Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България и Румъния остават извън разширяването на ЕС през 2004

0 коментара


15 декември 2001

"Финансовата рамка на ЕС, приета през 1999 година в Берлин, позволява приемането на максимум 10 нови страни-членки през 2004 г.".Това е записано в заключенията за разширяването, които 15-те държавни и правителствени ръководители трябва да приемат днес в Лаакен.

Макар документът да бе преработен през изминалата нощ, и в новия му вариант се изброяват поименно десетте държави, които могат да изпълнят критериите до края на следващата година. България и Румъния не са сред тях, но в заключителния документ все пак се дава положителна оценка на усилията на двете страни в подготовката им за членство.

Освен това в документа се посочва, че съдействието, което ще им бъде оказано, може да се изразява в специфична рамка, включваща изработването на подходящ за всяка от тях пътен лист и фиксиране на срокове за приемането им в съюза. Това уточнение не фигурираше в първоначалния вариант и очевидно се наложи след снощното обсъждане на разширяването. Тогава повечето от изказалите се европейски лидери заявиха,че България и Румъния не бива да бъдат изоставяни.

За основа на заключенията на 15-те послужи стратегическия документ на Европейската комисия, съпровождал годишните доклади за прогреса. Повечето от наблюдателите в Брюксел бяха изненадани от заключенията, тъй като в понеделник министрите на външните работи на съюза приеха сходен документ, в който не беше спомената нито цифрата 10, нито кои ще са тези държави. Тогава повечето от европейските дипломати бяха категорични, че точно такива ще бъдат и заключенията на техните шефове.

Във финалния документ от срещата в Лаакен на 15-те ще се посочва също, че държавите- кандидатки ще участват в Конвента, чието свикване е насрочено за месец март догодина и чиято задача е да подготви дневния ред на междуправителствената конференция през 2004-та. Преди това европейските лидери се ангажират на срещата си в Севиля през лятото на 2002-ра да приемат поправките в структурата и функциите на Съвета на министрите,така че тази институция да може да работи безпроблемно и след разширяването.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.