Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

БСП и ДПС: Идеите на НДСВ за децентрализация са само една PR-кампания

2 коментара

Промените в конституцията, свързани с финансовата децентрализация, създават сериозен риск за държавните финанси, коментираха за Mediapool експерти от БСП и ДПС.

Измененията, които се предлагат от НДСВ и получиха подкрепата на БСП и ДПС, предвиждат да се позволи на общините сами да определят размера на местните данъци, които събират в рамки, заложени в закон.

От тройната коалиция обаче признават, че имат готов текст само за изменението в конституцията, но няма дори концепция за измененията в свързаните с това закони – за устройството на държавния бюджет, за общинските бюджети, за местните данъци и такси. Такава промяна не е предвидена и в измененията на Закона за местното самоуправление и местната администрация (ЗМСМА), които предстои да се приемат до дни на второ четене в пленарната зала.

Според представителите на БСП и ДПС, от НДСВ предлагат изменението само като PR-кампания заради предстоящите след година местни избори. Неофициално представители на две от партиите в коалицията коментират, че царската формация има само двама кметове и се надява така да спечели по-голяма популярност.

Става дума за сериозно неразбиране на темата и огромна доза популизъм, смятат от БСП и ДПС – партиите с най-много кметове и общински съветници в страната.

Още след заседание на Изпълнителното бюро на БСП във вторник стана ясно, че предстои да се готви изцяло нов закон за общинските бюджети. От левицата обаче признаха, че все още няма идея за конкретните процедури за контрол над общините.

Това е особено сериозен проблем с много рискове, признаха пред Mediapool членът на ИБ Кирил Желев и зам.-председателят на ДПС Йордан Цонев, и двамата експерти по бюджетните въпроси. И двамата допълниха, че все още управляващите нямат ясно виждане по въпросите, свързани с изменението на конституцията.

Според Кирил Желев най-вероятно ще се търси някакъв вариант за “финансов борд” над общините, както и че държавата ще трябва да подпомага бедните селища без развита икономика.

Експертната оценка е, че само около една трета от всичките 264 общини не са заплашени от фалит при децентрализация на финансите. Държавата обаче не може да си позволи фалит на общини. На практика нито община, нито ВиК дружество могат да фалират, тъй като те предлагат жизнено важни услуги за населението. Тази възможност не се предвижда в нито един от българските закони и затова точно такива системи са най-рискови за бюджета на държавата, смятат още специалистите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Сава
    #2

    Експерти от БКП и ДПС? Къде ги намерихте, бе? В тютюневите ниви ли?

  2. Една българка
    #1

    НДСВ не децентрализира докато управляваше, а сега са се разбързали. За какво ли точно сега?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.