Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България, претендент за ЕС и НАТО, се опитва да промени имиджа си

0 коментара

Заговор за убийство на папата, некоронован "император", който 35 години играе по свирката на Кремъл, дисидент, убит в чуждестранна столица с отровен чадър - години наред това бе представата на света за България.

Този образ се промени. Но след 12 години колебливи реформи, опетнени от обвинения в корупция на върха, дали имиджът на България е достатъчно добър за един претендент за Европейския съюз и НАТО?

Промяната на имиджа започна през 1989 година с падането на Тодор Живков - следвоенния диктатор-ветеран, наречен от бивш съветски лидер "китайския император на Балканите".

Но най-пресните впечатления остави 2001 година - годината на странните, макар и демократични избори, които не помогнаха особено за изясняване на картината.

През юни парламентарните избори направиха бившия цар Симеон Втори министър-председател. После президентските избори през ноември издигнаха на власт бивш комунист - лидера на Социалистическата партия Георги Първанов.

Въпреки ограничените президентски пълномощия мнозина се питат как двама мъже с толкова различен произход и политическа ориентация биха могли да съжителстват мирно.

"Сега главният проблем на България е имиджът", каза висш западен дипломат в София. "И обикновените хора, и инвеститорите отговарят "не" на въпроса дали искат да дойдат в България".

Новият интернационализъм на България е коренно различен от интригата на режима на Живков, заподозрян в подкрепа за покушението през 1981 година срещу папа Йоан-Павел Втори.

Апелите за чужди инвестиции рязко контрастират със зловещите събития от 1978 година, когато комунистически агент използва отровен чадър, за да убие беглеца Георги Марков на моста Ватерлоо в Лондон.

Страната дори успя да се задържи настрана от десетилетните конфликти, съпроводили разпадането на Югославия, но инвеститорите въпреки това не се надпреварват да прииждат.

От 1992 година страната е успяла да привлече оскъдните четири милиарда долара инвестиции и е на едно от най-ниските места по този показател в региона.

"Категорично не е лесно да се прави бизнес в България и главните причини са липсата на прозрачност и на институционни структури", каза Кен Лефковиц, регионален директор на базираната във Виена инвестиционна банка EPIC, която инвестира в тютюневата и в козметичната промишленост в България.

Лефковиц, който миналата година се ожени за българка, добави: "Най-добрата инвестиция, която съм направил в тази страна, е съпругата ми."

НУЖЕН Е ХАРИ ПОТЪР

България изненада Европейския съюз миналия месец, като заяви, че планира да приключи преговорите за членство до 2003 година и да влезе в блока с първата вълна на разширяване, която Брюксел планира за 2004 година.

Балканската държава преди това бе посочила 2006 година като дата за присъединяване към ЕС и някои експерти са на мнение, че дори и това може би е прекалено амбициозна цел, имайки предвид бедността на България.

Внезапната промяна на срока предизвика пренебрежителна реакция от еврокомисаря за разширяването Гюнтер Ферхойген.

"За това ще трябва магическа сила. Това е подходът на Хари Потър", каза Ферхойген, намеквайки за героя от бестселъра на Джей Кей Роулинг.

"Съветът ми е да не се създават надежди, които са прекалено големи и не могат да се изпълнят, защото това може да доведе до разочарование", добави той.

Разочарованието е много повече от възможно.

Народният гняв от масовата бедност осигури победата на изборите през юни на движението на бившия цар, създадено само два месеца преди това. През ноември разочарованието от властта доведе до поражението на президента Петър Стоянов, подкрепян и от Симеон, и от десноцентстристката партия Обединени демократични сили.

"Хората напълно са загубили вяра в думите на политиците", каза Нери Терзиева, прессекретар на Стоянов."Те вече не вярват на никого."

И не без причина.

Две от най-популярните думи сред обикновените българи, чиято средна месечна заплата е малко над 100 долара, са "далавера" - турска дума, означаваща измама, злоупотреба, и "менте", която означава фалшифициран продукт.

Далаверата се отнася за сенчестия бизнес, който най-често произвежда менте.

НЕ ВСИЧКО Е БЕЗПРОГЛЕДНО ЧЕРНО

Все пак няма съмнение, че почти осеммилионната нация е на прав, но болезнен път. Усилията на България да извърши реформи ѝ спечелиха силна подкрепа от Запада и мисия на Международния валутен фонд похвали хода на реформите в последно време и сключи споразумение с правителството на 13 декември .

Мениджър на голяма международна компания, търгуваща със суровини в България, обобщи с прости думи: "Трябва да си щур, за да стоиш в една щура страна, но в края на краищата бъдещето принадлежи на Централна и Източна Европа."

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.