Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България празнува Деня на своята писменост и култура

2 коментара
Кадър от шествието в София, БГНЕС

България отбелязва 24 май, на който се чества делото на светите братя Кирил и Методий, писмеността, просветата и културата.

В София от 12 часа се проведе първата литературна разходка из различни части на града. Първият тур бе воден от писателя Александър Шпатов, който ще разказва истории за местата и легенди като тази за убитите софийски книжари, за книжарницата на Тодор Чипев, за чуждестранните писатели, свързани с града, но и за съвременните форми на представяне на литература в него, пише “Дневник”.

Центърът за градска мобилност покани всички почитатели на старинния трамвай да се качат и разходят с него из столицата. Ретро трамваят ще направи два курса под мотото на кампанията на "Пътувай и чети". Организаторите призовават всички пътници да се качат в трамвая с книга в ръка и като знак за уважение към празника. Желаещите да се включат в разходката из София могат да направят това в 16.00 и в 17.00 часа на площад "Възраждане" с маршрут по бул. "Ботев", "Витоша", НДК до кв. "Ив. Вазов".

Във Варна се проведе традиционното празнично шествие в центъра на града, в което взеха участие хиляди учители, ученици, студенти и граждани. Варненският и Великопреславски митрополит Йоан благослови празника. Всяко училище участваше в шествието със своя хореография и костюми.

Празничното шествие в Пловдив потегли по традиция от площад “11 май“, където се издига и Паметникът на Кирил и Методий. В него се включиха ученици и учители от всички пловдивски училища, както и абитуриенти, които преди ден се явиха на зрелостните си изпити. В празничния ден Фондация “Пловдив 2019“ поставя и началото на проекта си “Кирилизирай се“, който има за цел да популяризирането на кирилския шрифт. На кирилица пишат над 250 милиона души в 12 държави по света, а Пловдив е първата Европейска столица на културата, която използва кирилицата и има възможност да покаже за този български принос в европейската култура. Изложбата, която се открива вчетвъртък в Пловдив, е озаглавена: “Дворът на Кирилицата в Плиска”. Тя е вдъхновена от културно-историческия комплекс със същото име в старопрестолната столица.

Във Враца в шествието за 24 май участваха ученици, учители, общественици и граждани. Те носиха 11-метров национален трибагреник. Начело на празничната колона бяха ученици, спечелили награди от национални и международни състезания. Тържеството бе пред паметника на Кирил и Методий в центъра на града.

Стара Загора отбелязва 160 години от първото тържествено честване на 24 май, но без шествие заради ремонта на централната градска част в града. Честванията се проведоха на античния форум "Августа Траяна", където се събраха представителни групи от старозагорските училища и граждани.

С тържествено шествие с хоругви с ликовете на Светите равноапостоли Кирил и Методий отбелязаха 24 май в Ямбол. Символичен домакин на празника тази година са Езиковата гимназия и Начално училище "Проф. Нойков", където се събераха учители и ученици от всички ямболски училища.

За първи път от години жителите на Смолян отбелязаха Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост с празнично шествие по улиците на града. Шествие беше предвождано от Общинския духов оркестър, а след него -  новоучреденият Трети ученически гвардейски отряд.

В Плевен 24 май също се отбеляза с празнично шествие по централните улици на града. След тържествения ритуал 11  хорови формации заедно изпълниха химна “Върви, народе възродени”. Близо 300 танцьори от клуб “Северняците“ правят опит за рекорд на „Гинес“, като изпълнят 65 хора за час и 18 минути. Идеята е на хореографа Джейлън Демирев, а целта – светът да види красотата на българския фолклор.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. dimitardi100
    #2

    Светите Братя са създали азбуката, за да могат всички славяни да четат Божието Слово-Библията на своя език, за да получат най-висше образование, защото само този, който разбира Божиите Послания е най-добре образованият човек! Не само не трябва да забравяме истинската причина за създаването на азбуката ни , но и на практика да изпълняваме желанието на нейните създатели ! Честит светъл празник на всички !

  2. Коментарът е изтрит в 15:18 на 3 декември 2021 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.