Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Борисов нападна политиката на Асен Василев със заплахи за вдигане на данъци

8 коментара
Бойко Борисов на конференцията на ЕНП за земеделие в Пловдив. Снимка: БГНЕС

Бойко Борисов намери пореден повод в петък да нападне политиката на финансовия министър в оставка Асен Василев, като този път това се оказаха препоръките на Международния валутен фонд (МВФ) за реформа на данъчната система. Въпреки че в последните месеци преди ротацията Василев започна да намира общ език с Борисов и се сближи със съпредседателя на ДПС Делян Пеевски, през последните седмици, и особено в контекста на ротацията, Борисов и партията му отново поеха офанзивен курс към Василев.

Този път лидерът на ГЕРБ взе за повод поредния пакет препоръки на Международния валутен фонд (МВФ) за реформа в данъчната система с цел увеличаване на приходите в бюджета и намаляване на неравенствата. Основната идея в него е премахването на плоския данък върху доходите и замяната му с прогресивно облагане с цел намаляване на неравенствата.

"Българите да се готвят за вдигане на данъците", каза лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов по време на конференция "Eвропейска сделка за фермерите – визията на Европейската народна партия (ЕНП) за земеделието в Европа" в Пловдив. "МВФ казва, че България трябва да промени данъчната си система, за да осигури повече данъчни постъпления в бюджета", обясни той, и допълни, че препоръката е да се възстанови 20% ДДС за всички сектори, да се премахне плоският 10-процентов данък за физическите лица и да се въведе прогресивна скала на облагане.

"Тежко на следващия министър на финансите, министър-председател и парламент, които трябва да гласуват това, което през главата ни се случи", каза Борисов. Той допълни, че принципът "работиш много - плащаш много, нищо не правиш – получаваш помощи и дарения", е типичен за социализма. "След тези препоръки няма да можем да удържим намалени данъци, защото ако не го гласуваме, няма да може да взимаме заеми", каза лидерът на ГЕРБ.

Всъщност реформата на плоския данък и замяната му с прогресивен се препоръчва от МВФ от години и не е в отговор единствено на курса на политиката на Асен Василев. В началото на 2020 г. лично Кристалина Георгиева като управляващ директор на фонда призова данъците върху доходите на богатите по света да се увеличат като мярка за намаляване на неравенствата. Специално на България пък бе препоръчано да вдигне имуществените данъци (например данък сгради), ако не иска да отменя плоския данък. 
Партията на Борисов обаче категорично отказва дори да води разговор за данъчна реформа. После, през 2022 г. отново бе препоръчано плоският данък върху доходите да се замени от прогресивен.

Другата препоръка на фонда – ставката на ДДС да се върне на 20% за браншовете, които бяха облекчени – например ресторантьорството, е точно толкова към Асен Василев, колкото и към самия Борисов, който лично проби ДДС системата, като прокара лобистката поправка в полза на заведенията, от която само тази година бюджетът ще загуби към 300 млн. лв.

Другото умозаключение на лидера на ГЕРБ за взимането на заеми от МВФ пък граничи с пълната спекулация, защото България не взима заеми от фонда, откакто излезе от финансовата криза в края на 90-те. Препоръките, които се отправят в редовните ежегодни консултации, нямат задължителен характер. А фондът подкрепя финансово само силно закъсали държави, каквато България отдавна не е въпреки по-високите социални разходи в последните години.

Най-малко внимание партиите обръщат на препоръката на фонда по отношение на осигуровките. Допреди години МВФ препоръчваше на България да вдигне максималния осигурителен доход, а сега вече говори направо за премахването му – тоест хората с доход над 3750 лв., които сега не плащат вноски над тази сума, да бъдат обложени. Това би предизвикало бунт в много високотехнологични сектори у нас, които работят на светло. В същото време политиците не смеят да подхванат темата с осигуровките и пенсионната система, защото там проблемите с дефицитите са драматични и никой не желае да ги решава.  

Василев: Няма да вдигаме данъците 

"МВФ говорят за вдигане на данъците в последните 20 години. Нямаме намерение да вдигаме данъците", отговори лаконично в петък следобед финансовият министър Асен Василев.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Deus Vult
    #8

    "Василев: Няма да вдигаме данъците" Това вече сме го чували.

  2. Deus Vult
    #7
    Отговор на коментар #5

    Ако не спестявате, значи 20% от доходите ви отиват в бюджета като ДДС. Но това е косвен данък. Има и още пряка данъчна тежест, около 33%. До тук станаха 53% от дохода. Имаме още акцизи. Тяхното отражение е около 11%. Значи 64% от дохода се прибира от държавата, под формата на данъци. Съществуват още местни данъци и такси, които бяха увеличени наскоро. Та да питам уважаема Боряна. След като на Вас не Ви стигат 64% - 65% от дохода на хората, колко биха Ви удовлетворили? 70%, 80%? Да ги направим направо 100%, какво ще кажете?

  3. Отбелязвам
    #6

    Но и трябва да се намалят заплатите в Съдебната с-ма. Не може да получават по 5-8 000 лв месечна заплата плюс още няколко хиляди като премии, при положение, че не работят в интерес на данъкоплатците, а пазят беззаконието и кражбите на милиарди от нашите джобове.

  4. boriana
    #5

    Данъците трябва да се вдигнат. Особено месните. Това е безспорно. Осигуровките също. Ако това не се направи резултатът ще против всеки работещ, всеки пенсионер и целия народ.

  5. Honest John
    #4

    България е на кръстопът. Трябва да избере дали да стане като Гърция или като Турция. Данъците ще ги вдигнат, знае се, но се мълчи. В Гърция е както следва: До 10к - 9% До 20к - 22% До 30к - 28% До 40к - 36% Над 40к - 44% Нали не си мислите, че ще приемем Еврото и ще имаме плосък данък, 9% за алибеговчетата и 60% сива икономика? Да се готвят ипотекарите! При тях ще има изненада от 2.5% на 4-6%.

  6. Отбелязвам
    #3

    Чекмеджето изпразни ли се?

  7. Баче Колю
    #2

    Ма да бе, защо не отидем на едни избори? Бою печели, заедно с ДПС вземат властта. Следва вдигане на данаците, виновен Асен Василев, не ни приемат в еврозоната, виновен Асен Василев, Шенген през крив макарон, виновен Асен Василев, суша, виновен познайте кой и т.н. Бою 10 години оправяше наследството от БСП, сега е готов още 10 години да оправя наследството от Асен Василев. Ай чиститу...

  8. Keyser Söze
    #1

    "Българите да се готвят за вдигане на данъците", олигарсите на са българи, баце, а путински слуги.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.