Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България и Испания готвят резолюция за по-широк мандат на ООН в Ирак

0 коментара

Външният министър на Испания Ана де Паласио обяви днес пред журналисти в София, че в момента България и Испания работят в рамките на Съвета за сигурност на ООН за нова резолюция, която да позволи включването на по-голям брой държави във възстановяването на Ирак.

От изявлението на де Паласио, която е в България по покана на министър Соломон Паси, стана ясно, че целта на документа е да разшири ролята на ООН във възстановяването на Ирак. Тази резолюция има за цел и да хармонизира ролята на ООН - това, което и генералният секретар на организацията посочи в доклада си по време на испанското председателство, заяви де Паласио след срещата си с Паси.

За нова резолюция на Съвета за сигурност, която да насърчи повече държави да изпратят свои сили в Ирак, се заговори веднага след атентата срещу щабквартирата на Организацията на обединените нации в Багдад, при който загина специалният пратеник на ООН Серджиу Виейра де Мелу. Само три дни по-късно САЩ започнаха неофициални сондажи за нова резолюция в рамките на Съвета за сигурност на ООН, чиято цел бе да стимулира и други държави да изпратят сили в Ирак, като разшири мандата на международната организация.

Миналия четвъртък американското правителство за пръв път сигнализира, че е готово да приеме сили на ООН в Ирак при условие, че те се командват от американец. Именно този вариант бе предложен дни преди това от генералния секретар на организацията Кофи Анан, в разговори с държавния секретар на САЩ Колин Пауъл и с британския външен министър Джак Стро. Като фактори, довели до промяна на първоначалната позиция на Вашингтон, Би Би Си изброи натискът на международното обществено мнение, вътрешните критики в САЩ и необходимостта от допълнително финансиране за мироподдържащата операция в Ирак. Световните агенции дори прогнозираха, цитирайки дипломатически източници от администрацията на Буш, че е възможно още в първата половина на септември САЩ и Великобритания да предложат нова резолюция в САЩ.

За САЩ всяка стъпка в подобна насока ще означава промяна в позицията, затова е напълно възможно те да не бъдат вносители, а да подкрепят подобна резолюция, обясни за Mediapool.bg отлично запознат дипломатически източник. Той припомни, че вече има подобен прецедент с една от резолюциите на Съвета за сигурност за Ирак, която сочи, че режимът в Багдад не оказва нужното съдействие на оръжейните инспектори. При внасянето ѝ Вашингтон предпочете да остане на втора линия и текстът бе предложен от Великобритания и подкрепен от САЩ.

Президентската администрация все още не е заявила официално становище, но в средите на Конгреса има сериозен натиск за разширяване на участието на ООН, посочи още дипломатическият източник. Очаква се тази седмица да започне да се изяснява характера и конкретния текст на втората резолюция. Днес в САЩ е т.нар. Ден на труда, с който се слага края на политическата ваканция и от вторник най-вероятно ще има раздвижване, обясниха източници на Mediapool.bg.

Паси настоя за по-ясен ангажимент на НАТО и ООН в Ирак

"Ние бихме приветствали по-широк международен ангажимент при възстановяването на Ирак. Бихме приветствали по-ясен ангажимент на НАТО, бихме приветствали по-засилена роля на Съвета за сигурност и на ООН - въпросът за възстановяването на Ирак е световен въпрос и точно затова той може да бъде решен само със световни усилия". Така българският външен министър Соломон Паси отговори днес на въпроси относно характера на подготвяната нова резолюция.

След срещата си и Паси, и де Паласио подчертаха, че през последните девет месеца двете страни са били абсолютно единодушни в рамките на Съвета за сигурност и гласуването им по решенията там стопроцентово се е припокривало. Двамата външни министри посочиха още, че войските им са в една и съща зона за сигурност в Ирак.

България и Испания, които подкрепиха войната в Ирак, участват във възстановяването на страната. България изпрати батальон от 470 войници, които осигуряват реда в Кербала. Испанският контингент в Ирак включва 1300 войници.

Мисията е трудна, положението е непредсказуемо, има рискове, опасности, заплахи. Така Паси обрисува мисията на българския контингент в Ирак. Той посочи обаче, че преди да вземат решението да заминат за Персийския залив, бойците ни са си дали ясна сметка за тези заплахи. Нашата цел е да сведем до минимум възможностите за инциденти, но разбира се, възможностите ни в тази област са ограничени, каза външният министър.

По време на срещата си с него, Ана де Паласио е съобщила, че Испания ще ратифицира поканата на България за членство в НАТО преди края на тази година. Както пред Паси, така и пред председателя на Народното събрание Огнян Герджиков и пред президента Георги Първанов тя е декларирала също, че приемането на България за пълноправен член на Евросъюза през 2007 г. и приключване на преговорите през 2004 г., е приоритет за Испания. "България трябва да приключи в предвидените срокове, защото действително става въпрос за нещо приоритетно - за петата вълна на разширяването", посочи де Паласио и обеща Испания да сподели скорошния си опит си в присъединяването към ЕС с България.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.