Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бодо Хомбах очаква от донорите поне още 2,4 млрд.евро

0 коментара

На донорската конференция на страните от Пакта за стабилност в Югоизточна Европа, която ще се състои в Букурещ на 25 и 26 октомври, България ще получи финансиране на инфраструктурните си проекти пропорционално на населението си. Сред сигурните проекти, за които има финансиране, е вторият мост на река Дунав.

Това съобщи специалният координатор на Пакта за стабилност Бодо Хомбах по време на започналата тази сутрин четвърта евроатлантическа конференция в рамките на Икономическия форум за Югоизточна Европа.

В енергетиката Пактът ще финансира приоритетно изграждането на преносни мрежи. Средства ще бъдат отделени и за общи проекти на България с Албания и с Македония.

Заради събитията в Македония не се оправда прогнозата на Световната банка за преки инвестиции в размер на 4 млрд. евро в региона за тази година, каза Хомбах. По думите му реално са инвестирани 3,1 млрд. евро. Същевременно обаче конфликтът в Македония за първи път се разглежда от международната общност като положителен пример за това, че страните от Балканите сами успяват да се справят с напрежението.

От 2,4 млрд. евро, обещани от донорите през март миналата година, половината са за инфраструктурни проекти, припомни Бодо Хомбах. По думите му една трета от тази сума вече е на строителните площадки. Той изрази надежда, че на конференцията в Букурещ ще бъде получен не по-малък финансов резултат.

Европейският съюз да поеме гаранциите за частните инвеститори, предложи Хомбах.

Йохан Бастин, директор "Инфраструктура" в ЕБВР, съобщи, че необходимите инвестиции в инфраструктурата на Югоизточна Европа са поне 300 млрд. евро, докато държавите инвестират между 4 и 5 на сто от БВП, което представлява 30 - 40 млрд. евро годишно.

Той препоръча парите, отделяни от държавните и общинските бюджети, да се харчат по-рационално - там, където частни инвеститори нямат интерес или в проекти с вързвръщаемост от такси.

Отокар Хан, специален съветник в Европейската комисия съобщи, че на вчерашно съвещание Съветът на министрите на ЕС е отчел за пръв път влиянието на процеса на разширяване на Евросъюза върху изграждането на трансевропейските мрежи. Министрите са поискали по-бърза реализация, подобряване на международните коридори и на управлението на трафика.

Министърът на външните работи Соломон Паси е поискал по време на срещата си днес със специалния координатор Бодо Хомбах, подкрепа за реализирането на приоритетни за България инфраструктурни проекти. Това съобщи на пресконференция говорителят на външно министерство Елена Поптодорова.

Става въпрос за проектите за изграждане на жп линията София - Скопие и магистралата София-Ниш, каза Поптодорова. България е извършила цялата необходима подготовка по тези два проекта и страната ще настоява по време на Регионалната конференция на пакта на 25 и 26 октомври в Букурещ те да бъдат включени в пакета "Бърз старт", каза говорителят на Външно министерство.

България, Македония и Югославия дават заявка за политически ангажименти с тези проекти. Подписаният меморандум за разбирателство на 12 септември между министрите на транспорта на Македония и България, е доказателство за това, смята Елена Поптодорова.

Строителството на автомагистрала София - Ниш не е сред приоритетните обекти за финансиране за Европейската инвестиционна банка /ЕИБ/. Обектът може да стане интересен едва след няколко години, каза директорът за България и Румъния на ЕИБ Гуидо Брух в рамките на четвъртата Евроалантическа конференция за партньорството между публичния и частния сектор в Централна и Източна Европа.

Според него очакваният трафик не оправдава изграждането на четирилентовата магистрала. От 1990 година досега банката е инвестирала около 15 млрд. евро в страните - кандидатки за членство в Европейския съюз, от които 920 млн.евро в България.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.