Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България - страна с хубав бюджет и мизерни заплати

54 коментара
България - страна с хубав бюджет и мизерни заплати

Имиджът на България в чужбина не се е променил съществено, макар че от пет години насам страната е в ЕС, констатира германският журналист Маркус Фрюауф в обширна статия, публикувана на страниците на в. "Франкфуртер Алгемайне Цайтунг" (ФАЦ), цитиран в сряда от Дойче веле.

Авторът изброява добре познатите слаби места: корупция, проблеми в правораздаването и неефективна публична администрация. Съществени промени и подобрения не се случиха и след 2009 година, когато на власт дойде Бойко Борисов, макар че премиерът обича да представя страната си като отличник по бюджетна дисциплина. Иначе балканската страна има най-ниските данъчни ставки, както и най-ниските заплати в ЕС. А с държавен дълг от 16% и бюджетен дефицит от 2,5% от БВП България може да се похвали с един от най-добрите бюджети в ЕС.

Затова пък финансовото поведение на длъжниците сред българските държавни предприятия не може да се нарече образцово, пише Маркус Фрюауф и припомня историята около германските мотриси за БДЖ, които бяха доставени от Сименс. Българските железници прекратиха обслужването на задълженията си (за повече от 100 милиона евро) към германската IPEX-Bank, финансирала покупката на 25-те мотриси, поради което банката си ги поиска обратно.

Междувременно премиерът Борисов увери германското правителство, че дълговете на България щели да бъдат погасени. "Цялата история онагледява доста хаотичните действия на публичната администрация", заключава авторът и добавя: "При това покупката на мотрисите беше одобрена от Министерския съвет, а правителството беше обещало подкрепа при връщането на задълженията."

В статията на ФАЦ е цитиран председателят на Управителния съвет на Софарма и президент на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) Огнян Донев, който изразява недоволство от липсата на реформи в пенсионното дело, здравеопазването и правосъдието. Други представители на бизнеса говорят и за нерешения проблем с корупцията: те разказват за общини, които обявявали търгове за определени поръчки, явно очаквайки да получат от кандидатите в знак на "благодарност" служебен автомобил или поне лаптоп.

А според Камен Колчев - от инвестиционна компания "Елана" - в правораздаването продължавало да има подкупност, но корупцията все пак не била основният проблем. Според него предишните три правителства са пропуснали да положат грижи за модернизирането на публичната администрация.

За чуждестранните инвеститори, включително и германските, България има едно ясно предимство пред останалите си конкуренти в региона: ниските заплати и надници. Никола Треан, генерален директор на медодобивния комбинат "Аурубис България", който с годишен оборот от 1,5 милиарда евро е второто по значимост предприятие в страната, твърди, че България е в момента "най-стабилното място за бизнес в Югоизточна Европа".

А по думите на Андреас Шефер, заместник-управител на Германо-българската търговско-индустриална камара, представените в България около 1 000 германски фирми са силно впечатлени от ангажимента на българските си служители. Големи проблеми им създавали обаче контактите с държавните институции, както и инфраструктурата в железопътния и водния транспорт, която била отчасти катастрофална.

Доста колебливо се държали и финансовите власти, когато им се налагало да връщат вече внесен данък оборот. При големите фирми тези суми възлизат нерядко на няколко милиона евро, уточнява Шефер.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

54 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #54

    От Ала Иванова:
    Боже, прости им, те не са виновни, че не разбират.
    Подкрепям № 38.
    Не мога да разбера само какво общо имат мотрисите на Сименс с тази статия. В тази статия се говори за общи проблеми, не за тази поредна българска глупост с мотрисите, които не знам кой и решил, че може да не плаща. Това е договор и там е ясно, кой какво купува и какво доставя и какво плаща. Ако нашите специалисти са недомислили или са се оставили да ги курумпира "Сименс" проблемът е друг.
    Що се отнася до Пиночет:

  2. Анонимен
    #53

    do 52: Остава и глупците да разберат каква е политиката на руския енергиен монополист. Първо, да не допусне диверсификация на всяка цена. Второ, когато съберем сили да тръгнем напред, да ни задуши с високи цени

  3. Анонимен
    #52

    Gen. Augusto Pinochet: А защо германските банки са отпуснали заем на БДЖ и правителството на Станишев след като толкова добре се е знаело в Германия, че в България нещата са толкова зле? А що се отнася до Саркози и Меркел, те са точно толкова големи некадърници колкото е и Обама с тази разлика, че Обама в Америка е считан за левичар, а ония двамата в Европа се наричат консерватори. Пълна скръб са и тримата като си помисля какви политици имаше Европа- Маргарет Татчър и Хелмут Кол и как те работеха

  4. Анонимен
    #51

    Остава и глупците да разберат каква е политиката на руския енергиен монополист. Първо, да не допусне диверсификация на всяка цена. Второ, когато съберем сили да тръгнем напред, да ни задуши с високи цени.

  5. Анонимен
    #50

    до 4 Бантустанец, винаги в мизерия ще живееш, защото си въобразяваш, че с труд и пот ще просперираш.

  6. Анонимен
    #49

    Др. Тодар Живков от Медиапул досега каквото е казал, все така е излизало.

  7. Анонимен
    #48

    Така, ако поискам да нарека дрогара Тодар Живков хлеб ар ка, Вие ме снкцьонирате. Не е справедливо!

  8. Анонимен
    #47

    Медиапул, оправете си цензуриращата програма. Х Л Е Б А Р К А не е цинизъм, а насекомо. Всяка дума съдържаща буквите А, Б, и Е в определена подредба я цензурирате. Засрамете се!

  9. Анонимен
    #46

    другара Тодар Живков
    В превода са пропуснати неколко абзаца досежно причините за стабилността на българската валута:
    „Българската народна банка (БНБ) разглежда като дирек на стабилността дългогодишното обвързване на местната валута с еврото.
    "Фиксираният валутен курс възстанови доверието в българската икономика", казва Ивайло Николов, политически съветник на управителя на централната банка Иван Искров.
    Фиксираният валутен курс гарантира на България чуждестранни валутни резерви, които в края на 2011

  10. Анонимен
    #45

    другара Тодар Живков
    Големо достойнство на превода е, че не е пропуснато изказването на президента Никола Треан на германското предприятие Арубис у нас, че не само че не е избегал от България, въпреки „отлива” на чуждестранни инвестиции, но и че прави годишен оборот от 1,5 млрд. евро, защото „България е най-стабилното място в Югоизточна Европа”.
    Маркус обаче е казал и нещо друго:
    „Голям дял от годишното му производство е за Турция, която Треан нарича "Европейския Китай".
    "Ние сме много близо до

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.