Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Борисов към бизнеса: Не се правете на сърдити, инвестирайте

117 коментара
Борисов към бизнеса: Не се правете на сърдити, инвестирайте

На среща, целяща да активизира инвестициите в България, премиерът Бойко Борисов се обърна към бизнеса с посланието да не се правят на обидени и сърдити, а да инвестират.

Борисов обеща правителството да направи всичко възможно за това, но бизнесът не бива да очаква услуги. "Извинявайте, но давам тук едни пари, затова вие трябва да ми дадете всичко, каквото пожелая. Може би е било така, може би ще бъде така. По мое време – няма. Интересът на държавата ни е над всичко. Няма да се правите на обидени."

В понеделник, по време на проведения в хотел "Шератон" форум, Борисов заяви, че в залата няма инвеститор, който той да не познава лично. Той припомни, че в предишните 4 години, докато той е бил столичен кмет, в София са направени над 75% от чуждестранните инвестиции.

Затова той посъветва присъстващите да насочат вниманието си и към други региони на страната, в които няма прилив на финансови потоци.

Инвеститор означава изгода и за държавата, интересът на държавата е над всичко, подчерта Борисов. По думите му бизнесмените не трябва да се правят на обидени, на разсърдени, когато става въпрос за утежняващи финансови параметри поети от предишното правителство. Премиерът посочи случаите със заемите за АЕЦ "Белене" и хидровъзел "Цанков камък".

Срещата, в която участваха и министрите от икономическия екип на правителството, трябваше да убеди големите фирми да не спират инвестициите си, независимо от публичните нападки, на които са подложени чужди компании и по-специално мажоритарните собственици на електроразпределителните предприятия (ЕРП), уличени от премиера в "мошеничество" и "лобизъм".

Сега Борисов се обърна към външните компании с думите:“Много сте ми мили, добре сте ми дошли, но трябва да знаете, че има български фирми, които правят неща, заслужаващи адмирации“.

Той отбеляза, че важни са не само парите, но и начинът, по който те "влизат" и се управляват.

Няма да се правите на обидени и разсърдени“

По думите на Борисов инвеститорите трябва да са изгодни и на държавата, чийто интерес стои над тях. “Няма да се правите на обидени и разсърдени“, целта на днешната среща “е да установим такъв диалог, че нищо да не изнервя, спира или създава проблем на хората, които искат да работят“, изтъкна той.

Борисов прогнозира, че инвестициите в страната през 2010 г. “само от присъстващите тук“, може да стигнат 2 млрд. евро. Същата оценка направи и министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков, а според анализ на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България сумата ще е около 1.85 млрд. евро, но догодина ще надхвърли 3 млрд. евро.

Според изпълнителния директор на Агенцията за инвестиции Борислав Стефанов, през последните месеци вложенията у нас нарастват след срива от миналата година. Броят на фирмите, които инвестират у нас, е два пъти по-голям от тези, които са избрали да изнесат капитали: "Двадесет фирми са инвестирали над 20 млн. лв. в България за периода от януари до април."

Финансовият министър Симеон Дянков заяви, че невъзстановеният ДДС на бизнеса към днешна дата е 248 млн. лв. За сравнение, към същата дата на миналата година хазната е дължала на бизнеса 400 млн. лв.

България обича инвеститорите, но любовта не е безусловна“

Това послание отправи Трайков към бизнеса, като уточни, че отношенията между държавата и инвеститорите са като в един брачен договор, който трябва да се спазва от двете страни и от време на време да се преглежда. Той посочи, че ведомството му има стратегия за ускорени инвестиции и част от нея е поемането на отговорността за връзките с инвеститорите от един от зам.-министрите във всички ведомства, както и засилване на дейността на Българската агенция за инвестиции (БАИ).

Това ще стане с проактивен план за привличане на чужди инвеститори в страната и налагане на името на България като търговска марка зад граница. Фондове за рискови инвестиции пък ще финансират по-смели проекти.

Трайков коментира, че българската икономика все още продължава да е най-слабо развита като брутен вътрешен продукт на човек от населението и не може да продължи да залага само на евтината работна ръка и на природните ресурси като потенциал за растеж. Иновации, екологични и свързани със здравето технологии ще се водещите за развитието на страната ни, повтори той.

Поглед към Китай

Според него за целта трябва да се акцентира върху връзките на България със страните от Източна Азия. Пред журналисти допълни, че китайски инвеститори проявяват интерес към концесионирането на български летища, които могат да поемат част от износа на Китай в Европа по примера на Унгария, която обслужва 1/3 от вноса на китайски стоки по въздух в ЕС.

Трайков не уточни за кое летище става въпрос, но добави, че МИЕТ възнамерява да привлече китайски инвеститори като партньори и клиенти в български индустриални зони. Българска делегация ще посети Китай през септември, за да уговори параметрите на бъдещото съдружие при управлението на индустриалната зона в Божурище. Ще се търси и привличане на китайски компании като клиенти на зоната, посочи Трайков.

Китайците обаче не проявяват интерес към пристанищата ни, чиито размер и разположение не ги устройвали.

Финансовият министър Симеон Дянков изтъкна, че откакто ГЕРБ пое управлението, България е минала от шесто място на второ по данъчна политика в Европейския съюз. Той обаче призна, че това се дължи на вдигането на данъците от страна на другите европейски държави. Все пак при положение, че съседките ни Турция и Румъния са с по-високи корпоративни данъци и ДДС, България може да се възползва от това и да им открадне потенциални инвеститори, стана ясно от думите на Дянков.

Той обеща, че правителството няма да увеличава данъчната тежест и след приключването на кризата.

Спасението е-правителство

Министърът на регионалното развитие и благоустройството Росен Плевнелиев пък акцентира върху проработването на електронното правителство, защото “милиони човекочасове изтичат във висене по опашки“. За целта ведомството кандидатства с проект за е-правителство на стойност 36 млн. евро пред оперативната програма “Административен капацитет“.

Най-важна е средата за правене на бизнес – инфраструктура, правосъдие, администрация, посочи Плевнелиев.

Правителството подава разнопосочни сигнали

Саша Безуханова, шеф “Публична администрация“ на “Хюлет Пакард“ за Централна и Източна Европа, обаче коментира, че в българското законодателство има сериозни пропуски, тъй като не разглежда като инфраструктура телекомуникациите и образователните центрове. Тя призова за ускоряване на административната реформа и използване на потенциала на страната за привличане на ИТ и енергоспестяващи производства. Безуханова препоръча на правителството да създаде модел за трансфер на ноу-хау в страната и го разкритикува за това, че дава разнопосочни сигнали към инвеститорите.

В темата за инвестициите задочно се включи и българският еврокомисар Кристалина Георгиева, която коментира пред журналисти, че “е много важно в страната да има условия, на които инвеститорите да вярват, което означава да не се правят необмислени и бързи промени“.

Според нея срещата на правителството с бизнеса е възможност кабинетът “да разбере какво куца и какво се очаква от него".

Не трябва да разчитаме у нас да дойдат инвеститорите, само защото България е нискоразходна дестинация, а защото има висококвалифицирана работна сила, прогнозируема регулация и добра инфраструктура, посочи тя.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

117 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. бос
    #119

    че в последната седмица лицето Борисов по-малко стои на екрана в разните програми. Той ли е решил да се скрие разбирайки, че непрекъснатото висене в медиите не му носи позитиви, или се е скрил, защото от ЕС валят заплахи за санкции и освен това има все още скрити за нас, но известни нему данни, че одобрението към нас не е такова с което да се похвали, както само той си знае. както всяко действие и на това ще има отговор, но за съжаление със закъснение.

  2. ,,,,,
    #118

    да си събере приходите

  3. Станимир
    #117

    А НИЕ ЗА КАКВИ ГИ МИСЛЕХМЕ

  4. комунистан
    #116

    АЕЦ Белене. Ха ха! ... Дейба и тъпата държава!

  5. гражданин
    #115

    Този човек дори не може вече да бъде обвинен, че си вярва.

  6. ,,,,,
    #114

    проблем

  7. зевзек
    #113

    А той да не е по-различен?Трупа дългове за строеж на метрото, а София направо е "Разорана целина".Неговият Стуци е захапал всички апетитни обществени поръчки и пердашат през банката на Цветелина.

  8. бакшиш
    #112

    България няма да получи компенсации за блокадата на границата от гръцките фермери през януари, съобщи транспортният министър Александър Цветков, цитиран от “Актуално“.Въпреки че България поиска от ЕК южната ни съседка да възстанови изчислените на 6,5 млн. евро загуби на наши бизнесмени, от Брюксел направили само забележка на Гърция за нарушаването на правилата за свободно движение в ЕС.Оттам обаче отказали България да получи компенсации нито от Атина, нито от бюджета на общността. Според Цветков,

  9. дес
    #111

    мирише ли мирише, както с газта и тн

  10. yankee
    #110

    вече

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.