена, рационална фискална политика. И ние спешно се нуждаем от такава реформа в Европа, ако Европа трябва да расте, подчерта Блеър.

Той специално обърна внимание, че не търси начин за едва ли не незабавно премахване на европейските селскостопански субсидии, но за тяхното постепенно намаляване.

Модерният бюджет на Европа не е онзи, който през следващите 10 години ще харчи 40 на сто от парите си за Общата селскостопанска политика, смята Блеър. 

Председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу каза, че кризата около бюджета на ЕС е показала необходимостта от консенсус, за да се избегне “парализа”.

ЕС е пред решаващ момент, а Великобритания е изправена пред проверка на историческия си прагматизъм по време на председателството, каза Барозу.

По време на срещата на върха миналата седмица възникнаха спорове около отказа на Великобритания да се откаже от годишната си компенсация от бюджета на ЕС в размер на 4-5 млрд. евро, ако това не бъде обвързано с реформа в селскостопанското субсидиране.

В речта си Блеър посочи, че има нужда от социална Европа, но за целта тя трябва да е работеща. Това означава да се инвестира в умения и иновации, а не в регулации и защита на работни места, което може да запази някои работни места, на за сметка на много бъдещи работни места.

Британският премиер Тони Блеър заяви, че разширяването на ЕС не е заплаха, а историческа възможност за изграждане на по-могъщ и по-силен съюз.

При нашето председателство ще се постараем да изпълним задълженията на съюза към страни като Турция и Хърватия, които очакват с надежда, че бъдещето им ще е част от Европа, посочи премиерът.

В дебата, последвал речта на Блеър, лидерът на социалистите Мартин Шулц заяви, че стойността на казаното от Блеър ще бъде отново премерена чрез волята му за компромис.

Депутатът консерватор Роджър Хермър приветства акцента на Блеър за необходимостта от реформи в ЕС. Той обаче е разтревожен от съгласието на британския премиер да се направи пауза в провеждането на референдумите за евроконституцията, изтъквайки своето мнение, че документът следва да се изостави изцяло.

В сряда британският министър на финансите Гордън Браун заяви пред бизнесмени в Лондон, че Европейският съюз трябва да се реформира, за да може да издържи на конкуренцията на страни като Китай и Индия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

16 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. челен опит
    #16

    Европа като котка на горещ ламаринен покрив.Ние да му мислим, като Станишев и Доган ни отсвирят от 2007 на 2010.

  2. Gancho
    #15

    Ti si zisnen, ne si kato zaspaliya Shirak. Deistvai smelo kato Tachar da ishvarlim komunistite okonchatelno ot Evropa !

  3. haho
    #14

    pokazva takiva danni, 8 poredni godini s po 5-6% rastezh, che horata samo me pitatza kakvo sa nedovolni balgarite!? Za kakvo ni e tozi rastezh, saglasno koitonaselenieto na Balgaria TRIABVA DA E 4.5 MILIONA!? Samite britanzi sa stignali dotam, che BIAGAT V BALGARIA, kogato nie biagame ottam! ZAMISLI SE MALKO!?

  4. $$$
    #13

    Edinstvaniat trezvomislesht politik v Europe. Schroeder i frenskiat kloun Jack-Prost(Shir)..ak si zaminavat ot politicheskata scena. Plachete neshtastni socialisti, komuniagi, KGB-isti i podlogi na Moskva! Vashta pak ne mina! Da eba vashta mama kurvenska, kopeleta sopolivi!

  5. ГОШО
    #12

    я ми кажете обаче, като Блеър е толкова тъп, а англичаните задръстени,защо Британската икономика е най-добрата в Европа, а нашата е най-скапана,бе отворковци и недоубити комунисти???

  6. nema
    #11

    трябва постепенно да редуцира делът от бюджетаda go namali, nali taka

  7. KGB
    #10

    С днешна дата?

  8. haho
    #9

    Ne vizhdam kak e vazmozhno da se sastezavashc China i India. Dori i Amerika niama da izdarzhitova. Taka che tova e porednia "troianski kon" i porednata prostotia na anglichanite. Kato ne iskatda napusnat obedinena Evropa. Te i bez tova se praviat naludi i ne vavezhdat obstata valuta i t.n.

  9. KGB
    #8

    Не на НАТО

  10. Joe
    #7

    Но къдете ти французи и германци да се озорят за такива промени.Още по-малко КГБ и неговите болшевъшки!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.