Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Браковете в България драстично са намалели, страната води в ЕС по извънбрачни деца

2 коментара
Браковете в България драстично са намалели, страната води в ЕС по извънбрачни деца

Близо три пъти е спаднал броят на браковете у нас за последните 55 години, отчита анализ на Евростат за браковете и разводите в ЕС.

Ако през 1960 г. у нас са се падали по 9 брака на 1000 души, то през 2013 г. те са спаднали до 3 брака на 1000 души, сочи европейската статистика.

Според данните на НСИ, цитирани от БТА, през 2013 г. у нас е имало малко над 21 000 брака и 10 908 развода.

На челно място сме също и по брой на родените извънбрачни деца в ЕС - 59.1 на сто от всички живородени деца. По данни на националната статистика през миналата година у нас са се родили малко над 67 000 деца, като 27 000 са били от семейства в брак, а останалите 40 000 са били извънбрачни.

Анализът на Евростат сочи най-висок коефициент на бракове на 1000 души в Литва - 6.9 брака, Кипър - 6.4 брака и Малта - 6.1 брака.

В дъното по брой на сключените бракове, освен България, са Словения и Португалия - по 3 брака на 1000 души, както и Люксембург, и Италия - 3.2 брака на 1000 души.

Най-висок е делът на разводите в Дания, Литва и Латвия - по 3,4 на 1000 души. За България този показател е 1.5 на хиляда души.

Като цяло в ЕС през този период е имало около 2 милиона сключени брака и около 980 хиляди развода.

Освен в България висок коефициент на извънбрачни деца е отбелязан още в Естония и Словения - 58 на сто от всички раждания, Франция - 56 на сто, Швеция - 54 на сто и Белгия - 52 на сто. 

Най-нисък е процентът на извънбрачните раждания в Гърция - 7 на сто и Хърватия - 16 на сто.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Борето от София
    #2

    Първо, нека все пак се разберем, че демографският показател "разводи" се изчислява като процент от браковете, а не като абсолютен брой на определен абсолютен брой хора (например като 2 на 1000 души). Щото едното определя другото, нали ;)

    Второ, проблемът с малкото бракове е нещо малко по-сложно от сухата статистика. От една страна това показва по-малко развитие на нацията. От друга страна показва по-безотговорно отглеждане на децата. Нали се сещате, че в семейство без брак най-малкото не е ясно

  2. анита хегерланд
    #1

    Много естествено - при 20-30% безработица сред младите хора, те няма как да сключват брак, но разбира се това не означава, че се лишават от секс. Тази практика започва още в гимназията: по купони, дискотеки, дори в тоалетните, работят за доброто прекарване "Веднъж съм млад и секси".

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.