Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

БСП не възразява небойни части да се включат в мисията в Афганистан

0 коментара

Как ще коментирате поканата към България да се включи в мироопазващата мисия на ООН в Афганистан. Поканата дойде от Великобритания и нашето участие трябва да стане факт някъде до средата на февруари?

Първо бих казал, че това показва важността на България все пак за международната антитерористична коалиция. Оценявам положително самият факт, че България е поканена. Но самото съдържание на поканата ми е трудно да коментирам, защото все още не знаем точно какви параметри има тази покана. По принцип не можем да възразим на евентуално участие на български формирования, но ако те са небойни - поне това е моята лична позиция, тя не е обсъждана на този етап. България не може да бяга от едно такова участие, от една страна защото има широко съгласие, че страната трябва да бъде част от антитерористичната коалиция - такива решения имаше и на последния наш конгрес. От друга страна България е член на Съвета за сигурност на ООН, макар и непостоянен, още един важен ангажимент. Пак подчертавам, не бихме възразили срещу участие на небойни формирования.

Защо само небойни?

Казвам това принципно, докато не знаем още за какво точно става въпрос в поканата. Не изключвам напълно възможността ние да се съгласим на участие и на бойни формирования, но вече за едно такова становище е необходимо да знаем какво точно се иска от нас.

Вие да не би да сте пацифист?

Аз лично по принцип съм пацифист. В това не виждам нищо лошо, но разбира се, това няма нищо общо с политическата позиция на партията. Просто трябва, все пак, всяка една покана за участие на наши бойни формирования, ако има такава, да бъде внимателно анализирана. Защото не е все едно къде изпращаме нашите български момчета.

Ако възникне конфликт между Вашата лична позиция и тази на партията?

Твърде рано е да се предполага нещо подобно. Разбира се, позицията на партията е едно колективно решение, в края на краищата, или на бюрото, или на Висшия съвет, там се сблъскват становища и това, което се реши от мнозинството, това ще бъде и позицията на партията.

Трябва ли България предварително да изразява своята позиция за готовност за участие в подобни мисии, а не да чака покани от ООН или пък от НАТО?

Мисля, че ние по принцип сме изразили такава готовност, но ми се струва, че страна като нашата не е нужно излишно да се натиска в една такава ситуация. Струва ми се по-разумният подход е този, получавайки съответната покана за конкретно участие, ние да вземем становище по нея - да я одобрим или да я отхвърлим.

Право на всяка една страна е да прецени по какъв начин ще действа в такава ситуация. Мисля, че нашият вариант е правилният.

Как ще коментирате изказването на американският посланик в Братислава, че ако Мечиар застане начело на Словакия, страната да забрави за членство в НАТО и ЕС. Как това кореспондира с българската ситуация, нали господин Първанов стана президент?

В никакъв случай не бива да се правят аналогии между Мечиар и Георги Първанов. Георги Първанов е доказал, че е проевропейски, проевроатлантически ориентиран политик, реформатор. В своята дейност е доказал привързаността си към демократичните принципи, така че по никакъв начин фактът, че Първанов е президент, няма да попречи на България. Случаят с Мечиар е малко по-различен, за това вероятно чуждестранни дипломати са си позволили подобни изказвания.

Как оценявате действията на трибунала в Хага и справедлив ли е процесът срещу Милошевич?

Не се наемам да коментирам. Аз самият не следя от близо процеса и предполагам, че трябва да питате наши правозащитни организации. Но информациите от пресата показват, че това е един справедлив процес.

Т.е. това е справедлив процес и за БСП?

Тъй като нямаме специално решение по въпроса дали това е справедлив процес или не е, не бих ангажирал цялата БСП, но като човек, който отговаря за международната дейност, аз лично смятам, че това е процес, който отговаря на международноправните норми.

Какво се е променило в НАТО, че през 1999 година за БСП пактът не беше гарант за националната сигурност, а сега вече е гарант, както г-н Станишев каза на конгреса?

Не си спомням такова директно становище на нашата партия, че НАТО не може да бъде гарант на националната сигурност на България. Дори по време на военната кампания не е имало такива позиции, имам предвид военната кампания на НАТО срещу Югославия Но през 1999 година НАТО участваше в една военна кампания, която като цяло нашата партия и бих казал по-голямата част от хората в България, не одобряваха. И ние като отговорни хора и като отговорна партия считахме тогава, че трябва да изразим своето несъгласие с тази кампания. Друг е въпросът, че НАТО като организация доказа с действията си, че може да бъде гарант на сигурността в Европа, включително и на сигурността на България.

Според Вас България попадна ли в "Балканското гето" след Лаакен - изразът гето е на Сергей Станишев, казан на последната сесия на 44 конгрес на БСП?

Мисля, че той в съвсем друг смисъл го използва - изрази такива съмнения, че е възможно да попадне в "Балканско гето". Аз не мисля, че решенията от Лаакен са толкова негативни за страната. Разбира се, всеки от нас би могъл да очаква повече, но очевидно усилията ни през последните години не са били достатъчно ефективни и трябва да си дадем реална оценка, какво представлява страната и до къде сме стигнали в усилията си за членство в ЕС. Аз самият, а и всички българи, искаме да видим по-конкретни ангажименти от страна на ЕС към България, включително чрез конкретни дати и срокове. Лично мен, това ме притеснява, но в никакъв случай не мога да кажа, че ЕС ни е отписал с решенията от Лаакен. Даже напротив, там се говори, че ще има конкретна помощ за наваксване на нашето изоставане, имам предвид на България и на Румъния. Въпросът е сега, по какъв начин управляващите ще договорят тази конкретна помощ. Мисля, че трябва да бъдем малко по-активни в тази посока.

Вие как виждате Николай Слатински като съветник на президента Първанов?

Аз лично смятам, че Николай Слатински е един добър специалист, доколкото познавам неговата дейност. Признавам правото на Георги Първанов да подбере екип, какъвто смята, че ще му бъде най-полезен и вярвам, че той е направил добра преценка, че Слатински ще бъде един добър съветник.

Не Ви притеснява, че си е променял вижданията през времето?

Не ме притеснява това, че в президентството ще работят хора, които не са пряко свързани със социалистическата партия и това е напълно естествено. Ние признаваме правото на Първанов като президент на всички българи, да покани в екипа си специалисти, независимо с коя част от политическия спектър те са свързани.

Сдружението "Защита" близко ли е до БСП ?

По някакъв начин е близко, в смисъл такъв, че има някакви контакти между БСП и това сдружение. Но те ми се струва, че са по-скоро на не толкова на официално равнище - честно казано не мога да Ви дам отговор на този въпрос.

Питам, защото те по определен начин изразяват антинатовски позиции?

По принцип не виждам нищо лошо в това, когато някоя организация има свои позиции, да си ги изразява. В нашите контакти вероятни има и други организации, с които контактуваме и които нямат пронатовска позиция. По-важно е каква е позицията на БСП. А тя като партия изразява позиция "за" членството на България в НАТО, и това стана много ясно и преди парламентарните избори в нашата предизборна платформа, и на президентските избори, където нашият кандидат Георги Първанов защитаваше тази позиция. БСП по никакъв начин не може да бъде ангажирана с членовете на "Защита" или със самата "Защита". Николай Слатински е професионалист и за мен няма значение, от коя точно организация той идва. Позициите, които той изразява в тази област, за мен лично, са напълно приемливи.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.