Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България най-сетне получи първите 2.7 млрд. лв. от ЕК, вторият транш ще се забави

5 коментара
Атанас Пеканов

България най-после получи първия транш от 2.7 млрд. лв. (1.37 млрдд. евро) от Европейската комисия по Националния план за възстановяване и устойчивост, съобщиха вицепремиерът Атанас Пеканов, Министерството на финансите и ЕК.

"Европейската комисия прие всички 22 етапа и цели, които бяха включени в първото искане за плащане, като успешно изпълнени и преведе първото плащане от общо предвидените за страната ни 5.69 млрд. евро", казаха от Министерството на финансите.

Средствата ще отидат за проекти в сфери като енергетика, здравеопазване, образование, транспорт, устойчиво икономическо развитие - например за технологична модернизация на малките и средни предприятия, за разширението на третата линия на метрото в София в посока на спортната зала "Арена София", за системата на МВР "Тетра", за енергийната ефективност, за ВЕИ-та на покривите, за външно изкуствено осветление и т. н.

На този етап обаче изпълнението на плана за възстановяване изостава, защото към 16 декември извършените разходи възлизат на едва 46.3 млн. лева.

Сериозен риск обаче има за второто плащане по плана, признават държавните институции. То е свързано с ключови законодателни промени, които няма как да се случат без действащо Народно събрание. На този фон в сряда изненадващо мнозинството отхвърли подготвения от служебната власт Закон за защита на лицата, подаващи сигнали или публично оповестяващи информация за нарушения, чието приемане е едно от изискванията по плана. По думите на вицепремиера Атанас Пеканов този закон би трябвало да е приет още преди две години. Сега България е в наказателна процедура, което значи, че ще плаща санкции, ако не го въведе.

"Към настоящия момент всички ведомства полагат усилия за изпълнение на 66 етапа и цели, като 22 от тях са свързани със законодателни инициативи, които са включени във второто искане за плащане в размер на 724 млн. евро, предвидено за първото тримесечие на 2023 г.", обясниха от Министерството на финансите.

Вече е ясно, че България няма да подаде искането за плащане до края на март 2023 г., а го е отложила за юли догодина.

Приемането на нужните 16 законопроекта е от ключово значение за изпращането на второто искане за плащане. Те са предварително съгласувани с ЕК и "евентуална тяхна значителна промяна поставя под риск получаването на второто плащане по Плана за възстановяване и устойчивост", посочиха от Министерството на финансите.

Според вицепремиера Атанас Пеканов няма риск от загуба на средства, но има риск от забавяне, което поставя риска напред във времето да не изпълним всичко, защото имаме срок до средата на 2026 г.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Des
    #5

    Само се чудя защо вчера един ДПС еничар ,наглец , беше при Цветанка Ризова и нагло лъга, че има време да се приеме Закон за защита на лицата, подаващи сигнали или публично оповестяващи информация за нарушения. А сега се оказва, че крайния срок за приемането е изтекъл през 2021г. и сега сме в наказателна процедура. И се пита в задачата, кой ще плаща масрафа на ГЕРБ=ДПС=БСП=БВ=Възраждане, които гласуваха против без да предложат решение, без да коментират и своите опасения??? Отново обикновения българин ли???

  2. Калико Джо
    #4

    Припомнете ми, кой имаше множество в парламента и изпълнителната власт преди две години, когато е трябвало да бъдат приети тези задължителни закони?!

  3. asash amim
    #3

    От декември 2022 г.влезе в сила директивата на ЕС и САЩ за борба с изпирането на пари (5). Биткойните и други монети, компрометирани от престъпници, могат да влязат в крипто портфейлите на потребителите. В този случай всички активи в портфейла са в черен списък и ще бъдат блокирани. Проверете портфейла си безплатно и без регистрация спешно: https://tiny.one/56yxax6p

  4. Milanova Magda
    #2

    Браво , Пеканов!

  5. Entdecken
    #1

    Рондьо прецака парламентарните партии и ще си харчи самоволно милиардите както си иска! Вероятно ще пусне гьовеч и на путинските агенти Герб и ДПС ....

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.