Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България 54-та в класацията за глобалната конкурентоспособност

Шеста поредна година начело е Швейцария

4 коментара
България 54-та в класацията за глобалната конкурентоспособност

В доклад за глобалната конкурентоспособност - The Global Competitiveness Report 2014 - 2015 на Световния икономически форум, България достига до 54-та позиция сред 144 страни със стойност на индекса 4.37, съобщи Центърът за за икономическо развитие, който е партньор в България на организацията.

С този резултат България изпреварва няколко държави от ЕС - Румъния /59-та позиция/, Унгария /60/, Словения /70/, Словакия /75/, Хърватска /77/, Гърция /81/.

Трета поредна година България подобрява позициите си по отношение на националната конкурентоспособност. През 2011 г. тя е била на 74-то място в общата класация, през 2012 г. - заема 62-ро място, а през миналата година е 57-ма.

За отбелязване е все пак, че миналата година обхванатите от анализа икономики са били повече – 148.


Глобалният индекс е разделен в три класации - базисни предпоставки; ефективност на икономиката и иновативност на икономиката.

България има относително най-добри позиции по отношение ефективност на икономиката, който включва: висше образование и квалификация, ефективност на стоковите пазари, ефективност на пазара на труда, развитие на финансовите пазари, технологична готовност, размер на пазара. Тук позицията на България е 52-ра.

В класацията за базисни предпоставки, включващ институции, инфраструктура, макроикономическа стабилност, здравеопазване и начално образование, стойността е 4.71, а позицията - 59-та.

Най-негативни са резултатите в класацията за иновативност на икономиката с фактори иновации и зрелост на бизнеса - 3.27 пункта и 106-то място.

По отношение на макроикономическата стабилност през миналата година България е била на 30-то място, но сега отстъпва до 36-то. Това обаче продължава да бъде най-благоприятният резултат в сравнение с всички останали фактори. Позициите са свързани с добрите показатели за държавния дълг /17.6 на сто като процент от БВП/; ниския бюджетен дефицит /1.9 на сто/; нивото на националните спестявания /23.2 на сто от БВП/, ниската инфлация (0.4 на сто).

Другият фактор, който придвижва страната напред, е технологичната готовност. През миналата година България е била на 44-то място, сега е 41-ва. Тук са включени няколко количествени индикатора, които имат много добри стойности. Това са: индивидуални интернет потребители /53.1 на сто от населението/; брой абонати на широколентов интернет /19 на 100 души и 39-то място/; висока скорост на интернет, брой мобилни абонати /58.3 на 100 души от населението/.

Обезпокоителни са резултатите по отношение на институциите и в тази област страната ни отстъпва от 107-мо на 112-то място. Негативни са данните за съдебната система и нейната независимост - 126-то място, фаворизиране на определени фирми при взимане на правителствени решения - 134-то място, ниско обществено доверие в политиците - 130-та позиция, липса на прозрачност на правителствените решения - 124-то място, бюрократична тежест - 102-ро място.

Подобряването на работата на институциите трябва да бъде основен приоритет за правителствата, се посочва в доклада и се препоръчва бързото въвеждане на електронното правителство и много по-голяма прозрачност, реален диалог с гражданското общество и бизнеса, дискусии и съвместно решаване на проблемите.

България продължава да отстъпва и по фактора пазар на труда - сега е 67-ма след 61-во място през миналата година. В документа се отчитат сериозните проблеми, свързани с високата безработица, ниската производителност на труда, подценяването на професионалния мениджмънт, липсата на сътрудничество между работодатели и служители. Най-слабо оценени са възможностите на страната да привлича и задържа талантливи млади хора - 142-ро място. Друг слаб индикатор е използването на професионален мениджмънт - 113-то място.

В доклада се посочва, че по капацитет за иновации сме на 108-мо място, в сътрудничеството между университетите и бизнеса - 113-то място; разходи на бизнеса за изследвания и иновации ни отреждат - 100-но място. В България все още слабо развити са клъстерите /страната е на 129-то място/. Естеството на българските конкурентни предимства произтича преди всичко от евтината работна ръка, а не от иновации и диверсификация на продуктите, се казва в документа.

Основните трудности за предприемачите в България според доклада са: разпространение на корупционни практики, неефективна държавна администрация и затруднен достъп до финансиране. През последната година сред основните бариери за бизнеса се появяват и политическата и правителствената нестабилност. Проблем остава и липсата на квалифицирана работна ръка.

Швейцария води за 6-та поредна година, 6 страни от ЕС в десетката


Най-конкурентоспособната икономика в световен мащаб е тази на Швейцария, следвана от Сингапур, САЩ, Финландия и Германия, сочи годишният доклад за глобалната конкурентоспособност на Световния икономически форум.

Успехът на швейцарската икономика, която е на първо място за шеста поредна година, се дължи на нейната ефективност, иновациите и макроикономическата стабилност. Швейцария обаче среща трудности при намирането на квалифицирани работници.

Едни и същи десет държави заемът първите десет места в глобалната класация за конкурентоспособност за трета година поред, сочи докладът на Световния икономически форум. В първата десетка на най-конкурентоспособните страни са още Япония, Хонконг, Холандия, Великобритания и Швеция.

От страните, които се присъединиха към ЕС през 2004 г. най-добре позиционирана е Естония - на 29-то място. Други страни от ЕС като Румъния, Португалия и Латвия са подобрили позициите си. Същото се отнася и за Гърция, която от 91 се е придвижила на 81 място в световната класация. "Това показва, че приложените реформи са дали резултат", коментира докладът.

Китай се е изкачил с една позиция нагоре до 28-мо място, а Русия с цели 11 до 53-то място. Индия се е сринала с 11 позиции надолу до 71-во място и вече е най-слабо конкурентоспособна икономика в групата на бързоразвиващите се страни БРИКС. Бразилия е на 57-мо място.

На последна позиция в класацията тази година е Гвинея.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 21:19 на 25 май 2018 от автора.
    #4
  2. Kiril Kovatchev
    #3

    Насила хубост не става. Една балканска страна може да е член на европейския клуб и пак да си кара по балкански. Жалко наистина че Балканите са синоним на изостаналост и простотия. Явно има значени че Балканите са били част от Османската Империя а някои части и от Савецката Империя. За това и не е изненада че балканските страни се класират както Турция и Русия. Колко още десетилетия ще отнеме на Бaлканите да се оттърсят от турско-руското си наследство?

  3. Коментарът е изтрит в 22:10 на 3 септември 2014 от автора.
    #2
  4. Явор от Германия Костовист
    #1

    А стига бе, Русия e с едно място пред нас!?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.