Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България да почисти от корупция съдебната си система

31 коментара
България да почисти от корупция съдебната си система

Холандия не е променила позицията си за присъединяването на България към Шенгенското пространство, като продължава да настоява за траен прогрес в борбата с корупцията и организираната престъпност и го обвързва с резултатите от летния доклад на ЕК по мониторинговия механизъм в областта на правосъдието и вътрешните работи. Това стана ясно от думите на посланика на Холандия в България Карел ван Кестерен пред Дойче веле.

"Шенгенското членство на България изисква очистване от корупцията и сигурност в съдебната система. В противен случай решението ни за подкрепата му би било рисковано", заяви дипломатът.

Той посочи, че Холандия оценява високо техническата готовност на България за членство, но само тя не е достатъчна.

Холандия заедно с Германия, Франция и други страни обявиха, че ще блокират присъединяването на София и Букурещ в Шенген, докато те не постигнат резултати в борбата с корупцията и организираната престъпност. В рамките на посещението си в България по-рано този месец министърът по европейските въпроси и международното сътрудничество на Холандия Бен Кнапе не обяви промяна в тази позиция.

"Бен Кнапен отбеляза, че техниката няма никакво значение, ако след подадената му банкнота от 100 евро операторът просто си извърне главата настрана и даде път на пълния с нелегални емигранти камион да премине на българска територия. Ето защо Нидерландия държи на обвързването на шенгенските технически критерии с постигането на критериите, заложени в мониторинга на Европейската комисия върху правосъдието и вътрешния ред на България", посочи посланик Ван Кестерен.

Българските власти настояват страната да бъде приета в Шенген до края на годината и не приемат обвързването на членството с политически критерии. Унгарският премиер Виктор Орбан, чиято страна в момента председателства ЕС, заяви наскоро, че в съюза няма никаква политическа подкрепа за членството на двете страни, а решението се взима с пълен консенсус.

"Прочетох изказването за българската правосъдна система, направено от моя колега германския посланик в София. Според него българското правосъдие дели клиентите си на обикновени граждани и на недосегаеми. Ако се върна към примера за подкупния граничен служител и приема, че той е уличен и задържан, след като е получил подкуп, че той ще бъде също обвинен и ще се озове зад решетките. . . вместо да се случи обичайното освобождаване от ареста заради глупостите и грешките на съдебната ви система. Ето защо, преди да вземем решение за влизането на България в Шенген, трябва да сме сигурни в нейната съдебна система. И точно заради това очакваме доклада на еврокомисията през юли", коментира посланик Ван Кестерен.

С коментара си, че българското правосъдие дели своите клиенти на обикновени граждани и недосегаеми посланикът на Германия у нас Матиас Хьопфнер на практика повтори тезата на американския посланик Джеймс Уорлик, че в България има две правосъдни системи – една за богатите хора с власт, които остават над закона, а другата - за обикновените българи.

Ван Кестерен посочи още пред Дойче веле, че холандците в момента изпитват нарастваща несигурност заради опасността от нова вълна от бежанци, която може да залее Европа като последствие от събитията в Северна Африка и Близкия изток.

"Поводът за новите тревоги дойде от притока на граждани на Тунис през италиано-френската граница. Ето защо не искаме да взимаме прибързани решения, без да се уверим, че контролът по новите шенгенски граници ще е подобаващ. Още повече че едностранното въвеждане на граничен контрол по вътрешните за шенгенското пространство граници, което се иска от някои от неговите членки, на практика е унищожаване на постигнатите в продължение на десетилетия резултати от европейската интеграция. Ето защо Нидерландия настоява да се предприемат мерки за намаляване на миграционния натиск към общността", посочи посланикът.

Бежанците от Северна Африка в Европа доведоха до обтягане на отношенията между някои страни членки в ЕС и станаха основна причина за инициативата за реформа на "Шенген", включваща и право на временно възстановяване на граничния контрол в пространството за свободно пътуване.

Преди две седмици румънският външен министър Теодор Баконски съобщи, че Берлин, Париж и Брюксел полагат усилия за постигане на компромис за присъединяването на Румъния и България към Шенгенското пространство, което може да стане през есента. Според него обаче присъединяването би било възможно, ако страните членки приемат пакет за ревизиране на шенгенските норми. По-рано министърът на вътрешните работи на Германия Ханс-Петер Фридрих се обяви в подкрепа на плана за временно възстановяване на граничния контрол в Шенгенското пространство и заяви, че това ще направи по-лесно присъединяването на Румъния и България.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

31 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. баба ванка
    #31
  2. PERSEJ
    #30
  3. N
    #29
  4. PERSEJ
    #28
  5. haga
    #27
  6. juli
    #26
  7. КОМЕНТАТОР
    #25
  8. AAA
    #24
  9. въпрос
    #23
  10. Дядо
    #22

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.