Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

БНБ: България не бива да бъде спъвана по пътя към еврото

Влизането в чакалнята би било стимул за реформи, твърди управителят на централната банка Димитър Радев

7 коментара
Димитър Радев

"Ако желаем България да стане пълноправен участник в процеса на реформи на европейско равнище, трябва да задълбочим допълнително собствените си реформи. Трябва да трансформираме своето устойчиво икономическо възстановяване в трайна реална конвергенция“, заявява управлителят на Българската народна банка Димитър Радев, според когото България показва убедителни макроикономически показатели.

България не бива да бъде спирана, а да се приветства тръгването ѝ по пътя към еврозоната чрез участието на лева във Валутно-курсовия механизъм ІІ (ERMII), призовава той в свое изявление, публикувано в изданието 2018 OMFIF Global Public Investor.

Първоначално Радев цитира "убедителните" макроикономически показатели на България.

"Повече от две десетилетия имаме парична стабилност. Обменният курс на лева е фиксиран към еврото и паричният съвет е непоклатим както в добри, така и в лоши времена, дори и по време на кризата през 2008 г. България поддържа като цяло балансиран бюджет и е известна с третото най-ниско съотношение дълг/БВП в ЕС. Банковият сектор е здрав, с капиталова адекватност и ликвидност над средните за ЕС", посочва гуверньорът.

По думите му именно на тази база България настоява левът да влезе в ERMII.

"Логично е да се очаква, че страна с такъв опит следва да не бъде спирана, а да се приветства тръгването ѝ по пътя към еврозоната чрез участието на лева – националната парична единица – във Валутен механизъм ІІ", посочва Радев.

Той признава, че преди да приеме еврото България трябва да направи структурни реформи, но по думите му влизането в чакалнята за еврото – ERMII, ще бъде необходимият катализатор за тези реформи.

"Точният момент на приемане на еврото ще зависи не толкова от маастрихтските критерии за номинална конвергенция, които България в голяма степен изпълнява в продължение на много години, колкото от реалната конвергенция на икономиката. За ускоряване на реалната конвергенция е необходимо да бъдат въведени структурни и институционални политики, които да бъдат последователно прилагани", посочва Радев.

Той веднага допълва, че "процесът на присъединяване към еврозоната, започващ с участието на националната парична единица в ERMII, ще бъде катализатор за по-нататъшен напредък, приспособяване и реформи".

"Всичко това в крайна сметка ще окаже благоприятно влияние върху икономиката независимо дали сме в еврозоната, или все още извън нея. Самото пътуване е също толкова важно, колкото и постигането на крайната цел", обобщава Радев.

Изказването на Радев е публикувано в сряда, тоест в деня, когато Европейската централна банка (ЕЦБ) и Европейската комисия публикуваха конвергентните си доклади за готовността на България да приеме еврото.

В четвърти пореден доклад бе отбелязано, че България отговаря на маастрихтските критерии за въвеждане на единната валута и с изключение за изискването за престой в ERMII. И Европейската комисия, и ЕЦБ обаче поставят и други изисквания към България, които не фигурират формално в договора за ЕС – реформи, насочени към реална конвергенция и борба с корупцията, а също и членство в банковия съюз преди влизането в ERMII.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимент
    #7

    Нашите банки нямат интерес - сега еврото се счита за чужда валута и по всички операции в евро ти взцимат по-високи такси. Освен това преводите между страните в еврозоната са почти безплатни а сега ти трескат такси за какво ли не. Така тези които имат сметки в евро са просто закрепостени към съответната банка защото само за превода на евро между две наши банки ти съдират три кожи. Това си е просто организирана престъпна група от около 20 банки...

  2. Филка Русофилка
    #6

    Ама естествено, че никой не ни спира и не може да ни спре. Това е оправдание само за балъци. Спирачката се слага у нас от разни тарикати. Я да не се правят на чалнати, ами веднага да подават заявление за чакалнята, та да се разбере от кой край на света ни „поставят условия“. :)

  3. Kiril Kovatchev
    #5

    Никой не спира България за еврото. Просто България трябва да влезе в банковия съюз. Просто европа не вярва на БНБ. БНБ умишлено проспа разграбването на КТБ. Няма осъдени за този многомилиарден грабеж, и парите ги няма защото те са отишли вече у правилните хора. Как да вярва европа на БНБ? Когато европейците са ги писали правилата за еврото те са ги писали за нормални държави. България е държава овладяна от мафията и като такава за нея са необходими допълнителни изисквания.

  4. deni123
    #4

    Решението така или иначе е политическо. ЕЦБ е тотално компрометирана в цяла Европа, особено Южна Европа, сега чувам, че и Прибалтийските републики искат тотални реформи в ЕЦБ. ДА не говорим за Скандинавието, Източна и Централна Европа. Този спор не е наш и ние няма къде да бързаме. А ЕЦБ ще е в центъра на дебатите и на евроизборите. Ако евросептична партия влезе в следващата еврокомисия(а това е почти 100%), първо ще ликвидират ЕЦБ. Тогава ние ще сме в една междинна зона, НИЧИЯ земя и ще ни стрелят от всички посоки. Затова здраво в лева и нито крачка назад!

  5. Пеперлиев
    #3

    Вие сами сте се препънали бе! Какво се правите на не разбрали наглеци безподобни!?

  6. кибрит
    #2

    Няма нужда никой да ни спъва. Ние така сме си завързали краката, че не можем да ги развържем.

  7. deni123
    #1

    еврото е в много лоша ситуация и България няма смисъл да се отказва от лева и валутните си резерви в този момент. Сега четох, че в Гърция цените на горивата са полудели, а при всеки петролен шок девалвират основните валути. Така че България най-добре да премине на Златен резерв във Валутния борд(или на 50%) и да защити лева, вместо да се занимава с някакви Валутни механизми, Банкови съюзи и прочие неясни критерии, локуми и мъгли. Нито британците са прости, нито скандинавците, че никой от тях не се връзва на буламачите на ЕЦБ. След 5 години, ако еврото не е девалвирало тотално, тогава ще мислим пак.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.