Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България е сред шестте най-засегнати от бедствия в света през 2014 г.

0 коментара
Снимка: Архив

България, Сърбия и Босна и Херцеговина, които бяха засегнати от невиждани от 120-години наводнения през миналата година, са сред шестте най-пострадали от крайности във времето. Това сочи Индексът на глобалния климатичен риск (Global Climate Risk Index).

Номер едно в класацията е Сърбия, Босна и Херцеговина е поставена на трета позиция, а България заема шестото място в света, заради наводнения и градушки, отнели живота на 31 души и нанесли щети на реколтата и туризма през 2014 г.

Година по-рано България е била на 77-о място, докато лидерът Сърбия – на 93-о, а Босна и Херцеговина – на 89-о.

В челната десетка са още Афганистан (2), Филипините (4), Пакистан (5), Непал (7), Бурунди (8), Боливия (9) и Индия (10).

Заключенията са на международна група за изследване на ефекта от климатичните промени в периода 1995-2014 година, предвождана от организацията "Джърмън Уоч" (German watch).

"При затоплящ се климат хората трябва да свикват с тенденцията на внезапни и проливни валежи", казва Зьонке Крефт, един от авторите на Индекса на глобалния климатичен риск. Той допълва, че през миналата година балканските страни са получили помощ от Фонда за солидарност на ЕС, който може да стане прототип на подобен световен фонд, ако тази седмица има сделка на конференцията на ООН за климата в Париж.

Основните данни, използвани за Индекса на глобалния климатичен риск, идват от застрахователния гигант "Мюних Ре" (Munich RE). Според тях наводненията в Сърбия от май 2014 г. са нанесли щети за над 2 милиарда долара, а в Босна и Херцеговина са били евакуирани заради порои и свлачища над 90 000 души.

Освен наводненията в Източна България от юни 2014 г., авторите отбелязват и градушката в София от 8 юли миналата година. Като цяло, щетите за България от природни бедствия, изчислени в покупателна способност на населението, наближават 2.4 милиарда долара.

Авторите обясняват, че използват този показател, защото той не демонстрира абсолютен размер на щетата, а сравним икономически ефект – с 1 долар, изгубен заради бедствие, фермер в Индия, например, би могъл да си купи доста повече неща, отколкото един американец, изгубил същата сума.

За целия анализиран период 1995-2014 г. най-пострадалите държави са Хондурас, Мианмна и Хаити.

В тазгодишното 11-то издание на Индекса на климатичния риск авторите отбелязват, че данните не претендират за изчерпателна класация за опасност от климатичните промени, а са предупреждение, че в определени райони може да зачестят екстремни и внезапни прояви на времето.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.