Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България е далеч от амбицията да възстанови водещите си енергийни позиции на Балканите

7 коментара
България е далеч от амбицията да възстанови водещите си енергийни позиции на Балканите
Британският в. "Файненшъл таймс" пише, че регулационната среда за българската енергетика е все още неразвита, докато зависимостта на България от Русия за доставки на нефт и газ повдига въпроси за достъпа до местните пазари на компании, базирани в други държави от ЕС. Освен това загриженост за прозрачността на бизнеса и бавният напредък на България в приемане на законодателните стандарти на ЕС карат чуждестранните инвеститори да заемат изчаквателна позиция.

В началото на статията се отбелязва, че българският енергиен сектор се разраства, но страната е все още далеч от амбицията си да стане регионален енергиен център, който да свързва ЕС с Черноморския регион”. Правителството е решено да обедини международните тръбопроводи "Набуко”, "Южен поток” и трансбалканския нефтопровод от България до Гърция, но и трите проекта са още в ранен стадий на развитие.

"Файненшъл таймс" пише, че след затварянето на четири реактора от "ерата на Чернобил" в АЕЦ "Козлодуй" заради членството на България в ЕС, неин належащ приоритет сега е да възвърне предишната си роля на водещ износител на ток за жадните за електроенергия балкански съседи.

До края на месеца държавната Национална електрическа компания (НЕК) трябва да избере стратегически партньор проекта АЕЦ "Белене", възлизащ на 5 милиарда евро. Вестникът припомня, чу кандидати са германската RWE и белгийската "Електрабел" (Electrabel). НЕК ще има 51% в бъдещата компания, която ще оперира двата руски реактора от нова генерация, които трябва да бъдат завършени до 2015 г.

Но за да се конкурира ефективно с централноевропейските енергийни компании, НЕК трябва или да се листва на европейските фондови борси, или да намери дългосрочен стратегически партньор, или да стори и двете, заявява пред вестника Илиан Василев, директор на "Делойт България".

Той отбелязва още, че все още сме в преходно положение. "Нашите енергийни компании са с по-малка капитализация в сравнение с централноевропейските, затова нямаме транснационални играчи и най-големите енергийни компании са чужда собственост", казва Василев.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. изумена
    #8

    не могат да бъдат обвинявани че са политически поръчки на червените. Загубихме водещите си енергийни позиции поради глупостта и продажността на министри от няколко поледователни кабинета. По-лесно е да си нов на някой пазар, отколокото да се върнеш на стария си пазар. Това е.

  2. изУмен
    #6

    Защо да е по-лесно да си нов на някой пазар, отколокото да се върнеш на стария си пазар?Можеш ли да обясниш с думи присти или, ако нищо не разбираш, поне да кажеш кой глупак ти пробута тази "сентенция".

  3. Космополит
    #5

    В дебатите около закриването на блоковете на АЕЦ Козлодуй стана ясно, че чистата печалба (не оборотът) от износ на електроенергия за една година за България е 30-40 млн. долара и то в добри години. Горе-долу толкова ще идват и от транзит на руски газ и нефт, ако се реализират грандоманските проекти за съсипване на екологията като Бургас-Александруполис, някакъв там поток и т.н. При брутен вътрешен продукт от около 20 млрд. евро това е слаба работа. Дори за България. В същото време т.нар. водеща позиция

  4. Чернобил
    #4

    Какви водещи позиции си загубила?Автор: изуменаПолучено на: 11 Септември 2008 14:25Загубихме водещите си енергийни позиции поради глупостта и продажността на министри от няколко поледователни кабинета.

  5. изумена
    #3

    примитивно и неграмотно същество, обиждащо наред пишещите тук и неразличаващо числото на глагола.Дали в този случай ще съм в стояние да обясня това, нямам идея. Най-вероятно е загубена кауза. как да обясниш на това същество, че у нас НЯМА и никога не е имало чернобилски реактори.

  6. изумена
    #2

    Г-не, вместо да задавате странни въпроси прочетете историята на фирмата Швепс-не е руска, да ви светна, ако не се сещате сам и какво стана с опита да си върне стария си пазарен дял. Швепс не е изключение, а просто добър пример в полза на спомената сентенция, записана във всеки средностатистически американски учебник по маркетинг, между впрочем.

  7. Дядо
    #1

    Бяхме изправени пред дилемата: Или водещи или съвсем без нас! Загиваме всички, изцяло. При повторение на чернобилската катастрофа. "Изумена"-та, всеки енергоблок си има срок на съществувание - даден от производителя. С изтичане на срока блоковете се погребват. Нашият случай е такъв. Друг е въпросът - за АЕЦ "Белене". Проектът беше още от - назабравимото за тебе "Татово време", с цел да замести навреме излизащите вече първи енергоблокове в Козлодуй. Тук може да се спори, но за отпадането на козлодуйските - там си е чиста проба комунистическа спекула с незнанието народно.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.