Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Борисов: Натискът на Русия не е срещу Гърция и Турция, а само срещу България

Премиерът се оплака на Могерини за българските загуби от европейската политика към Москва

8 коментара
Борисов и Могерини, сн. Правителствена информационна служба.

"Натискът на Русия не е срещу Гърция и Турция, а е само срещу България". Това заяви премиерът Бойко Борисов по време на годишната среща на министъра на външните работи с посланиците на България, в която участва и върховният представител на Европейския съюз по външните работи Федерика Могерини.

Той заяви, че България се очертава като един от най-лоялните и дисциплинирани членове на ЕС и на НАТО и фактор на стабилност в региона, но понася загуби от европейската политика.

Борисов обясни, че България, спазвайки общата воля и политика на ЕС, е спряла огромните енергийни проекти на Русия.

"За нефтопровода Бургас - Александруполис имахме мотив, че е опасен за нашия туризъм. Приехме, че скъпата ядрена централа в Белене би създала проблем и е неефективен за нас проект, а в същото време тези реактори отидоха в нашите съседи в НАТО - в Турция. Проблем е да обясним на нашите граждани, че тези реактори са лоши за нас, а за Турция не са", каза Борисов.

По думите му същото се отнася и за газопровода "Южен поток".

"За нас той е проблем, но не е за Гърция и за Турция. България, проявявайки дисциплина излиза пряко срещу Русия. Не случайно руският президента Владимир Путин каза от Турция, че България ще загуби", отбеляза Борисов.

Могерини: Трябва по-силно добросъседство

Федерика Могерини от своя страна посочи, че е нужна по-силна политика за добросъседство.

"Споменът от последствията от конфликтите са много ясни в Европа, особено в Западните Балкани", посочи Могерини.

По думите ѝ на Европейския съюз са необходими последователност и доверие.

"Забравяме понякога, че споделяме не само общи принципи и ценности, а и същите дългосрочни интереси. Най-добрият начин да служим на националните си интереси е да инвестираме в единството", каза Могерини.

Тя коментира още, че в момента България се намира на кръстопът заради географското си положение и предизвикателствата, пред които е изправена.

Това не са предизвикателства на страната, а на Европа, каза тя.

Борисов допълни, че е важно България да бъде фактор на стабилност и на компромис в региона

"Знаем колко трудно се прави правителство в съседна Турция, знаем, че отвъд Черно море са Крим и Русия, че в Македония и в Босна и Херцеговина проблемите не са малко. Да не говорим за Гърция, където Европейският съюз се занимава от години и не знам дали е намерено правилното решение. Пред Европейската комисия и пред Народното събрание се мотивирах, че не искам ние да сме единствената пречка братския гръцки народ да не получи пари от спасителния за страната план", коментира Борисов.

"Бежанската вълна изиска солидарност"

По рано двамата с Могерини имаха отделна среща, по време на която обсъдили миграционния натиск и ситуацията в Гърция.

"България е сред най-засегнатите държави от миграционния натиск и в условията на увеличения поток доказваме, че надеждно охраняваме външната граница на ЕС", заявил Борисов, цитиран от пресслужбата на Министерския съвет.

По думите на премиера присъединяването на България и Румъния към Шенгенското пространство ще е ясен сигнал за единство на ЕС в борбата срещу тероризма и нелегалната миграция.

По-късно Могерини се срещна и с президента Росен Плевнелиев.

 

"За разрешаването на проблемите, породени от бежанската вълна трябва да покажем единство и солидарност“, заявила Федерика Могерини по време на срещата.

 

Пред Федерика Могерини Плевнелиев е представил усилията за преодоляване на зависимостта на България от един доставчик на енергийни ресурси и нарастващата политическа подкрепа за интеграцията на енергийните пазари в региона, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.

 

"До края на годината се очаква пазарът на електроенергия в България да бъде напълно либерализиран. България е силен поддръжник на изграждането на регионална енергийна борса, която ще осигури конкурентни цени на енергията за потребителите. България също така приветства усилията на Европейската комисия в посока по-добра свързаност на пазарите на природен газ в Централна и Югоизточна Европа и за диверсификацията на източниците и маршрутите за доставка на природен газ", обяснил Плевнелиев.

Каналите за комуникация с Русия остават въпреки кризата

Външният министър Даниел Митов посочи от своя страна, че присъединяването на България към еврозоната остава приоритет и за пореден път отбеляза, че България е изпълнила техническите изисквания за членство в Шенгенското пространство, но все още не е приета.

Той коментира, че българската външна политика е изправена пред предизвикателства заради кризата в Украйна.

"На страната на свободата, демокрацията и правата на човека сме. Трябва да пазим каналите за комуникация и сътрудничество с Русия. За конфликта в Източна Украйна - всички се надяваме, че договореностите от Минск ще бъдат спазени и ще доведат до суверенитета на страната", добави Митов.

Той каза още, че очаква с нетърпение приемането на държавите от Западните Балкани в ЕС.

 

"EС няма да бъде цялостен и завършен без нашите съседи и приятели. Разбира се, има дълъг път, който трябва да се извърви, ние минахме по този път и знам колко е труден и колко е болезнен понякога, когато става въпрос за тежи и непопулярни реформи", каза Митов.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Проданов
    #8

    Бойко тиквата се усети ,че идват избори и трябва да се спасява вътрешния имидж.Тези неща обаче трябва да се говорят там където им е мястото - в ЕС и то много по често и на висок глас.Показателно е какво отговори Могерини -обши приказки и нито дума по казаното от Борисов.С други думи България за нея е "деветата дупка на кавала.

  2. Kiril Kovatchev
    #7

    Бойкомир умра да се изкара най-голямата жертва което не му отива на впечатляващата маса живо тегло. Ако е вярно че Русия епо-агресивна към нас отколкото към съседеите ни, то е именно заради Борисов който им дава смесесени сигнали че хем му се иска хем не му стиска.

  3. Васил Митов
    #6

    До Емил Станоев. Да, ама реакторът от САЩ е съвсем ново поколение със значително увеличено ниво на безопасност.

  4. BLM
    #5

    Отговор на №2. Ами нали трябва да се напълнят партийните каси на БКП/БСП, АБВ, Атака и вся остальная свлч. Плюс много лични сметки, разбира се.

  5. Емил Станоев
    #4

    ДО некой си - Borisov ...... Каде видя тройни цени ?? Белене 12 -13 милиарда /евро/ за 2 реактора За Турция цената е много по-голяма./ провери/. А за 1 Реактор от САЩ искаха 15 милиарда и то долара. Газопровода отваряше 2000 работни места и т.н .Та стига с това бръщолевене от такива като теб

  6. Емил Станоев
    #3

    Как си признава тиквата че те са спрели всички полезни проекти за България, с плахата надежда да получи потупване по рамото. А това че България губи защо не иска компенсации ?? Но преди всичко компенсации се искат преди да бъде спряно каквото и да е . А не след това . Ето го отговора на ЕС за спрените проекти : Могерини: Трябва по-силно добросъседство. Един вид бъдете добри съседи и ще вземете Газ от Гърция а Ток от Турция .

  7. Borisov
    #2

    слугата на Путин -Боко Тиквата пак се прави на луд - "За нас това е проблем, но не е за Гърция и за Турция" ,ами проблем са защото в България руските проекти са на тройни цени.

  8. Коментарът е изтрит в 20:24 на 30 май 2018 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.