Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Болничните: колко и за какво ползваме, колко струват и как е на други места

6 коментара
Болничните: колко и за какво ползваме, колко струват и как е на други места

Българинът отсъства средно по 8 дни от работа поради болест. През миналата година са издадени над 2.7 млн. болнични листа при около 2.2 млн. наети и за това са платени 549.2 млн. лева. 

Това сочат данни на НОИ, МЗ, НСИ, обобщени и представени от Асоциацията на индустриалния капитал по време на обществена дискусия за промяна в режима на изплащане на болничните през септември.

Какво сочат още данните за болничните?

В момента първите три дни от болничния се плащат от работодателя в размер на 70% от осигурителния доход, а след това НОИ започва да плаща 80% от дохода. Сега управляващите предлагат първият ден да не се плаща от никого и да е за сметка на работника.

Средната сума, която НОИ плаща за дните болнични на един човек за миналата година е 245 лева, а през 2008 година е била 115 лева, като увеличението е свързано с нарастването на минималната заплата и осигурителните доходи като цяло.

В същото време, според работодателите, намалението в заплатата при ползване на болнични е пренебрежимо малко, което стимулира злоупотребите.

В същото време злоупотребите с болнични листове се доказват трудно, тъй като е почти невъзможно да се докаже дали лекарят е постъпил правилно като е назначил домашно лечение, след като е изслушал оплакванията на пациента. Ето защо и наказаните лекари за това провинение се броят на пръсти.

Има отчетлива тенденция, че половината от общия брой болнични са в няколко по-големи областни града - София, Пловдив, Варна, Бургас, Благоевград. 

Опитът на различни работодатели показва, че ползването на болнични се увеличава покрай почивните дни, а също и заради сезонна работа като беритба на череши, дини и др.
По-малко хора ползват болнични, за да работят друга работа. Честа практика е и ползването на болнични по време на предизвестие за напускане.

Как е в други държави?

Различните държави в Европа имат различни режими за изплащане на болничните – със и без изчаквателни периоди, както и различен процент от осигурителния доход, който се изплаща по време на болничните. Различна е и практиката по отношение на облагането на обезщетенията.

България е в група с още 12 държави, където няма изчаквателен период и болничните започват да се изплащат още от първия ден. Това са Белгия, Германия, Дания, Литва, Люксембург, Полша, Румъния, Словакия, Словения, Унгария, Финландия, Хърватия. В четири от тях обаче – Дания, Литва, Финландия и Хърватия има различни изключения за самонаетите лица.

В 19 държави има всеобщо или частично изчакване от 1 до 7 дни преди да започне изплащането на краткосрочни обезщетения по болнични листове.

Изчакване от 1 до 3 дни има в Австрия, Гърция, Естония, Испания, Италия, Кипър, Латвия, Малта, Португалия, Франция, Холандия, Чехия. В Ирландия има изчакване от 6 дни. Изчакване от 7 дни има в Швеция.

Сравнителните данни показват още, че 22 от държавите членки облагат с данъци обезщетенията. Страните, в които няма подобно облагане, са България, Германия, Португалия, Румъния, Словакия и Хърватия. Процентът на компенсация в повечето страни също е по-малък от този в България – между 50 и 70% от брутното възнаграждение или осигурителната основа.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. 4ubri4ka
    #6

    Нека видим как е в Европейските институции. Там, ако отсъстваш по болест до три последователни дни, не си длъжен да представяш болничен лист. И трите дни са платени. Намирам го за много добро решение.

  2. edin.drug
    #5

    Европейската практика показва, че намаляването на работната седмица не намалява производителността. Сиреч работещите имат нужда от почивка и тя се отразява положително върху качеството и интензивността на труд. Но у нас и капитализмът е като всичко останало: лишен от далновидност и грижа.

  3. lindentown
    #4

    В повечето случаи хората вземат по един-два дни болнични, за да ги използват около дългите празници или като добавки около уикендите. По-добре да въведат като част от бенефитите т.н. административни отсъствия ( до 3-4 платени в годината дни, които можеш да вземеш по своя преценка). Това драстично ще намали т.н. фалшиви болнични.

  4. Бати Геро
    #3

    Убеждавам се за пореден път че българинът живее само за да направи мръсно на някой друг , воден от своята алчночст, високомерие,завист,няма нужда да изброявам всичките "качества".

  5. Стоян Витанов
    #2

    Моят опит 25 години в частния бизнес като циничен работодател , г-н Митев, показва , че половината болнични са фалшиви. Вземат се около празниците. Вземат се за почивка , за да не се пипа отпуската. Вземат се , за да не се спази предизвестие. Вземат се за всичко. И се дават за всичко.И най-важното обаче , най-масово се вземат в държавните структури. НОИ, НАП , общини си правят вътрешни разпределения кой около кой празник да си вземе болничен.

  6. Milen Mitrev
    #1

    Работодателите продължават с циничните си извращения! Те май не се сещат или се правят на луди, че ако да кажем се въведе 1 неплатен ден, това ще доведе до удължаване на броя на болничните като дни. В смисъл, ако някой има действително да ползва 2 дни, той ще помоли лекаря заради неплатения 1-ви ден, да удължи болничния му не за 2, а за 4 или 5 дни напр. Едва ли лекар ще откаже такава молба. И какво правим тогава... Просто НОИ т.е.държавата ще го отнесе! Оставям на страна до болка известния факт,

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.