Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България "патентова" киселото си мляко на пазара на ЕС

2 коментара
Българското кисело мляко вече е защитено на пазара на ЕС. Европейската комисия одобри включването на “Българско кисело мляко” като защитено наименование за произход (ЗНП) от България.

България "патентова" във вторник киселото си мляко на общия пазар на ЕС. Това се случи след като Европейската комисия одобри включването на “Българско кисело мляко” като защитено наименование за произход (ЗНП) от България. Това ново наименование ще бъде добавено към списъка от 1 641 вече защитени селскостопански продукти. На практика това означава, че само продукти, произведени у нас, могат да се наричат така и ще дават конкурентни предимства на българските производители.

Защо киселото мляко?

"Българско кисело мляко“ е млечен продукт, приготвен от сурово мляко от овце, крави, биволици, кози или смес от тях, произведени в България, и симбиотична закваска от бактериите Lactobacillicus delbrueckii ssp.bulgaricus и Streptococcus thermophilus, които не са подложени на генетична модификация, се посочва в съобщението на ЕК.

Там се добавя, че благоприятните природо-климатични условия в страната способстват за развитието на млечнокиселата бактерия Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus, която се използва при производството му, посочват в съобщението на ЕК.

Българското бяло саламурено сирене също се бори за патент

Реално, заявлението за българското кисело мляко бе изпратено заедно с искане и българското бяло саламурено сирене също да бъде “патентоване” на пазара на ЕС. За момента такова решение все още няма.

Едва на 3 февруари 2021 година България се сети да защитава българското кисело мляко и бяло саламурено сирене след 14 години в ЕС. Инициатор на защитата е сдружение "Български традиционни млечни продукти".

Голямото закъснение идва след нехайство на българските чиновници и заблуда на млекопреработвателния бранш, че имат защита от българското патентно ведомство.

Част от българските млекопреработватели очакваха на пазара на ЕС да продължават да важат защитите им за наименованията "българско кисело мляко", "бяло саламурено сирене", "лютеница" и др., които имат защита пред българското патентно ведомство. Но, реално тази защита за общия пазар на ЕС се оказа, че е отпаднала още през 2008 г. и българските чиновници са бездействали в първата година от членството ни, през която са могли автоматично да пробват да защитят съществуващите на българския пазар наименования на традиционни продукти.

Какво България вече защити на пазара на ЕС?

Сред защитените продукти на пазара на ЕС са горнооряховски суджук, българско розово масло, филе "Елена", пастърма говежда, кайсерован врат Тракия, роле "Трапезица", луканка "Панагюрска".

И още лютеница Първомай, Троянска луканка, Странджански манов мед и др. За призвание се бори и Странджански билков чай.

Списъкът на всички защитени географски наименования може да бъде намерен в базата данни на правния регистър на наименованията на селскостопански продукти eAmbrosia, съобщиха от ЕК.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Калико Джо
    #2

    Реално нищо не е патентовано, защото освен името му, всичко останало е дело на природата. Кисело мляко се прави по цял свят и някои са много хубави, както и бялото саламурено сирене. Освен това името е запазено само в ЕС, в САЩ също има Bulgarian Yogurt в Тексас, без да трябва да се иска разрешение от никого. Не бих казал, че е много популярен обаче, всички купуват Greek Yogurt и основния производител се нарича Чобани, което звучи турско, а не гръцко.

  2. В и К
    #1

    Чушкопека! Чушкопека патентовайте!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.