Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България изтегли 4.5 млрд. лв. дълг с лихва от около 5%

33 коментара
Асен Василев, Снимка: БГНЕС

България емитира успешно на международните пазари ценни книжа за 2.3 млрд. евро (близо 4.5 млрд. лв.) на 6 ноември, с което пое изцяло разрешения от закона нов дълг тази година в размер до 7.5 млрд. лв. Тегленето на дълг през 2023 г. се случи изцяло на външните пазари, защото цената на вътрешните емисии ДЦК се оказва неизгодна за финансовото министерство.

На 6 ноември е пласиран двоен транш облигации, включващи 7.5-годишен транш от 1.3 млрд. евро и 12.5-годишен транш от 1 млрд. евро, съобщи финансовото министерство. "МФ се възползва от създалата се положителна среда вследствие на публикуваните данни за заетостта в САЩ (non-farm payrolls) и пласира дълга в рамките на един работен ден", казаха още от ведомството на Асен Василев.

Постигнатата цена е добра при текущите условия и на фона на обстоятелството, че държавата нямаше редовно приет бюджет повече от половин година.

Постигнатата доходност при транша със срочност от 7.5 години е 4.673% (лихвен купон от 4.375%), а при този със срочност от 12.5 години - 5.13% (лихвен купон 4.875%).

През януари държавата пласира на международните пазари 1.5 млрд. евро външен дълг при 4.78% доходност (лихвен купон 4.50%). 

Трансакцията от 6 ноември е привлякла сериозен инвеститорски интерес, като само за първите два часа и половина поръчките за двата транша са надвишили 3 млрд. евро, а към края на приемане на инвеститорските заявки съвкупното търсене е било в размер на 6.5 млрд. евро – презаписване почти 3 пъти по-голямо от търсения от България обем.

Според анализа на МФ нивата на презаписване на емисиите и сравнително по-силният интерес към по-краткосрочните книжа са позволили значително намаляване на цената на финансиране при 7.5-годишните облигации до рекордно ниското ниво от 150 базисни точки спрямо усреднения суап, а при 12.5-годишните – 185 базисни точки. За сравнение, спредовете за 7- и 12-годишните книжа през 2022 г. са били съответно 185 б.т. и 215 б.т., през 2016 г. – 185 б.т. и 235 б.т., а през 2015 г. – 180 б.т. и 210 б.т. 

"Емисията беше много успешна. Имаше почти 3 пъти повече предлагане, отколкото ние искахме да наберем на пазара. Това показва повишеното доверие в икономиката на България и провежданата от правителството финансова политика Успяхме да наберем 7-годишния дълг на премиум от около 150 базисни точки, което е доста по-евтино от последната ни емисия и от тези на Унгария и Румъния, които са ни директни конкуренти на пазара. Дългът е в рамките на предвиденото в бюджета за 2023 г. и в голямата си част ще бъде използван за рефинансиране на стар дълг от 1.5 млрд. евро, чийто падеж е в началото на следващата година", коментира финансовият министър Асен Василев.

Ролята на водещи мениджъри е била поверена на инвестиционните банки BNP Paribas, Crédit Agricole Corporate and Investment Bank, Deutsche Bank и J.P. Morgan след проведена прозрачна и конкурентна конкурсна процедура в рамките на средносрочната програма на Република България за емитиране на облигации на международните капиталови пазари, уточни финансовото министерство. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

33 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. bobyhranov
    #33

    От всичките словоизлияния на Баце, става ясно, че май си е говорил с Магнитски!

  2. ABV
    #32
    Отговор на коментар #25

    Вече ти обясних - "вложители" в банките е имало по времето на Медичите. Днешните банки третират клиентите си като потребители на които се предлага услугата депозит за използването на която изобретателно са измислили всевъзможни такси.

  3. ABV
    #31
    Отговор на коментар #30

    Добре си описал как е работила ДСКаса.

  4. xa_poznai
    #30

    Модераторите няма ли да сложат някакви ограничения за да не може един трол да има повече от 30% от постовете под статия... Изключително напряга аудиторията. Четеш, четеш и то дори не си струва да го коментираш... Лихвата по кредитите се формира от лихвата по депозитите +1,5% печалба за банката +% на тези дето няма върнат кредита. Последното обуславя голямата разлика при лихвите по потребителски и ипотечни кредити. И трите могат да варират, според банката като ако банката набира капитал по-скъпо ще се наложи да свие печалбата и ако раздава на цървули дето не е сигурно, че ще ги върнат пак е същото...

  5. Горскио
    #29
    Отговор на коментар #9

    От години и в този форум обяснявам как до 2 години България може да има положителене естествен прираст: Освободете от осигуровки родителите на всяко новородено за 10 години напред или им върнете платените за последните 10 години осигуровки (говорим за здравна, пенсионна, безработица и още няколко по-дребни такива)

  6. Горскио
    #28

    Кокорчо е не по-малко обвързан със сенчести интереси от Банкянския Тиквон. Горко на България.

  7. Горскио
    #27

    Пак намирисва на мошеника Лорер и неговите схеми. Безумие е (освен ако този нов заем не е свързан с корупция) да теглиш външен заем при 5% след като можеш да пуснеш на вътрешния пазар държавни облигации на 3 или 4% лихва, като освен спестените лихви така ще намалиш и инфлацията, която е най-голямата спънка за членство в Еврозоната.

  8. ABV
    #26
    Отговор на коментар #25

    Не, нямат абсолютно нищо общо! Лихвите по депозитите и кредитите се определят по съвсем различни механизми.

  9. sloth
    #25
    Отговор на коментар #24

    Ама верно ли нямат нищо общо, така поне малко да са свързани? Ако търговските банки оперират "основно съз заеми от централните банки" (особено в България като страна с паричен съвет), защо им е да се занимават с депозити на вложители? Моите финансови познания са скромни, като на умерен вложител и инвеститор. Но изключително ценя твоето мнение на лице известно основно с писане на лозунги.

  10. ABV
    #24
    Отговор на коментар #20

    Лихвите на кредитите нямат абсолютно нищо общо с лихвите на депозитите, а зависят от основният лихвен процент(ОЛП) на БНБ. Така е защото търговските банки оперират основно съз заеми от централните банки. Кредитите са отпускани със средства събрани от вложителите някога по времето на Медичите. Твоите финансови знания са актуални за епохата на Ренесанса, но за сметка на това какво самочуствие само!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.