Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България полага всички усилия за да се присъедини към ЕС през 2007 година

0 коментара

България и Румъния полагат всички усилия да продължат постигнатия прогрес в преговорите за присъединяване към Европейския съюз с идеята да успеят да постигнат това до определения срок - 2007 г. Това се посочва в последния анализ от октомври на най-важните политически и икономически теми за Централна и Източна Европа на Банк Аустрия Кредитанщалт /ВА -СА/.

Досега България е затворила 25, а Румъния 19 от 31 глави, се посочва в доклада. По предварителни данни на Националния статистически институт, БВП на България има реален ръст от 4.4% за втората четвърт на 2003 г.

Най-важните компоненти за него са индустрията и секторът на услугите, които дават съответно 31.1 на сто и 60.5 на сто от брутната добавена стойност. Земеделският сектор, изправен пред структурни проблеми и заплаха от лоша реколта заради сушата, дава 8.4 на сто от добавената стойност.

В сектора на услугите впечатляващият ръст се дължи най-вече на финансовото посредничество - +15 на сто и телекомуникациите - + 12 на сто. Ръстът в индустриалния сектор се дължи главно на производството и в по-малка степен на строителната индустрия. Според него енергетиката е спряла възхода си, поради загубите в износа на ток за Турция.

Приносът на частния сектор в брутната добавена стойност е 72.7 процента. Силното домашно потребление рефлектира и в експанзивната кредитна политика на банките. През първата половина на 2003 г. заемите за граждани и домакинства се увеличиха с 66% повече от същия период миналата година, а заемите за корпоративния сектор - с 51 процента.

Както се очакваше, по време на надпреварата за местните избори през октомври 2003 г. общественото потребление силно се увеличи - с 5.7 процента.

Значителният ръст на инвестициите, доброто представяне на индустриалния сектор и програмата на правителството за национална заетост доведоха до спад на безработица до 13% през август, което е най-ниското ниво за последните четири години, се допълва в доклада.

Отрицателните външни позиции на страната значително се разшириха през второто тримесечие на годината. Докато износът се увеличи с 11.7%, въпреки слабия растеж на ключовите за България експортни пазари, то поради силното местно търсене на стоки за потребление и стоки за дълготрайна употреба вносът нарасна с 18.4 процента.

Силният икономически растеж от последните няколко години ще продължи и през 2003 г. въпреки несигурната икономическа среда. Това означава прогноза за икономически растеж от над 4 процента.

Възстановяването на ключовите експортни пазари ще допринесе допълнително за растежа през 2004 г., смятат анализаторите на ВА-СА. Инфлацията се запазва в рамките на планираните нива. Средната инфлация за първите осем месеца на годината е 1,3%, при стремеж на правителството за средно инфлационно ниво от 3.5% за 2003 г.

То вероятно ще бъде постигнато, въпреки необходимостта да се адаптират контролираните цени (като тези на енергията) и по-високите цени на зърното, които се дължат на сушата, смятат анализаторите.

В оценките си за България Банк Аустрия Кредитанщалт споменава, че НДСВ има нови затруднения след отшумялото напрежение около оттеглената оставка на финансовия министър Милен Велчев през август.

Според коментара на банката назначението на Бриго Аспарухов, бивш служител и началник на българското разузнаване, за личен съветник на министър председателя, в разгара на надпреварата за местните избори е ход, който създава допълнителни проблеми за НДСВ. Назначението беше критикувано и от САЩ и то по време, когато България се подготвя да влезе в НАТО.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.