Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

БНБ освободи 9.3 млрд. лв. на банките заради Covid-19

Централната банка призова да се внимава с извънредното законодателство

6 коментара
Снимка: БГНЕС

БНБ, подобно на централните банки по света, е взела мерки за подкрепа на банковата система с цел противодействие на коронакризата.

Въпреки че заради валутния борд българската централна банка няма право да печата пари, както Европейската централна банка (ЕЦБ) и Федералният резерв на САЩ (ФЕД), тя е приложила пакет от мерки на обща стойност 9.3 млрд. лв., става ясно от съобщение на независимата институция.

Първо, банките у нас ще са задължени да капитализират цялата си печалба за 2019 г. в размер на 1.6 млрд. лв. Това означава, че парите ще послужат за подсилване на капитала им и няма да изтекат зад граница под формата на дивидент за чуждите централи, както се случваше в последните години.

Второ, отменят се предвидените за 2020 г. и 2021 г. увеличения на антицикличния капиталов буфер, което ще освободи на банките още 0.7 млрд. лв. В противен случай тези пари трябваше да влязат като резерв в БНБ.

Третата и най-сериозна мярка е разпореждането банките у нас незабавно да намалят чуждестранните си експозиции, което ще върне обратно в българската банкова система около 7 млрд. лв. Това са пари на българските банки, държани до момента в централите им в Европа заради по-добра доходност в сравнение с отрицателната лихва в БНБ.

"Наред с това БНБ прилага допълнителни мерки, с които гарантира безпроблемното функциониране на валутния борд, наличнопаричното обращение, платежните системи и банковия надзор", посочиха още от централната банка.

В същото време, БНБ призовава за въздържане от предложения за административни и законодателни решения, които могат да имат разрушително въздействие върху финансовата система на държавата. Вероятно се имат предвид призивите за отлагане на вноските по кредитите или отпадане на лихвите по тях.

Търговските банки в момента обмислят най-различни способи за облекчаване на клиентите си, но това става индивидуално и според политиката на съответната финансова институция. Реално самите банки са най-заинтересовани да подкрепят клиентите си в кризата вместо да ги притиснат до стената, така че да спрат да плащат.

От друга страна обаче, банките са притиснати от строгите изисквания на международните счетоводни стандарти, които не им позволяват особена гъвкавост при класифицирането на заемите като нередовни. Въпреки че ЕЦБ взе мерки за облекчаване на надзорните изисквания върху банките в еврозоната, все още не е ясно дали ще се стигне и до облекчаване и на счетоводните стандарти.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ефрейтора
    #6

    Много интересно !В тази уважаема медия няма нито дума за решението на СЕС относно конфискуването на имуществото на Цв. Василев !

  2. boriana
    #5
    Отговор на коментар #1

    Врмето е чудесно парите да потеглят нанкде, където ги запрати властта и после, иди питай. В мътни води риба се лови добре.

  3. boriana
    #4
    Отговор на коментар #2

    Абе като теб и аз много от икономика не разбирам, но като си помисля как Била, Лидл Кауфлан напуснат страната, Софийска вода си вдигне чуковете, чуждестранните дружества ни напуснат, така ще го вържем и цъфнем, че само социалистически кратуни като твоят ще светят.

  4. boriana
    #3

    Правилният израз не е би "свои централи в чужбина" а не "чужди централи".

  5. Petio Petkov
    #2

    Поне една година печалбата на банките няма да изтече зад граница. И на това мерси. Но печалбата на търговските вериги, повечето бензиностанции, телефонните оператори, енергоразпределенията, добивната промишленост, Софийска вода къде мислите отива? Някой знае ли с колко допринасяме за икономическия растеж на партньорите? А 2-та ни милиона емигранти. Изпращат в страната 1 милиард евро. Голяма сума, но като я разделите на 2 милиона, излиза по 40 евро на месец на емигрант. Горе-долу една-шестдесета

  6. 1984 година
    #1

    А някой има ли инфо къдe oтидoхa 5 млрд.лв.? (1,5 млрд. лв. излишък фeвруaри пo дaнни нa Миниcтeрcтвoтo нa финaнcитe, a cпoрeд думитe нa прeмиeрa Бoриcoв в cрeдaтa нa мaрт вeчe имaмe 3,5 млрд.лв. дeфицит. Пoлучaвa ce рaзликa oт 5 млрд.лв. или 5% oт БВП зa 2 ceдмици)...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.